Joybuy Insights

Gaming monitor kopen: zo kies je een scherm dat bij jouw setup past

Een gaming monitor kopen lijkt eenvoudig, totdat je moet kiezen tussen Full HD, QHD, 144Hz, 240Hz, IPS, VA, OLED of een ultrawide formaat. Marketingteksten leggen vaak nadruk op één opvallend getal, terwijl andere eigenschappen minstens zo belangrijk zijn.

De meest voorkomende miskopen ontstaan door drie valkuilen:

  • Een hoge verversingssnelheid kopen zonder te controleren of je pc die beeldsnelheid haalt.
  • Een groot scherm kiezen met een te lage resolutie, waardoor tekst en details minder scherp ogen.
  • Alleen naar de responstijd kijken, terwijl aansluitingen, verstelbaarheid en synchronisatie ontbreken.

Met onderstaande controlepunten en profielgerichte aanbevelingen kun je gerichter monitor kopen voor pc-gaming, consoles, thuiswerken of entertainment.

1. Schermformaat en resolutie moeten bij elkaar passen

Het formaat bepaalt hoeveel ruimte je op je bureau en in beeld nodig hebt. De resolutie bepaalt hoe gedetailleerd dat beeld wordt.

  • Een 24 inch monitor met Full HD, oftewel 1920 × 1080 pixels, is compact en praktisch voor competitieve games en kleinere bureaus.
  • Een 27 inch gaming monitor is een veelzijdige keuze. Full HD houdt de benodigde grafische prestaties relatief laag, terwijl QHD, 2560 × 1440 pixels, meer details toont.
  • Een 32 inch monitor komt beter tot zijn recht met QHD. Op dit formaat kan Full HD voor sommige gebruikers minder fijn ogen bij tekst en fijne lijnen.
  • Een ultrawide monitor gebruikt vaak een 21:9-verhouding. De LG 34WR50QK-B heeft bijvoorbeeld 3440 × 1440 pixels op 34 inch en biedt extra ruimte voor meerdere vensters.

Een QHD monitor vraagt meer van de videokaart dan een Full HD monitor. Controleer daarom de prestaties van je pc bij de games die je daadwerkelijk speelt. Voor een console is daarnaast controle van de ondersteunde resolutie en verversingssnelheid belangrijk.

2. Verversingssnelheid is pas nuttig als je hardware meedoet

De verversingssnelheid wordt uitgedrukt in hertz. Een 144Hz monitor ververst het beeld maximaal 144 keer per seconde; een 180Hz monitor, 240Hz monitor, 300Hz monitor of 320Hz monitor kan beweging nog vaker per seconde weergeven.

Dat betekent niet automatisch dat elk spel vloeiender wordt. Als je pc slechts 90 beelden per seconde produceert, haal je weinig praktisch voordeel uit een 240Hz- of 320Hz-scherm. Voor snelle shooters kan een hogere frequentie wel relevant zijn, mits je systeem voldoende frames levert.

Let ook op de aansluiting:

  • Controleer of HDMI en DisplayPort de gewenste resolutie en frequentie ondersteunen.
  • Kijk of de juiste kabel wordt meegeleverd.
  • Controleer of FreeSync of een andere Adaptive Sync-functie werkt met jouw grafische kaart.
  • Let bij consoles op ondersteuning voor bijvoorbeeld 120Hz en de juiste HDMI-versie.

Een monitor met FreeSync kan volgens de productspecificatie helpen om beeldscheuren en haperingen bij wisselende framerates te beperken. De praktische werking hangt af van compatibiliteit tussen monitor, videokaart, kabel en instellingen.

3. Paneeltype, responstijd en HDR in de praktijk

Een IPS monitor staat doorgaans bekend om brede kijkhoeken en consistente kleurweergave. Dat kan handig zijn voor gaming, foto- of videowerk en een werkplek waar je niet altijd recht voor het scherm zit.

Een VA monitor biedt volgens de productspecificaties vaak een hoger statisch contrast. Dat kan prettig zijn voor films en donkere spelomgevingen. Bij sommige VA-panelen kan de bewegingsweergave anders uitvallen dan bij IPS; kijk daarom niet alleen naar de vermelde milliseconden.

Een OLED gaming monitor gebruikt per pixel verlichting. De Samsung LS27FG500SUXEN wordt bijvoorbeeld beschreven met QHD-resolutie, 180Hz en een opgegeven responstijd van 0,03 ms. Controleer bij OLED bovendien de garantievoorwaarden en informatie over langdurige stilstaande beelden voordat je koopt.

HDR10 is een ondersteund formaat, maar de aanwezigheid van een HDR10 monitor zegt op zichzelf niet hoe helder of contrastrijk HDR-content in de praktijk wordt weergegeven. Bekijk ook de helderheid, het paneeltype en de overige specificaties.

