Joybuy Insights

Gaming monitor kopen: zo kies je een scherm dat bij jouw games en setup past

Een gaming monitor kopen lijkt eenvoudig totdat je verversingssnelheden, paneeltypes en aansluitingen naast elkaar legt. Een scherm met 240Hz is niet automatisch geschikt voor iedere gamer. Een hoge resolutie vraagt bovendien meer van je videokaart, terwijl een groot scherm met Full HD minder scherp kan ogen van dichtbij.

Let vooral op drie veelvoorkomende valkuilen:

  • Alleen naar de hoogste verversingssnelheid kijken: 240Hz of 320Hz heeft pas nut als je pc in jouw games ook voldoende beelden per seconde produceert.
  • Responstijd zonder meetmethode vergelijken: 1ms MPRT, 0,5ms GtG en een algemene “snelle” claim zijn niet hetzelfde. Controleer altijd welke meetmethode wordt vermeld.
  • Aansluitingen en ergonomie overslaan: een monitor kan technisch een hoge verversingssnelheid ondersteunen, maar niet via iedere HDMI- of DisplayPort-aansluiting. Ook een standaard met alleen kanteling kan onhandig zijn voor een langdurige werk- en gameopstelling.

De belangrijkste specificaties bij een gaming monitor kopen

1. Resolutie, formaat en verversingssnelheid

Een Full HD gaming monitor van 24 of 24,5 inch is een praktische combinatie voor competitieve games. De lagere resolutie is minder zwaar voor de videokaart, waardoor hoge framerates haalbaarder zijn. De Thunderobot CF25F300L heeft bijvoorbeeld een 24,5-inch Full HD-paneel met 320Hz.

Een QHD gaming monitor met 2560 × 1440 pixels toont meer detail. Bij 27 inch is QHD een veelgekozen verhouding tussen scherpte en prestaties. Voorbeelden zijn de Alienware AW2725DM met 180Hz en de MSI MAG 275CQDF X24 met 240Hz. Controleer bij QHD wel of je grafische kaart de gewenste framerate kan leveren.

Een gaming monitor 144Hz is al duidelijk vloeiender dan een standaard 60Hz-scherm. Voor competitieve pc-games kunnen 240Hz, 300Hz of 320Hz interessant zijn. Het verschil wordt vooral relevant wanneer je systeem daadwerkelijk hoge framerates haalt. Voor console gaming is daarnaast de maximale uitvoer van de console van belang; een 320Hz-monitor maakt een console niet automatisch sneller.

2. Paneeltype: IPS, VA of OLED

  • IPS gaming monitor: doorgaans geschikt wanneer kijkhoeken en consistente kleurweergave belangrijk zijn. De Alienware AW2725DM gebruikt een IPS-paneel en combineert dit met QHD en 180Hz.
  • VA gaming monitor: vaak interessant voor een hoger opgegeven contrast en een curved gaming monitor. De Titan Army C24A1H gebruikt een VA-paneel, Full HD en 240Hz.
  • OLED gaming monitor: biedt volgens de productbeschrijving van fabrikanten diepe zwarttinten en een zeer lage opgegeven responstijd. Houd bij langdurig gebruik van statische elementen rekening met de onderhouds- en gebruiksinformatie van de fabrikant. De LG UltraGear 27GX704A-B heeft OLED, QHD en 240Hz.

Let op dat termen als “HDR-ready” en “HDR10” niet automatisch betekenen dat ieder HDR-beeld dezelfde helderheid of contrastindruk geeft. Vergelijk helderheid, contrast, paneeltype en de vermelde HDR-specificatie samen.

3. Adaptive Sync, poorten en verstelbaarheid

Een monitor met FreeSync synchroniseert de beeldverversing met een compatibele AMD-videokaart. Sommige modellen vermelden daarnaast G-SYNC Compatible. Volgens de productinformatie van Alienware en Samsung ondersteunen hun genoemde modellen beide technologieën. Controleer altijd de compatibiliteit met jouw videokaart, kabel en gekozen aansluiting.

Kijk ook naar:

  • HDMI- en DisplayPort-versie: vooral bij hoge resolutie en hoge verversingssnelheid.
  • VESA-montage: handig voor een monitorarm of wandbeugel; controleer de maat en draagkracht.
  • Hoogte, kanteling en pivot: belangrijk wanneer de monitor ook voor thuiswerken of contentcreatie wordt gebruikt.
  • Energieverbruik: OLED-, HDR- en grote ultrawide-modellen kunnen anders uitvallen dan compacte Full HD-schermen.

