Joybuy Insights

Gaming monitor kopen: zo kies je een scherm dat bij jouw setup past

Een gaming monitor kopen lijkt eenvoudig, totdat je moet kiezen tussen 24 of 27 inch, Full HD of QHD, 144Hz of 300Hz en IPS of VA. Marketingteksten leggen vaak de nadruk op een extreem lage responstijd of een hoge verversingssnelheid. Toch bepaalt niet één cijfer of een monitor geschikt is voor jouw games, pc en werkplek.

In deze koopgids leggen we uit welke specificaties je echt moet controleren. Daarna vind je praktische aanbevelingen voor verschillende gebruikersprofielen.

Drie veelvoorkomende valkuilen bij een gaming monitor

1. Een hoge verversingssnelheid zonder voldoende pc-prestaties

Een 240Hz gaming monitor of 300Hz gaming monitor kan zeer vloeiende beelden tonen, maar alleen wanneer je computer ook voldoende frames per seconde levert. Bij een game die rond 100 fps draait, benut je een groot deel van een 300Hz-scherm niet. Controleer daarom eerst de prestaties van je grafische kaart in de games die je speelt.

Voor competitieve shooters en esports kan een hoge verversingssnelheid wel relevant zijn. Voor casual gaming, films, studie en thuiswerken is 100Hz tot 165Hz vaak al een praktische stap boven 60Hz.

2. Een lage responstijd die niet goed wordt uitgelegd

Fabrikanten gebruiken verschillende meetmethoden, zoals GtG en MPRT. Een waarde van 1ms MPRT is daardoor niet direct vergelijkbaar met 1ms GtG. Kijk ook naar de aansluitingen, het paneeltype en de instellingen voor overdrive. Een extreem lage opgegeven waarde zegt op zichzelf weinig over de totale beeldkwaliteit.

3. Een groot scherm met een te lage resolutie

Een 27 inch gaming monitor met Full HD biedt een groot beeldoppervlak, maar heeft een lagere pixeldichtheid dan een 24 inch Full HD gaming monitor. Tekst en fijne details kunnen daardoor minder scherp ogen wanneer je dicht op het scherm zit. Voor een 27 inch of groter scherm is QHD, oftewel 2560 × 1440, vaak een logische optie als je pc dit aankan.

De belangrijkste specificaties uitgelegd

Verversingssnelheid en Adaptive Sync

De verversingssnelheid wordt uitgedrukt in hertz. Een 200Hz gaming monitor ververst het beeld tot 200 keer per seconde; een 300Hz-model tot 300 keer. Dat kan beweging vloeiender laten lijken, vooral bij snelle camerabewegingen.

Een monitor met Adaptive Sync stemt de verversingssnelheid af op de beeldoutput van de grafische kaart. Dit kan tearing en haperingen helpen beperken. Controleer of jouw pc en videokaart compatibel zijn. Bij een monitor met FreeSync gaat het om AMD’s synchronisatietechnologie. Een vermelding als “FreeSync Compatible” verwijst naar de compatibiliteit die in de productspecificaties wordt genoemd; de werking kan afhangen van de combinatie van monitor, kabel en grafische kaart.

Paneeltype: IPS of VA

Een IPS gaming monitor staat doorgaans bekend om brede kijkhoeken en consistente kleuren. Dat is praktisch wanneer je de monitor ook gebruikt voor foto’s, studie, kantoorwerk of content.

Een VA gaming monitor biedt volgens de opgegeven productspecificaties vaak een hoger contrast. Donkere scènes kunnen daardoor anders worden weergegeven. VA-modellen zijn populair voor gaming, films en gebogen schermen. Let wel op dat kijkervaring, responstijd en kleurweergave per model verschillen.

Resolutie, formaat en aansluitingen

  • Full HD gaming monitor: 1920 × 1080. Geschikt voor betaalbare setups en hoge fps.
  • QHD gaming monitor: 2560 × 1440. Geeft meer detail, maar vraagt meer van de grafische kaart.
  • 24 inch: compact en passend bij Full HD en kleinere bureaus.
  • 27 inch: meer werkruimte, maar controleer of Full HD scherp genoeg is voor jouw kijkafstand.
  • Gebogen gaming monitor: kan een meer omhullend beeld geven. Controleer de kromming, zoals 1500R of 1800R, en of je recht voor het scherm zit.
  • Aansluitingen: kijk naar HDMI- en DisplayPort-versies en naar de maximale resolutie en verversingssnelheid per poort. Voor een monitor voor pc en console zijn meerdere video-ingangen handig.

