Een gaming monitor kopen lijkt eenvoudig, tot je ontdekt dat termen als 1 ms, HDR10 en 240Hz niet altijd hetzelfde betekenen. Een hoge verversingssnelheid heeft weinig nut als je pc niet genoeg frames per seconde levert. Een groot scherm kan juist onpraktisch zijn als je bureau te ondiep is. En een lage prijs kan aantrekkelijk lijken, maar bijvoorbeeld ten koste gaan van aansluitingen, verstelbaarheid of beeldscherpte.
Als Joybuy Product Recommendation Officer filter ik de belangrijkste productspecificaties en zet ik marketingtermen om in praktische aankoopcriteria.
Een 144Hz monitor, 180Hz monitor, 240Hz monitor of 320Hz monitor kan beweging vloeiender weergeven dan een 60Hz-scherm. Dat verschil merk je vooral bij snelle games. Toch moet je videokaart voldoende frames produceren. Bij een instap-pc kan een QHD-scherm op 180Hz daardoor minder logisch zijn dan een Full HD monitor op 144Hz of 240Hz.
Controleer ook of de juiste aansluiting de gewenste snelheid ondersteunt. DisplayPort- en HDMI-versies verschillen per model. Soms is de maximale verversingssnelheid alleen haalbaar via DisplayPort.
Een opgegeven responstijd, zoals 0,5 ms MPRT of 1 ms GTG, is afhankelijk van de meetmethode en instellingen. MPRT en GTG zijn niet rechtstreeks met elkaar vergelijkbaar. Kijk daarom ook naar Adaptive Sync, overdrive-instellingen en onafhankelijke gebruikerservaringen.
Een FreeSync monitor kan beeldscheuren helpen beperken wanneer de framerate van de videokaart wisselt. Bij een G-SYNC monitor moet je controleren of het scherm officieel G-SYNC Compatible is. Bij sommige modellen werkt G-SYNC mogelijk via de driver, maar zonder officiële compatibiliteitsvermelding is het resultaat niet gegarandeerd.
Een 27 inch gaming monitor met QHD-resolutie, oftewel 2560 × 1440 pixels, biedt doorgaans meer detail dan een 27 inch Full HD-scherm. Full HD kan echter een praktische keuze zijn voor esports en systemen die veel frames per seconde moeten leveren.
Bij een ultrawide monitor is niet alleen de breedte belangrijk. Controleer of je bureau voldoende ruimte heeft en of je favoriete games 21:9 of 32:9 ondersteunen. Een 34 inch UltraWide zoals de LG 34WR50QK-B gebruikt 3440 × 1440 pixels en heeft een 21:9-verhouding. Dat biedt ruimte voor meerdere vensters, maar vraagt ook meer van je grafische kaart.
De verversingssnelheid wordt uitgedrukt in hertz. 100Hz, 144Hz en 180Hz zijn geschikt voor vloeiende games en dagelijks gebruik. 240Hz en 320Hz richten zich vooral op competitieve spelers met een systeem dat hoge framerates haalt.
Let op dat een hogere Hz-waarde niet automatisch een betere beeldkwaliteit betekent. Een QHD gaming monitor op 180Hz kan voor een allround gamer interessanter zijn dan een Full HD-scherm op 320Hz, terwijl esportsliefhebbers juist prioriteit kunnen geven aan snelheid.
HDR10 geeft aan dat een monitor HDR10-signalen kan verwerken. De uiteindelijke HDR-ervaring hangt ook af van helderheid, contrast, lokale dimming of OLED-technologie en de gebruikte content. Een HDR10 monitor is dus niet automatisch vergelijkbaar met een scherm met een hogere DisplayHDR-classificatie.
Voor creatieve toepassingen zijn kleurdekking en fabriekskalibratie relevant. Controleer of de specificatie sRGB, DCI-P3 of Adobe RGB vermeldt en of je software en werkproces daarvan profiteren.
Waarom dit bij het profiel past: De 23,8 inch Full HD-monitor is compact genoeg voor een kleinere Nederlandse werkplek en combineert 100Hz met aansluitingen voor pc, laptop of console.
De specificaties zijn passend voor dagelijks gebruik zonder te betalen voor een hoge QHD- of esportsverversingssnelheid die niet elke pc benut.
Full HD, 100Hz, VA-paneel en een slank ZeroFrame-ontwerp.
Waarom dit bij het profiel past: Dit model combineert een OLED-paneel, 3440 × 1440 pixels, 240Hz en een 800R-kromming voor gebruikers die gaming, entertainment en creatieve toepassingen op één groot scherm willen samenbrengen.
De productgegevens vermelden niet alleen 240Hz, maar ook OLED, 10-bit kleurweergave, HDMI 2.1, DisplayPort 1.4 en USB-C met maximaal 65W Power Delivery.
OLED, 240Hz, 0,03 ms GTG, HDR10 en G-SYNC Compatible plus FreeSync Premium Pro.
Waarom dit bij het profiel past: Voor esportsliefhebbers die Full HD en een zeer hoge verversingssnelheid belangrijker vinden dan een grotere resolutie.
De 24,5 inch Full HD-resolutie verlaagt de grafische belasting ten opzichte van QHD, zodat een snelle pc hogere framerates kan nastreven.
320Hz, Fast IPS, 0,5 ms responstijd, HDMI 2.1 en ondersteuning voor FreeSync Premium en G-SYNC Compatible.
Waarom dit bij het profiel past: De combinatie van IPS, QHD, 144Hz en HDR10 past bij gebruikers die gamen afwisselen met kantoorwerk, films en algemene productiviteit.
De keuze draait niet alleen om snelheid: de 2560 × 1440-resolutie, IPS-technologie en 178° kijkhoek ondersteunen ook werk en entertainment.
QHD, IPS, 144Hz, 0,5 ms Smart MBR, HDR10 en Adaptive Sync.
We hebben een volledige, actuele lijst samengesteld van producten die volledig voldoen aan deze strenge selectiecriteria en aan de geldende Europese veiligheidsvoorschriften.
Voor veel gamers is 144Hz een praktische balans tussen vloeiende beelden, systeemvereisten en prijs. Voor competitieve esports kan 240Hz of 320Hz interessant zijn, maar alleen als je pc die framerates daadwerkelijk haalt.
QHD toont meer pixels en kan op 27 inch scherper ogen. Full HD vraagt minder van de grafische kaart en past goed bij kleinere schermen of hoge framerates. De juiste keuze hangt af van je hardware, schermformaat en games.
De gebruiksduur hangt af van bouwkwaliteit, dagelijks gebruik, warmte, helderheid en het paneeltype. Controleer bij OLED-modellen de aanbevelingen van de fabrikant voor statische beelden en schermonderhoud. Bij elk type monitor helpt een goed geventileerde, stabiele opstelling om onnodige belasting te voorkomen.