Joybuy Insights

Monitor kopen: zo kies je een scherm dat past bij jouw werkplek en gebruik

Een monitor kopen lijkt eenvoudig: kies een formaat, vergelijk de prijs en let op het aantal aansluitingen. In de praktijk ontstaan problemen vaak pas na enkele weken. Een scherm blijkt te laag te staan, een laptop ondersteunt geen beeld via USB-C of de gekozen resolutie past niet bij het formaat.

De volgende drie valkuilen komen regelmatig voor:

  • Een hoge verversingssnelheid zonder passende hardware: 144 Hz of 240 Hz heeft alleen zin als je computer en game dit aantal beelden per seconde kunnen aanleveren.
  • USB-C verwarren met volledige USB-C-functionaliteit: niet iedere USB-C-poort ondersteunt videosignaal, data én opladen. Controleer daarom DisplayPort Alt Mode en het maximale vermogen, zoals 65 W, 90 W of 100 W.
  • Een standaard vergeten mee te rekenen: een monitor met een vaste voet kan onhandig zijn als je bureau, kijkhoogte of werkhouding daarom vraagt. Controleer of de monitor in hoogte verstelbaar is en of een VESA-monitorarm past.

De belangrijkste specificaties bij een computer monitor

1. Formaat en resolutie in verhouding

Een Full HD monitor met 1920 × 1080 pixels is praktisch voor kantoorwerk, surfen en algemeen thuisgebruik. Op 23,8 inch is de pixeldichtheid doorgaans hoger dan op 27 inch met dezelfde resolutie. Daardoor kan tekst op een kleiner scherm scherper ogen.

Voor 27 inch kan Quad HD met 2560 × 1440 pixels een logische tussenstap zijn. Een 4K monitor met 3840 × 2160 pixels biedt veel detail voor beeldbewerking, spreadsheets en meerdere vensters, maar vraagt ook meer grafische rekenkracht. Bij een ultrawide monitor moet je daarnaast controleren of je bureau voldoende breed is. Een 34-inch scherm met 3440 × 1440 pixels neemt aanzienlijk meer ruimte in dan een standaard 24-inch monitor.

2. Paneeltype en verversingssnelheid

Een IPS monitor staat bekend om brede kijkhoeken en kleurweergave volgens de productspecificaties. Dat maakt IPS interessant voor kantoorwerk, fotografie en design. Voor een gaming monitor zijn naast het paneel vooral de verversingssnelheid, reactietijd en ondersteuning voor Adaptive-Sync van belang.

Let op het verschil tussen de opgegeven meetmethoden. Een reactietijd van 1 ms MPRT is niet automatisch hetzelfde als 1 ms GtG. Vergelijk daarom specificaties binnen dezelfde meetmethode. Een hogere verversingssnelheid kan beweging vloeiender weergeven, maar het effect hangt af van de bron, de videokaart en de gebruikte aansluiting.

3. Aansluitingen en verstelbaarheid

Voor een laptopwerkplek is een USB-C monitor handig wanneer één kabel beeld, gegevens en stroom kan verzorgen. Controleer het aantal USB-poorten en het vermogen. Een monitor met 100 W Power Delivery kan geschikt zijn voor bepaalde zakelijke laptops, maar de laptop en kabel moeten dit eveneens ondersteunen.

Kijk ook naar:

  • HDMI- en DisplayPort-versie;
  • VESA-ondersteuning, bijvoorbeeld 75 × 75 of 100 × 100 mm;
  • hoogteverstelling, kantelen, draaien en pivot;
  • ingebouwde USB-hub, speakers en netwerkaansluiting;
  • matte of anti-reflecterende schermafwerking.

Een ergonomische monitor met verstelbare voet is niet automatisch passend voor iedere gebruiker. Meet de bureaudiepte en controleer of de bovenrand van het scherm ongeveer op ooghoogte kan worden geplaatst. Een monitorstandaard, verhoger of monitorarm kan hierbij extra flexibiliteit geven.

