Joybuy Insights

Monitor kopen: zo kies je een scherm dat past bij je werk, games en budget

Een monitor kopen lijkt eenvoudig totdat je de specificaties vergelijkt. Full HD, QHD, 4K, IPS, VA, OLED, 100 Hz of 240 Hz: marketingtermen zeggen pas iets als je weet wat ze in de praktijk betekenen. Een scherm dat goed past bij een gamer, kan voor kantoorwerk onnodig duur zijn. Andersom kan een goedkope monitor voor lange spreadsheets te weinig werkruimte of verstelbaarheid bieden.

De meest voorkomende aankoopfouten zijn:

  • Alleen naar de schermgrootte kijken. Een grote 27 inch monitor met Full HD heeft minder pixels per inch dan een 27 inch QHD-model. Tekst en fijne lijnen kunnen daardoor minder scherp ogen.
  • Een hoge verversingssnelheid verwarren met een betere beeldkwaliteit. 200 Hz is vooral relevant voor snelle games. Voor e-mail, tekstverwerking en veel kantoorsoftware zijn aansluitingen, resolutie en ergonomie vaak belangrijker.
  • Aansluitingen niet controleren. Een monitor met USB-C is niet automatisch geschikt om een laptop op te laden. Controleer altijd of USB-C ook beeldsignaal en voldoende Power Delivery ondersteunt.
  • De standaard onderschatten. Een scherm dat alleen kan kantelen, biedt minder mogelijkheden dan een monitor met een verstelbare standaard voor hoogte, draaien en portretstand.

Welke specificaties zijn belangrijk?

1. Resolutie en schermformaat

De resolutie bepaalt hoeveel pixels het scherm toont:

  • Full HD (1920 × 1080): geschikt voor basiswerk, streaming en betaalbare gaming. Bij 24 inch blijft de pixeldichtheid doorgaans overzichtelijk.
  • QHD of Wide Quad HD (2560 × 1440): een praktische middenweg voor een 27 inch monitor. Je krijgt meer werkruimte voor vensters en scherpere tekst.
  • 4K Ultra HD (3840 × 2160): interessant voor foto- en videobewerking, grote werkbladen en gedetailleerde beelden. Een 4K monitor vraagt wel meer van de computer en videokaart.
  • Ultrawide: een 21:9- of 32:9-scherm, zoals een 34 inch monitor, geeft ruimte voor meerdere vensters naast elkaar. Controleer vooraf of je bureau diep en breed genoeg is.

Let ook op de kijkafstand. Een 34 inch ultrawide monitor neemt aanzienlijk meer ruimte in dan een 24 inch scherm. Bij een klein bureau kan een 27 inch QHD monitor praktischer zijn.

2. Paneeltype en beeldweergave

Een IPS monitor staat bekend om brede kijkhoeken en consistente kleuren. Dat maakt IPS geschikt voor kantoorwerk, ontwerpsoftware en algemeen gebruik. Een VA-paneel biedt volgens de opgegeven productspecificaties vaak een hoger statisch contrast en diepe donkere tinten, wat prettig kan zijn bij films en games.

Een OLED monitor of QD-OLED-model gebruikt individueel aangestuurde pixels. De productspecificaties vermelden daardoor zeer hoge contrastwaarden en snelle responstijden. Houd er rekening mee dat OLED-modellen duurder kunnen zijn en dat langdurige statische beelden een aandachtspunt vormen. Functies zoals OLED Care zijn merkfuncties; volgens eigen informatie van MSI zijn deze bedoeld om het paneel te beschermen. Zie dit niet als een garantie voor een onbeperkte levensduur.

3. Verversingssnelheid, aansluitingen en ergonomie

De verversingssnelheid wordt uitgedrukt in hertz:

  • 60–75 Hz: voldoende voor tekstverwerking, administratie en standaardgebruik.
  • 100–144 Hz: een merkbaar soepelere keuze voor scrollen, entertainment en gaming.
  • 175–240 Hz: gericht op snelle games, mits de computer ook voldoende beelden per seconde levert.

Controleer daarnaast de videopoorten. DisplayPort is vaak relevant voor een hoge verversingssnelheid op een pc. HDMI-versie en bronapparaat bepalen eveneens welke resolutie en verversingssnelheid haalbaar zijn. Wie met een laptop werkt, kan kiezen voor een monitor met USB-C, maar controleert vooraf of de poort beeld, data en opladen ondersteunt.

