Een gaming monitor kopen lijkt eenvoudig, totdat je de specificaties vergelijkt. 144Hz, 180Hz, 240Hz, HDR10, FreeSync, G-SYNC en verschillende paneeltypes staan vaak naast elkaar zonder duidelijke uitleg. Daardoor betalen kopers soms voor functies die hun pc niet benut, of kiezen ze een scherm dat niet past bij hun games en bureau.
De belangrijkste valkuilen zijn:
De verversingssnelheid wordt uitgedrukt in hertz. Een gaming monitor 144Hz toont maximaal 144 beeldverversingen per seconde; bij een gaming monitor 180Hz loopt dat op tot 180. Modellen van 240Hz, 300Hz en 320Hz zijn vooral gericht op snelle competitieve games.
Controleer daarnaast:
Een scherm met 320Hz kan bijvoorbeeld interessant zijn voor esports, maar voor verhalende games, videostreaming en kantoorwerk is 100Hz tot 180Hz vaak al passend. De videokaart, processor en game-instellingen bepalen uiteindelijk hoeveel voordeel je van de hoge snelheid merkt.
Een Full HD gaming monitor gebruikt meestal 1920 × 1080 pixels. Dat vraagt relatief weinig grafische rekenkracht en past goed bij 24 of 24,5 inch. Een QHD gaming monitor gebruikt 2560 × 1440 pixels en biedt zichtbaar meer werkruimte en detail. Bij een 27 inch gaming monitor is QHD een veelgekozen combinatie.
Een 4K gaming monitor biedt 3840 × 2160 pixels, maar vraagt meer van de videokaart. Controleer daarom vooraf of je hardware, kabel en gameconsole deze resolutie met de gewenste verversingssnelheid ondersteunen.
Wie meerdere vensters naast elkaar gebruikt, kan naar een ultrawide monitor kijken. Een 34 inch model met 3440 × 1440 pixels biedt extra horizontale ruimte voor productiviteit en games met ondersteuning voor 21:9.
Een IPS gaming monitor staat doorgaans bekend om brede kijkhoeken en consistente kleurweergave. Een VA gaming monitor legt meestal meer nadruk op contrast. Een OLED gaming monitor gebruikt pixels die individueel licht geven, maar controleer bij dit type goed de garantievoorwaarden, helderheid en aanbevolen gebruiksinstellingen.
Adaptieve synchronisatie stemt de beeldverversing af op de framerate van de grafische kaart. Een monitor met FreeSync is bedoeld voor AMD-hardware en compatibele systemen. Een monitor met G-SYNC of G-SYNC Compatible is gericht op Nvidia-systemen. Controleer altijd de officiële compatibiliteit en de beschikbare aansluitingen; een vermelding dat een scherm mogelijk werkt, is niet hetzelfde als officiële certificering.
Ook HDR10 verdient een controle. HDR-ondersteuning betekent niet automatisch dat elk scherm dezelfde helderheid of contrastweergave levert. Kijk naar de vermelde helderheid in nits en naar een eventuele DisplayHDR-certificering. Volgens eigen productinformatie ondersteunt bijvoorbeeld de AOC AGON PRO AG346UCD HDR True Black 400; de praktische beeldweergave hangt daarnaast af van bronmateriaal en instellingen.
Waarom dit bij het profiel past: Dit 23,6 inch Full HD-model combineert een 240Hz-verversingssnelheid met een gebogen VA-paneel. Daarmee is het geschikt voor gamers die hoge snelheid zoeken zonder direct naar QHD of 4K te gaan.
De specificaties vermelden afzonderlijk 240Hz, 1ms MPRT, Full HD en HDR10. Controleer wel of je pc 240 beelden per seconde haalt en gebruik de juiste aansluiting.
240Hz, 1920 × 1080 resolutie, VA-paneel, 1500R-kromming en FreeSync Compatible.
Waarom dit bij het profiel past: Dit 27 inch QHD OLED-scherm is gericht op gamers en creators die hoge resolutie, OLED-technologie en een compacte desktopopstelling willen combineren.
De combinatie van QHD en 180Hz is duidelijk gespecificeerd. Controleer voor aankoop de OLED-gebruiksrichtlijnen en de aansluitingen: HDMI 2.0 en DisplayPort 1.2.
2560 × 1440 pixels, OLED-paneel, 180Hz, HDR10, FreeSync en G-SYNC Compatible.
Waarom dit bij het profiel past: Esportsliefhebbers die met een pc op zeer hoge framerate spelen, kunnen de 320Hz-specificatie benutten. De verstelbare en draaibare standaard past bovendien bij een vaste gamingopstelling.
De doelgroep kan de hoge snelheid gericht kiezen in plaats van alleen op een groot scherm of marketingterm af te gaan. De maximale resolutie blijft Full HD.
24,5 inch, 1920 × 1080, 320Hz, helderheid van 450 nits en een in hoogte verstelbare, draaibare standaard.
Waarom dit bij het profiel past: Dit gebogen 21:9-scherm biedt ruimte voor werkvensters, contentcreatie en games zonder direct twee losse monitoren te gebruiken.
De 3440 × 1440-resolutie en 100Hz-verversingssnelheid zijn duidelijk vermeld. Controleer vooraf of je bureau 81 cm schermbreedte en de benodigde kijkafstand aankan.
34 inch, WQHD, 100Hz, VA-paneel, 1800R-kromming, HDR10 en Picture-by-Picture.
We hebben een volledige, actuele lijst samengesteld van producten die volledig voldoen aan deze strenge selectiecriteria en aan de geldende Europese veiligheidsvoorschriften.
Gebruik deze korte checklist:
Voor veel gamers is een gaming monitor 144Hz een praktische keuze. Het beeld beweegt duidelijk vloeiender dan bij 60Hz, terwijl de hardware-eis lager blijft dan bij 240Hz of 320Hz. Wie vooral competitieve shooters speelt en een krachtige pc heeft, kan een hogere verversingssnelheid overwegen.
QHD toont meer pixels en daardoor meer detail op 27 inch. Full HD kan aantrekkelijker zijn wanneer je een hogere framerate wilt halen met een minder krachtige videokaart. De juiste keuze hangt af van je hardware, games en kijkafstand.
Dat verschilt per formaat, paneeltype, helderheid en HDR-instelling. Controleer het opgegeven typische en maximale verbruik. Zet het scherm uit wanneer je de pc langere tijd niet gebruikt en gebruik waar aanwezig de energiebesparingsmodus.