Aanbevolen modellen per gebruikersprofiel

Geschikt voor: Prijsbewuste beginners
Acer SA242YH1 24 inch Full HD monitor

Acer SA242YH1 24" Full HD Monitor

Waarom dit bij het profiel past: Een compacte 23,8 inch monitor voor thuiswerken, video’s en casual gaming, met 100Hz en Full HD-resolutie.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De combinatie van 24 inch en Full HD voorkomt dat je voor een groot scherm betaalt zonder extra resolutie nodig te hebben. Let op: de oplader wordt volgens de productinformatie niet standaard meegeleverd.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

VA-paneel, 100Hz, HDMI en VGA; kantelbaar ontwerp voor een eenvoudige werkplek.

Geschikt voor: Kopers die topkwaliteit zoeken
LG 34WR50QK-B 34 inch UltraWide monitor

LG 34WR50QK-B 34 inch UltraWide monitor

Waarom dit bij het profiel past: Voor gebruikers die gaming combineren met multitasken, spreadsheets, creatieve taken en entertainment.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De resolutie van 3440 × 1440 past bij het brede 21:9-formaat. De verversingssnelheid is 100Hz, dus dit model is niet gericht op extreme esports-fps.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

VA-paneel, 3440 × 1440, 100Hz, HDR10-vermelding, FreeSync en Picture-by-Picture.

Geschikt voor: Specifiek gebruik & intensieve gebruikers
Titan Army C27A1H 27 inch 300Hz gaming monitor

Titan Army C27A1H R1500 27 inch 300Hz

Waarom dit bij het profiel past: Voor pc-gamers die hoge framerates spelen en een gebogen scherm met sterke contrastspecificaties zoeken.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De productspecificaties vermelden zowel de 300Hz-modus als HDMI 2.0- en DisplayPort 1.4-aansluitingen. Controleer wel of je pc 300Hz bij Full HD kan uitvoeren.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

27 inch, 1920 × 1080, 300Hz, 1ms GTG, 1500R-kromming en FreeSync Compatible volgens de productinformatie.

Geschikt voor: Competitieve gamers en consolegebruikers
Lenovo LOQ 27-10 27 inch 200Hz gaming monitor

Lenovo LOQ 27-10 27 inch Full HD

Waarom dit bij het profiel past: Een snelle allround monitor voor pc en console, met een Fast IPS-paneel en ondersteuning voor moderne aansluitingen.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De specificaties noemen de meetmethode: 0,5ms MPRT en 1ms GtG. Ook zijn de aansluitingen en consolecompatibiliteit concreet vermeld.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

Fast IPS, 200Hz, FreeSync Premium, VESA Adaptive Sync, twee HDMI 2.1-poorten en DisplayPort 1.4.

Op zoek naar meer opties?

We hebben een volledige, actuele lijst samengesteld van producten die volledig voldoen aan deze strenge selectiecriteria en aan de geldende Europese veiligheidsvoorschriften.

Instellen na aankoop

Gebruik waar mogelijk de meegeleverde DisplayPort- of HDMI-kabel en selecteer daarna de juiste verversingssnelheid in Windows of in het menu van je grafische kaart. Controleer ook:

  • of Adaptive Sync of FreeSync is ingeschakeld;
  • of de resolutie overeenkomt met de native resolutie;
  • of de monitor stevig staat en voldoende ventilatieruimte heeft;
  • of het scherm op ooghoogte en op een passende kijkafstand staat;
  • of de poort de gewenste combinatie van resolutie en hertz ondersteunt.

Een monitor met kantelbare voet of VESA 100 × 100 mm biedt extra mogelijkheden voor de werkplek. Voor langdurig gebruik kunnen anti-glare, flicker-free en low-blue-light-modi praktisch zijn. Volgens productinformatie van fabrikanten zijn deze functies bedoeld voor meer kijkcomfort; de precieze ervaring verschilt per gebruiker.

Veelgestelde vragen over een gaming monitor

Is 144Hz genoeg voor gaming?

Voor veel pc-gamers is 144Hz een bruikbaar startpunt. Het verschil met 60Hz is duidelijker dan het verschil tussen 240Hz en 300Hz. Wie vooral esports speelt en stabiel hoge fps haalt, kan naar een 240Hz of 300Hz gaming monitor kijken.

Is QHD beter dan Full HD?

QHD toont meer pixels en daardoor meer detail, vooral op 27 inch of groter. Full HD vraagt minder van je grafische kaart en past goed bij een 24 inch scherm of een setup die hoge fps belangrijker vindt dan extra scherpte.

Verbruikt een gaming monitor veel stroom?

Het verbruik hangt af van schermformaat, helderheid, resolutie en HDR-gebruik. Controleer het energielabel en het opgegeven verbruik per 1.000 uur. Schakel de monitor uit wanneer je hem langere tijd niet gebruikt en gebruik de energiebesparingsmodus wanneer dat past bij jouw situatie.