De genoemde functies zijn gebaseerd op de productbeschrijvingen. Beweringen over beeldcomfort of het verminderen van ongemak moeten niet als medisch effect worden gelezen. Neem bij lange sessies regelmatig pauze en stel hoogte en kijkhoek praktisch af.

Onze aanbevelingen per gebruikersprofiel

Geschikt voor: Prijsbewuste beginners
KTC 24 Inch Gaming Monitor 144Hz

KTC 24 Inch Gaming Monitor 144Hz

Waarom dit bij het profiel past: Een 24-inch IPS-scherm met Full HD en 144Hz biedt een overzichtelijke start voor pc-gaming, kantoorwerk en dagelijks gebruik.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De specificaties vermelden zowel 144Hz als de aansluitingen en Adaptive Sync, zodat je niet alleen op een losse responstijdclaim hoeft af te gaan.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

IPS-paneel, 24 inch, 144Hz, HDMI en DisplayPort; de voet is kantelbaar van -5° tot 15°.

Geschikt voor: Kopers die topkwaliteit zoeken
LG UltraGear 27GX704A-B OLED QHD gaming monitor

LG UltraGear 27GX704A-B OLED QHD, 240Hz

Waarom dit bij het profiel past: Voor gamers en makers die QHD-detail, OLED-contrast en een hoge verversingssnelheid in één scherm zoeken.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De productinformatie noemt concreet OLED, 2560 × 1440, 240Hz, DisplayPort 1.4 en HDMI 2.1. Controleer wel of je pc deze combinatie kan benutten.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

27-inch QHD OLED, 240Hz, opgegeven responstijd van 0,03ms, HDR True Black en hoogteverstelling.

Geschikt voor: Specifiek gebruik & intensieve gebruikers
Alienware AW2525HM 320Hz gaming monitor

Alienware AW2525HM, 320Hz

Waarom dit bij het profiel past: Gericht op esports-spelers met een krachtige pc die een compact Full HD-scherm en zeer hoge verversingssnelheid willen.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

Naast 320Hz worden HDMI 2.1, DisplayPort 1.4 en G-SYNC Compatible vermeld. Daarmee kun je de verbinding vooraf afstemmen op je pc.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

24,5-inch Full HD IPS, 320Hz, opgegeven 0,5ms GtG, 400 cd/m² en een in hoogte verstelbare, draaibare voet.

Geschikt voor: Immersieve entertainment- en multitaskgebruikers
CRUA 32 inch curved QHD gaming monitor

CRUA 32 inch curved QHD, 165Hz

Waarom dit bij het profiel past: Een groot 32-inch scherm met 1500R-kromming past bij singleplayergames, films, werkvensters naast elkaar en dagelijks entertainment.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De combinatie van QHD, 165Hz, FreeSync en dubbele HDMI- en DisplayPort-aansluitingen is duidelijker dan alleen een algemene claim over snelheid.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

32-inch QHD VA-paneel, 1500R, 165Hz, 100% sRGB volgens de productbeschrijving en VESA 100 × 100mm.

Op zoek naar meer opties?

We hebben een volledige, actuele lijst samengesteld van producten die volledig voldoen aan deze strenge selectiecriteria en aan de geldende Europese veiligheidsvoorschriften.

Veelgestelde vragen over een gaming monitor

Is 144Hz voldoende voor pc-gaming?

Voor veel spelers is 144Hz een praktische keuze. Het beeld wordt vloeiender dan bij 60Hz, terwijl de vereiste framerate meestal haalbaarder is dan bij 240Hz of 320Hz. Kijk naar je games, videokaart en budget voordat je hoger kiest.

Is een QHD gaming monitor geschikt voor een console?

Dat hangt af van de console en de gewenste verversingssnelheid. Controleer de ondersteunde resolutie, HDMI-versie en framerate van jouw console. Een monitor met HDMI 2.1 kan relevant zijn voor bepaalde combinaties, maar de monitor verandert de maximale console-uitvoer niet.

Hoe lang gaat een gaming monitor mee?

De levensduur hangt af van gebruik, ventilatie, helderheid, aansluitingen en paneeltype. Kies een model met voldoende reserve in resolutie en verversingssnelheid, gebruik de meegeleverde kabels en volg de reinigings- en veiligheidsinstructies van de fabrikant. Daarmee voorkom je dat je door een nieuwe pc of console snel tegen beperkingen aanloopt.