Joybuy Insights

Gaming monitor kopen: zo kies je een scherm dat bij jouw games past

Een gaming monitor met een hoge verversingssnelheid lijkt al snel een eenvoudige aankoop. Toch zijn er duidelijke verschillen tussen modellen. Een scherm met 180 Hz kan voor een competitieve speler logischer zijn dan een 4K-monitor met lagere beeldfrequentie. Ook termen als “1 ms”, HDR en synchronisatie vertellen niet het hele verhaal.

De meest voorkomende miskopen ontstaan door drie valkuilen:

  • Alleen naar de hoogste Hz-waarde kijken: een 320Hz gaming monitor heeft pas voordeel als je pc ook zeer hoge framerates produceert.
  • Een responstijdclaim zonder meetmethode vergelijken: 1 ms GTG, 0,5 ms MPRT en een instelling zoals “Extreme” zijn niet direct hetzelfde.
  • Resolutie en schermformaat niet op elkaar afstemmen: Full HD op 27 inch heeft een lagere pixeldichtheid dan QHD op hetzelfde formaat. Tekst en details kunnen daardoor minder verfijnd lijken.

Welke specificaties moet je controleren?

1. Verversingssnelheid en je videokaart

De verversingssnelheid wordt uitgedrukt in hertz. Een 180Hz monitor kan maximaal 180 beeldverversingen per seconde tonen. Dat zorgt voor vloeiende bewegingen wanneer je gamecomputer voldoende frames aanlevert.

Een praktische richtlijn:

  • 144 tot 180 Hz: geschikt voor veel shooters, racespellen en dagelijks gamen.
  • 200 Hz: interessant voor spelers die hoge framerates halen en een extra snelle weergave willen.
  • 240Hz gaming monitor: passend voor competitieve pc-games met een krachtige videokaart.
  • 320Hz gaming monitor: vooral relevant voor esports en snelle Full HD-games waarbij iedere beeldverversing telt.

Controleer ook welke aansluiting de gewenste resolutie en verversingssnelheid ondersteunt. DisplayPort en HDMI-versies verschillen per model. De Alienware AW2525HM heeft bijvoorbeeld HDMI 2.1 en DisplayPort 1.4, terwijl de ASUS TUF Gaming VG249Q3A HDMI 2.0 en DisplayPort 1.2 gebruikt.

2. Resolutie, formaat en kijkafstand

Een Full HD gaming monitor met 1920 × 1080 pixels vraagt minder van je videokaart. Dat maakt hoge framerates makkelijker haalbaar. Op 23,8 of 24,5 inch blijft Full HD doorgaans een praktische combinatie.

Een QHD gaming monitor met 2560 × 1440 pixels toont meer detail. Op 27 inch is dit vaak een logische balans tussen scherpte en prestaties. De AOC Q27G42XNE combineert dit formaat met 180 Hz en een VA-paneel.

Een 4K gaming monitor biedt 3840 × 2160 pixels en is geschikt voor singleplayergames, simulaties, films en contentcreatie. De Gigabyte AORUS FO32U gebruikt een 31,5-inch QD-OLED-paneel met 4K en 165 Hz. Houd er rekening mee dat 4K veel meer grafische rekenkracht vraagt dan Full HD.

Wie vooral breedte wil, kan naar een ultrawide gaming monitor kijken. De Alienware AW3425DWM heeft 34 inch, een 21:9-verhouding, 3440 × 1440 pixels en een vaste kromming van 1500R. Voor simulaties en sfeervolle games kan dat extra beeld aan de zijkanten nuttig zijn. Controleer wel of je bureau genoeg ruimte biedt.

3. Paneeltype en responstijd

Een IPS gaming monitor staat doorgaans bekend om brede kijkhoeken en consistente kleuren. Dat is handig wanneer je naast gamen ook foto’s, video’s of streams bekijkt. De ASUS TUF Gaming VG249Q3A gebruikt een IPS-paneel en vermeldt 1 ms responstijd.

Een VA gaming monitor biedt volgens de productspecificaties vaak een hoger statisch contrast en donkere zwarttinten. Dat past bij films, RPG’s en donkere omgevingen. De MSI MAG 27C6F heeft bijvoorbeeld een VA-paneel, een contrastverhouding van 3.000:1 en een kromming van 1500R.

Een OLED gaming monitor kan zeer diepe zwarttinten en een hoog contrast tonen. De Gigabyte AORUS FO32U gebruikt QD-OLED, 4K-resolutie en een opgegeven responstijd van 0,03 ms. Controleer bij OLED-modellen altijd de garantievoorwaarden, gebruiksadviezen en instellingen voor langdurig statisch beeld.

Let bij een monitor met 1 ms responstijd op de volledige specificatie. Een fabrikant kan verschillende waarden vermelden voor GTG en MPRT. Een lagere opgegeven waarde betekent niet automatisch dat iedere overdrive-instelling prettig werkt. Controleer daarom of de monitor meerdere responstijdmodi biedt en of bewegende objecten geen storende randen krijgen.

