Joybuy Insights

Gaming monitor kopen: zo kies je een scherm dat bij jouw games en setup past

Een gaming monitor kopen lijkt eenvoudig, totdat je verversingssnelheden, responstijden, paneeltypes en aansluitingen naast elkaar legt. Een scherm met een indrukwekkende specificatielijst is niet automatisch geschikt voor jouw pc, bureau of games.

De grootste miskopen ontstaan meestal door drie valkuilen:

  • Een hoge verversingssnelheid zonder voldoende videokaartcapaciteit: 240Hz of 320Hz heeft vooral nut als je pc ook een vergelijkbaar aantal frames per seconde kan leveren.
  • Een responstijd zonder duidelijke meetmethode: 1ms MPRT en 1ms GtG zijn niet hetzelfde. MPRT verwijst vaak naar bewegingsscherpte met een specifieke beeldmodus, terwijl GtG de overgang tussen grijstinten beschrijft.
  • Te weinig aandacht voor resolutie en formaat: Full HD op 27 of 32 inch kan minder scherp ogen dan op 24 inch. Een QHD gaming monitor past daarom vaak beter bij grotere schermen, maar vraagt ook meer van je grafische kaart.

Welke specificaties moet je controleren?

1. Resolutie, schermformaat en kijkafstand

Een Full HD gaming monitor met 1920 × 1080 pixels is praktisch voor competitieve games, een gemiddelde pc en een beperkt budget. Op een scherm van ongeveer 24 inch blijft de pixeldichtheid doorgaans prettig voor dagelijks gebruik.

Voor 27 inch is QHD, oftewel 2560 × 1440 pixels, een logische optie. Je krijgt meer werkruimte en scherpere details in games, foto’s en video’s. Een 32-inch QHD-scherm biedt een groot beeld, maar controleer vooraf of je bureau diep genoeg is.

Een ultrawide monitor, zoals een 34-inch model met 3440 × 1440 pixels, is interessant voor multitasking, simulatiegames en films. Controleer wel of je favoriete games de 21:9-verhouding goed ondersteunen.

2. Verversingssnelheid en responstijd

Een gaming monitor 144Hz laat aanzienlijk meer beeldverversingen zien dan een standaard 60Hz-scherm. Dat kan bewegingen vloeiender maken in shooters, racegames en snelle online spellen. Een gaming monitor 240Hz of hoger is vooral relevant voor esports en krachtige pc’s.

Let daarnaast op Adaptive Sync. FreeSync of een vergelijkbare synchronisatietechniek kan volgens de productspecificaties helpen om tearing en haperingen tussen videokaart en monitor te beperken. Controleer of je grafische kaart en de gekozen aansluiting compatibel zijn.

De vermelde responstijd moet je altijd samen met de meetmethode bekijken. Een lage waarde klinkt aantrekkelijk, maar instellingen zoals overdrive kunnen invloed hebben op beeldartefacten. Kijk daarom naar de volledige productspecificaties in plaats van alleen naar het grootste getal in de titel.

3. Paneeltype, HDR en aansluitingen

  • IPS gaming monitor: doorgaans brede kijkhoeken en consistente kleurweergave. Dat past bij gaming, kantoorwerk en beeldbewerking.
  • VA gaming monitor: vaak een hoger statisch contrast, wat donkere scènes en films aantrekkelijk kan maken. Bewegingsweergave kan per model verschillen.
  • OLED: kan diepe zwarttinten en snelle beeldreacties bieden, maar controleer gebruiksadviezen, helderheid en garantievoorwaarden.
  • HDR10 of HDR400: ondersteuning betekent niet dat elk scherm dezelfde HDR-ervaring biedt. Helderheid, contrast en lokale dimming zijn eveneens belangrijk.

Controleer of je pc DisplayPort nodig heeft voor de maximale verversingssnelheid. Voor consoles zijn HDMI-versie, ondersteunde resolutie en verversingssnelheid belangrijk. Een monitor voor pc gaming met alleen een oudere aansluiting kan de mogelijkheden van je videokaart beperken.