Voor een monitor voor thuiswerken of een monitor voor kantoor is een monitor met verstelbare standaard praktisch. Let op hoogteverstelling, kantelen, draaien en eventueel pivot. VESA-ondersteuning biedt extra flexibiliteit met een monitorarm.

Onze aanbevelingen per gebruikersprofiel

Geschikt voor: Prijsbewuste beginners
Lepow 27-Inch Flat Screen Desktop Monitor HC-27Z2

Lepow 27-Inch Flat Screen Desktop Monitor HC-27Z2

Waarom dit bij het profiel past: De combinatie van 27 inch, Full HD en 100 Hz is geschikt voor dagelijks werk, webgebruik en lichte gaming zonder meteen naar een hogere resolutieklasse te gaan.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De productinformatie vermeldt de resolutie, verversingssnelheid en HDMI-aansluiting duidelijk. Controleer wel of Full HD op 27 inch scherp genoeg is voor jouw kijkafstand.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

27 inch, 100 Hz, 1920 × 1080 en HDMI-connectiviteit.

Geschikt voor: Kopers die topkwaliteit zoeken
Dell Plus S2725QS 27 inch 4K monitor

Dell Plus S2725QS 27 inch 4K monitor

Waarom dit bij het profiel past: Dit IPS-scherm combineert 4K-resolutie met 120 Hz, verstelbare hoogte en pivot. Daarmee past het bij productiviteit, entertainment en incidentele gaming.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De hoge resolutie gaat samen met concrete HDMI- en DisplayPort-specificaties. Controleer of je laptop of pc 4K op de gewenste verversingssnelheid ondersteunt.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

27 inch IPS, 3840 × 2160, 120 Hz en 130 mm hoogteverstelling.

Geschikt voor: Specifiek gebruik & intensieve gebruikers
MSI MAG 272QP QD-OLED X24 gaming monitor

MSI MAG 272QP QD-OLED X24 gaming monitor

Waarom dit bij het profiel past: Voor competitieve gamers zijn 240 Hz, WQHD en een opgegeven responstijd van 0,03 ms relevante specificaties. Adaptive Sync en compatibiliteit moeten wel met de gebruikte videokaart worden gecontroleerd.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De productvermelding specificeert zowel de 240Hz-verversingssnelheid als de WQHD-resolutie. Houd rekening met OLED-eigenschappen bij langdurige statische interface-elementen.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

26,5 inch QD-OLED, 2560 × 1440, 240 Hz en DisplayHDR True Black 400.

Geschikt voor: Thuiswerkers en multitaskers
LG 32UN880K 32 inch 4K monitor

LG 32UN880K 32 inch 4K monitor

Waarom dit bij het profiel past: De 32 inch 4K-monitor biedt veel werkruimte en een monitorarm die volgens de productinformatie hoogte, diepte, kanteling en rotatie ondersteunt.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De ergonomie is concreet omschreven en USB-C ondersteunt volgens de productgegevens 60 W Power Delivery. Controleer de laadbehoefte van je laptop.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

31,5 inch IPS, 4K-resolutie, USB-C met 60 W en een flexibele monitorarm.

Op zoek naar meer opties?

We hebben een volledige, actuele lijst samengesteld van producten die volledig voldoen aan deze strenge selectiecriteria en aan de geldende Europese veiligheidsvoorschriften.

Veelgestelde vragen over een monitor kopen

Is een 27 inch monitor met Full HD voldoende?

Dat hangt af van de kijkafstand en het gebruik. Voor basiswerk en gaming kan Full HD volstaan. Wie veel tekst leest of meerdere vensters naast elkaar gebruikt, kan bij 27 inch baat hebben bij QHD. De hogere pixeldichtheid geeft doorgaans meer ruimte en scherpere details.

Wat is een geschikte monitor voor thuiswerken?

Let op QHD of 4K, een verstelbare standaard, een matte afwerking en aansluitingen die bij je laptop passen. Een monitor met USB-C kan kabels beperken, maar controleer altijd de beeldfunctie en het wattage van Power Delivery. Voor videobellen zijn ingebouwde camera en microfoon extra functies, geen vanzelfsprekendheid.

Verbruikt een monitor veel stroom?

Het verbruik verschilt per model, helderheid, resolutie en gebruiksduur. Bekijk het EU-energielabel en het opgegeven verbruik in kWh per 1.000 uur. Een hogere helderheid en HDR-modus kunnen het verbruik verhogen. Schakel het scherm automatisch uit wanneer je het langere tijd niet gebruikt.