Synchronisatie: FreeSync en G-SYNC Compatible

Adaptive-Sync-technologie stemt de verversingssnelheid van het scherm af op de framerate van de videokaart. Dit kan beeldscheuren en schokkerige bewegingen helpen beperken wanneer de framerate wisselt.

FreeSync monitoren werken met compatibele AMD-videokaarten en soms ook met andere configuraties. Bij G-SYNC Compatible monitoren is het belangrijk om te controleren of NVIDIA de specifieke monitor officieel ondersteunt.

Bij de Alienware AW3425DWM staat FreeSync vermeld. De productinformatie vermeldt ook dat het scherm niet officieel G-SYNC Compatible is. G-SYNC kan mogelijk via de driver worden ingeschakeld, maar de werking is volgens de productspecificatie niet gegarandeerd. De Alienware AW2525HM wordt daarentegen als G-SYNC Compatible en FreeSync Premium vermeld.

Aanbevolen gamingmonitoren per gebruiksprofiel

Geschikt voor: Prijsbewuste beginners
ASUS TUF Gaming VG249Q3A Computer Monitor

ASUS TUF Gaming VG249Q3A

Waarom dit bij het profiel past: Deze 23,8-inch Full HD-monitor biedt 180 Hz, een IPS-paneel en drie video-ingangen zonder dat je direct naar een groot QHD- of 4K-scherm hoeft.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De resolutie, schermgrootte en 180Hz-verversingssnelheid vormen een overzichtelijke combinatie. De opgegeven 1 ms wordt duidelijk als responstijd vermeld.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

IPS-paneel, Full HD, 180 Hz, FreeSync Premium en VESA 100 × 100 mm.

Geschikt voor: Kopers die topkwaliteit zoeken
Gigabyte AORUS FO32U Computer Monitor

Gigabyte AORUS FO32U

Waarom dit bij het profiel past: Voor gamers en makers die hoge resolutie, OLED-contrast en veel aansluitmogelijkheden in één 31,5-inch scherm zoeken.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De productspecificatie vermeldt niet alleen de OLED-techniek, maar ook 4K, 165 Hz, HDMI 2.1 en DisplayPort 1.4. Controleer wel of je videokaart 4K op hoge framerates aankan.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

QD-OLED, 3840 × 2160 pixels, 165 Hz, FreeSync Premium Pro en USB-C-connectiviteit.

Geschikt voor: Specifiek gebruik & intensieve gebruikers
Alienware AW2525HM Computer Monitor

Alienware AW2525HM

Waarom dit bij het profiel past: Een 24,5-inch Full HD-scherm met 320 Hz is gericht op spelers van snelle competitieve games die hun pc op hoge framerates gebruiken.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De hoge verversingssnelheid wordt gecombineerd met Full HD, een resolutie die minder grafische rekenkracht vraagt dan QHD of 4K.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

320 Hz, Fast IPS, 0,5 ms opgegeven responstijd, FreeSync Premium en G-SYNC Compatible.

Instellingen die je na aankoop moet controleren

Gebruik bij voorkeur DisplayPort wanneer je de maximale pc-resolutie en verversingssnelheid wilt benutten. Open daarna het menu van je besturingssysteem en selecteer de gewenste Hz-waarde; een scherm blijft soms standaard op 60 Hz staan.

Schakel Adaptive-Sync in op de monitor en in de driver van je videokaart. Test vervolgens een paar games. Als je framerate sterk wisselt, kan een limiet iets onder de maximale verversingssnelheid een stabieler beeld geven. Plaats het scherm recht voor je en controleer of hoogte, kijkhoek en afstand bij je bureau passen. Een VESA-aansluiting is nuttig wanneer je een monitorarm wilt gebruiken.

Op zoek naar meer opties?

We hebben een volledige, actuele lijst samengesteld van producten die volledig voldoen aan deze strenge selectiecriteria en aan de geldende Europese veiligheidsvoorschriften.

Veelgestelde vragen over een gaming monitor

Is 180 Hz voldoende voor competitief gamen?

Voor veel spelers wel. Een 180Hz monitor biedt vloeiende bewegingen en is vaak eenvoudiger aan te sturen dan een 240Hz- of 320Hz-model. Het verschil hangt af van je game, videokaart, framerate en persoonlijke voorkeur.

Hoe lang gaat een gaming monitor mee?

De levensduur hangt af van gebruik, warmte, voeding en de gekozen paneeltechniek. Controleer de fabrieksgarantie en de wettelijke garantierechten. Gebruik de juiste kabels, houd ventilatieopeningen vrij en voorkom stoten of vocht. Bij OLED-modellen is het verstandig de onderhoudsfuncties en adviezen van de fabrikant te volgen.

Verbruikt een gaming monitor veel stroom?

Het verbruik verschilt per formaat, helderheid, resolutie en HDR-gebruik. Een groot ultrawide- of 4K-scherm gebruikt doorgaans meer energie dan een compact Full HD-model. Bekijk daarom het opgegeven SDR- en HDR-verbruik en schakel het scherm uit wanneer je het langere tijd niet gebruikt.