Aanbevelingen per gebruikersprofiel

Geschikt voor: Prijsbewuste beginners
Philips 1000 Series 24E2N1100LB/00 24 inch Full-HD 100Hz VA Monitor

Philips 1000 Series 24E2N1100LB/00 24" Full-HD 100Hz VA Monitor

Waarom dit bij het profiel past: Het 24 inch-formaat, Full HD-resolutie en 100Hz-verversingssnelheid zijn geschikt voor dagelijks werk, multimedia en lichte gaming zonder een groot bureau of zware pc te vereisen.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De specificaties zijn overzichtelijk: Full HD, 100Hz, VA en 4ms. Je betaalt daardoor niet voor een hoge frequentie die je hardware mogelijk niet benut.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

24 inch VA-paneel, 1920 × 1080 pixels, 100Hz en een responstijd van 4ms.

Geschikt voor: Kopers die topkwaliteit zoeken
Samsung LS27FG500SUXEN QHD 180Hz 27 inch OLED gaming monitor

Samsung LS27FG500SUXEN Quad HD 180Hz 27" OLED Gaming Monitor

Waarom dit bij het profiel past: Wie hoge beeldscherpte en OLED-weergave zoekt, krijgt een 27 inch QHD-scherm met 180Hz en ondersteuning voor HDR10, FreeSync en G-SYNC Compatible volgens de productbeschrijving.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De keuze combineert resolutie, paneeltype en verversingssnelheid in één overzicht. Controleer wel de garantie-informatie rond OLED en langdurige statische content.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

QHD op 27 inch, OLED-paneel, 180Hz, HDR10 en HDMI 2.0 plus DisplayPort 1.2.

Geschikt voor: Specifiek gebruik & intensieve gebruikers
TITAN ARMY C27A1H 27 inch 300Hz gaming monitor

TITAN ARMY C27A1H R1500 16:9 Fast VA FHD 300Hz Gaming monitor

Waarom dit bij het profiel past: Dit 27 inch curved scherm is gericht op gebruikers die competitieve pc-games spelen en een hoge verversingssnelheid belangrijker vinden dan QHD-resolutie.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De combinatie van Full HD en 300Hz maakt duidelijk dat het model vooral op hoge framerates is gericht. Controleer of je pc dit bij jouw games kan leveren.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

1500R VA-paneel, 300Hz, 1ms GTG, FreeSync Compatible en twee HDMI 2.0- plus twee DisplayPort 1.4-aansluitingen.

Geschikt voor: Thuiswerkers en multitaskers
LG 34WR50QK-B 34 inch ultrawide monitor

LG 34WR50QK-B 34" Wide Quad HD VA-monitor

Waarom dit bij het profiel past: De 21:9-verhouding en 3440 × 1440 pixels bieden ruimte voor spreadsheets, documenten, creatieve toepassingen en games naast elkaar.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

Het grote scherm wordt gecombineerd met een passende ultrawide-resolutie. Controleer vooraf of je bureau 809mm breedte aankan.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

34 inch VA, 100Hz, HDR10, FreeSync, Picture-by-Picture en één DisplayPort plus twee HDMI-poorten.

Op zoek naar meer opties?

We hebben een volledige, actuele lijst samengesteld van producten die volledig voldoen aan deze strenge selectiecriteria en aan de geldende Europese veiligheidsvoorschriften.

Extra aandachtspunten voor je aankoop

Controleer naast beeldspecificaties ook de fysieke installatie:

  • Een VESA 100 × 100 mm-bevestiging is handig voor een monitorarm of wandbeugel.
  • Een kantelbare of in hoogte verstelbare voet helpt om het scherm beter op je bureau af te stemmen.
  • Controleer het aantal HDMI- en DisplayPort-ingangen als je een pc én console wilt aansluiten.
  • Voor een draagbare tweede monitor zijn gewicht, USB-C-ondersteuning en meegeleverde kabels belangrijk. Modellen zoals de Blackview DCM6 Pro en MSI PRO MP165 E6 zijn gericht op mobiel gebruik; controleer per laptop of USB-C beeldsignaal ondersteunt.
  • Kijk naar energieklasse en opgegeven verbruik wanneer het scherm dagelijks voor thuiswerken wordt gebruikt.

Veelgestelde vragen over een gaming monitor

Is 144Hz voldoende voor gaming?

Voor veel pc-gamers is 144Hz een praktisch uitgangspunt. Het verschil met 60Hz is vooral zichtbaar wanneer je computer voldoende frames produceert. Wie competitieve games speelt en een krachtige pc heeft, kan ook 180Hz, 240Hz of hoger overwegen.

Is een 27 inch gaming monitor beter met Full HD of QHD?

Dat hangt af van je videokaart en kijkafstand. Full HD vraagt minder grafische rekenkracht. QHD geeft op 27 inch meer detail en is ook geschikt voor werk en multimedia, maar vereist doorgaans een krachtigere pc voor hoge framerates.

Hoeveel stroom verbruikt een monitor?

Het verbruik verschilt per model, helderheid, resolutie en HDR-instelling. Bekijk het opgegeven wattage en de energieklasse. Een scherm dat veel uren als monitor voor thuiswerken wordt gebruikt, kan op jaarbasis merkbaar meer verbruiken dan een zuiniger model.