Onze aanbevelingen per gebruikersprofiel

Geschikt voor: Prijsbewuste beginners
iiyama ProLite 24 IPS 3-Side Borderless Monitor

iiyama ProLite 24" IPS 3-Side Borderless Monitor

Waarom dit bij het profiel past: Een 23,8-inch Full HD monitor is overzichtelijk voor studie, administratie, thuiswerken en dagelijks internetgebruik. De meegeleverde HDMI-kabel maakt de basisinstallatie eenvoudig.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De productspecificaties vermelden een IPS-paneel, Full HD-resolutie, matte afwerking en een verstelbare hoogte tot 15 cm. Daardoor hoef je niet direct een losse voet te vervangen.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

100 Hz verversingssnelheid, 178° kijkhoek, ingebouwde speakers en VESA 100 mm-ondersteuning.

Geschikt voor: Kopers die topkwaliteit zoeken
ASUS ProArt PA278CV Computer Monitor

ASUS ProArt PA278CV Computer Monitor 27"

Waarom dit bij het profiel past: Voor creatieve professionals zijn resolutie, kleurdekking en aansluitmogelijkheden belangrijker dan een extreem hoge verversingssnelheid.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De productspecificaties noemen Quad HD, 100% sRGB en USB-C met maximaal 65 W Power Delivery. Controleer wel of je laptop dit vermogen accepteert.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

2560 × 1440 pixels, vier USB-poorten, in hoogte verstelbare voet en DisplayPort, HDMI en USB-C.

Geschikt voor: Specifiek gebruik & intensieve gebruikers
MSI MPG 346CQRF X24 Computer Monitor

MSI MPG 346CQRF X24 Computer Monitor 34"

Waarom dit bij het profiel past: Deze ultrawide gaming monitor is gericht op gebruikers die een breed beeld en hoge verversingssnelheid nodig hebben voor snelle games.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De specificaties vermelden 240 Hz, Adaptive-Sync en DisplayPort 1.4a. Controleer vooraf of je computer deze beeldfrequentie en resolutie kan benutten.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

34 inch, 3440 × 1440 pixels, 21:9-verhouding, 1500R-kromming en een verstelbare voet.

Geschikt voor: Mobiele werkers
ASUS ZenScreen MB166CR Computer Monitor

ASUS ZenScreen MB166CR 15,6" draagbare monitor

Waarom dit bij het profiel past: Een draagbare monitor is geschikt als tweede scherm voor onderweg, flexwerkplekken of een compacte thuiswerkplek.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De monitor gebruikt USB-C als video-ingang en heeft een ingebouwde 360°-standaard. Controleer wel of je apparaat beeld via USB-C ondersteunt.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

15,6 inch Full HD IPS-paneel, 60 Hz, anti-reflecterende afwerking en een gewicht van circa 780 gram zonder standaard.

Op zoek naar meer opties?

We hebben een volledige, actuele lijst samengesteld van producten die volledig voldoen aan deze strenge selectiecriteria en aan de geldende Europese veiligheidsvoorschriften.

Monitorstandaard of monitorarm kiezen

Een losse monitorstandaard is geschikt wanneer je vooral extra hoogte nodig hebt. De Neomounts NSMONITOR20 ondersteunt volgens de productspecificaties maximaal 10 kg en is verstelbaar van 4,6 tot 16,8 cm. De opbergruimte en kabelgeleiding helpen een compact bureau overzichtelijk te houden.

Voor meer bewegingsvrijheid is een monitorarm praktischer. Controleer altijd het schermgewicht zonder voet en het VESA-patroon. De Neomounts FPMA-D550SBLACK ondersteunt één scherm tot 8 kg, voor formaten van 13 tot 32 inch, met kantelen, draaien en roteren. Voor twee schermen is de FPMA-D550DDVBLACK geschikt voor twee schermen van 10 tot 32 inch. De productspecificaties vermelden maximaal 6 kg per scherm en VESA 75 × 75 of 100 × 100 mm.

Monteer een arm alleen op een stabiel bureau en overschrijd de aangegeven draagkracht niet. Controleer na montage of kabels niet strak staan en of het scherm niet naar voren kan kantelen.

Veelgestelde vragen over monitor kopen

Hoe groot moet een monitor voor thuiswerken zijn?

Voor één werkplek is 23,8 of 24 inch vaak praktisch bij Full HD. Wie meerdere vensters naast elkaar gebruikt, kan 27 inch met Quad HD of een 34-inch ultrawide monitor overwegen. Meet vooraf de kijkafstand en bureauruimte.

Is USB-C op een monitor voldoende voor een laptop?

Niet altijd. De USB-C-poort moet videosignaal via DisplayPort Alt Mode ondersteunen. Controleer daarnaast het laadvermogen en of een USB-C-kabel voor beeld geschikt is. Bij sommige HP-monitoren wordt de lader volgens de productinformatie niet standaard meegeleverd.

Hoe lang gaat een computer monitor mee?

De gebruiksduur hangt af van dagelijks gebruik, warmte, instellingen en de kwaliteit van stroomvoorziening en kabels. Een monitor kan technisch langer meegaan dan de garantieperiode, maar onderdelen zoals aansluitingen, voet en achtergrondverlichting kunnen eerder slijten. Bewaar aankoopbewijs en handleiding en plaats het scherm voldoende geventileerd.