Aanbevolen keuzes per gebruikersprofiel

Geschikt voor: Prijsbewuste beginners
KTC 24 Inch Gaming Monitor 144Hz 1080P FHD

KTC 24 Inch Gaming Monitor 144Hz 1080P FHD

Waarom dit bij het profiel past: Dit 24-inch Full HD-model combineert 144Hz met een IPS-paneel en past bij gamers die een duidelijke stap vanaf 60Hz zoeken zonder direct naar QHD te gaan.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De resolutie en het formaat zijn op elkaar afgestemd. De productspecificaties vermelden ook Adaptive Sync en aansluitingen voor HDMI en DisplayPort.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

144Hz, IPS-paneel, 1920 × 1080 pixels en een kantelbare standaard.

Geschikt voor: Kopers die topkwaliteit zoeken
Samsung LS27FG500SUXEN Quad HD 180Hz 27 inch

Samsung LS27FG500SUXEN Quad HD 180Hz 27 inch

Waarom dit bij het profiel past: De combinatie van QHD, 180Hz, IPS en een in hoogte verstelbare voet is geschikt voor gebruikers die gamen, werken en multimedia op één scherm willen combineren.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De productspecificaties vermelden zowel G-SYNC Compatible als FreeSync. Controleer wel of je pc de QHD-resolutie op 180Hz kan aansturen.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

27 inch QHD, 180Hz, 1ms GtG, HDR10 en verstelbare hoogte.

Geschikt voor: Specifiek gebruik & intensieve gebruikers
Thunderobot CF25F300L 24.5 inch Full HD 320Hz

Thunderobot CF25F300L 24.5 inch Full HD 320Hz

Waarom dit bij het profiel past: Dit scherm richt zich op competitieve pc-games waarbij een zeer hoge verversingssnelheid centraal staat. Het formaat blijft geschikt voor een directe kijkafstand aan een gamingbureau.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De 320Hz-specificatie is duidelijk vermeld. Controleer vóór aankoop of je pc en kabel deze verversingssnelheid bij Full HD ondersteunen.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

24,5 inch, Full HD, 320Hz, 450 nits helderheid en een in hoogte verstelbare, draaibare standaard.

Geschikt voor: Ruim beeld voor gaming en werk
LG 34WR50QK-B 34 inch UltraWide QHD monitor

LG 34WR50QK-B 34 inch UltraWide QHD

Waarom dit bij het profiel past: De 21:9-verhouding biedt ruimte voor meerdere vensters, simulatiegames en films. Dit is een praktische keuze voor een combinatie van thuiswerk en ontspanning.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De hoge resolutie is gekoppeld aan een groot ultrawide scherm. De PBP-functie en drie video-ingangen maken het gebruik met meerdere apparaten overzichtelijker.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

34 inch, 3440 × 1440 pixels, 100Hz, VA-paneel, HDR10 en PBP.

Op zoek naar meer opties?

We hebben een volledige, actuele lijst samengesteld van producten die volledig voldoen aan deze strenge selectiecriteria en aan de geldende Europese veiligheidsvoorschriften.

Veelgestelde vragen over een gaming monitor kopen

Is 144Hz voldoende voor pc gaming?

Voor veel gamers is 144Hz een praktische balans tussen vloeiende beelden, prijs en systeembelasting. Bij competitieve games kan 240Hz of 320Hz interessant zijn, maar alleen wanneer de pc voldoende frames per seconde produceert. Voor casual gaming, werk en multimedia is 100Hz tot 144Hz vaak al een duidelijke verbetering ten opzichte van 60Hz.

Is QHD beter dan Full HD voor een gaming monitor?

Dat hangt af van het schermformaat, de kijkafstand en je videokaart. Full HD past goed bij 24 inch en systemen die hoge framerates belangrijk vinden. QHD biedt meer detail op 27 inch of groter, maar vraagt meer grafische rekenkracht. Controleer daarom de prestaties van je pc voordat je voor een QHD gaming monitor kiest.

Hoe lang gaat een gaming monitor mee?

De levensduur hangt af van gebruik, warmte, voeding en het paneeltype. Plaats het scherm stabiel, houd ventilatieopeningen vrij en gebruik een geschikte stroomaansluiting. Controleer ook de garantie en de wettelijke conformiteitsrechten. In de productinformatie van veel modellen staat een minimale wettelijke garantie van twee jaar vermeld; aanvullende voorwaarden kunnen per product en situatie verschillen.