Joybuy Insights

Gaming monitor kopen: zo kies je een scherm dat bij jouw setup past

Een gaming monitor kopen lijkt eenvoudig totdat je verversingssnelheid, resolutie, paneeltype en aansluitingen naast elkaar legt. Een scherm met 240Hz klinkt aantrekkelijk, maar levert niet automatisch een betere ervaring op als je pc die beeldsnelheid niet haalt. Ook een lage responstijd op de verpakking zegt niet altijd iets over de meetmethode of de prestaties in alle beeldmodi.

De volgende valkuilen komen regelmatig voor:

  • Alleen naar het hoogste aantal hertz kijken: 300Hz of 320Hz heeft vooral betekenis wanneer je computer in de betreffende games ook zeer hoge fps haalt.
  • Een geclaimde responstijd verkeerd interpreteren: 0,5 ms MPRT, 1 ms GtG en 1 ms MPRT zijn verschillende meetwaarden. Vergelijk daarom geen cijfers zonder de methode te controleren.
  • Resolutie en schermformaat uit balans kiezen: Full HD op 32 inch heeft een lagere pixeldichtheid dan QHD op 27 inch. Tekst en fijne details kunnen daardoor minder scherp ogen.
  • Aansluitingen overslaan: Een monitor kan een hoge verversingssnelheid ondersteunen via DisplayPort, maar niet via iedere HDMI-versie. Controleer ook de kabel en de mogelijkheden van je grafische kaart of console.

De belangrijkste specificaties bij een gaming monitor

1. Verversingssnelheid: van 144Hz tot 320Hz

De verversingssnelheid geeft aan hoe vaak het scherm per seconde een nieuw beeld kan tonen. Een gaming monitor 144Hz is een praktische stap boven 60Hz voor veel pc-gamers. Modellen met 165Hz, 180Hz, 200Hz of 240Hz tonen beweging nog frequenter, mits de pc voldoende frames produceert.

Voor competitieve shooters en esports kan een gaming monitor 240Hz of hoger passen bij een krachtige pc. Een gaming monitor 300Hz of gaming monitor 320Hz is vooral gericht op spelers die in lichte, competitieve games zeer hoge fps halen. Bij verhalende games, simulaties en consolegebruik kan een lagere verversingssnelheid al voldoende zijn.

Let daarnaast op Adaptive Sync. Een FreeSync gaming monitor synchroniseert de beeldverversing met compatibele AMD-hardware. Bij een G-SYNC Compatible monitor gaat het om compatibiliteit met Nvidia-technologie; controleer altijd de officiële ondersteuning van je videokaart en de aansluitmethode.

2. Resolutie, formaat en kijkafstand

Een Full HD gaming monitor van 23,8 of 24,5 inch houdt de belasting voor je videokaart relatief beperkt. Dat maakt Full HD geschikt voor hoge fps en kleinere bureaus. Bij 27 of 32 inch kan QHD gaming monitor-resolutie van 2560 × 1440 meer detail bieden, maar daarvoor is ook meer grafische rekenkracht nodig.

Een QHD-scherm van 27 inch is een logische combinatie voor gaming, studie en thuiswerken. Wie meerdere vensters naast elkaar wil gebruiken, kan naar een ultrawide gaming monitor kijken. Een 49-inch DQHD-model neemt echter veel bureauruimte in beslag. Controleer de draagkracht van je bureau en de afmetingen van een eventuele monitorarm.

3. Paneeltype, responstijd en HDR

Een IPS gaming monitor staat doorgaans bekend om brede kijkhoeken en consistente kleurweergave. Een VA-paneel biedt volgens de productspecificaties vaak een hoger contrast, wat zichtbaar kan zijn in donkere scènes. Een curved gaming monitor met VA-paneel kan bovendien een meer omhullende kijkpositie bieden, maar de kromming is niet voor iedere werkplek praktisch.

Bij een monitor met 1 ms responstijd moet je controleren of de waarde GtG of MPRT betreft. Een geactiveerde overdrive-modus kan invloed hebben op beeldartefacten. HDR is eveneens geen garantie voor een groot verschil in beeldkwaliteit. Controleer onder meer helderheid, contrast, HDR-formaat en of lokale dimming wordt vermeld. Een model met HDR10 of HDR Ready kan compatibele content weergeven, maar de uiteindelijke ervaring hangt ook af van de game, bron en instellingen.

Aanbevolen keuzes per gebruikersprofiel

Geschikt voor: Prijsbewuste beginners
ASUS TUF Gaming VG249Q3A 23,8 inch gaming monitor

ASUS TUF Gaming VG249Q3A

Waarom dit bij het profiel past: Dit 23,8-inch Full HD-scherm combineert 180Hz met een IPS-paneel en past daardoor bij een compacte pc- of studentensetup.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De productspecificaties vermelden afzonderlijk de resolutie, 180Hz-verversingssnelheid en 1 ms-responstijd. Ook wordt aangegeven dat G-SYNC niet officieel gecertificeerd is; controleer dit dus vóór aankoop met je Nvidia-kaart.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

IPS-paneel, 1920 × 1080, 180Hz, FreeSync en VESA 100 × 100 mm.

Geschikt voor: Kopers die topkwaliteit zoeken
Samsung ODYSSEY G5 G50F 32 inch IPS gaming monitor

Samsung ODYSSEY G5 G50F

Waarom dit bij het profiel past: Dit vlakke 32-inch QHD-scherm is gericht op gamers die detail, formaat en aansluitmogelijkheden willen combineren met werk en entertainment.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De specificaties noemen QHD-resolutie, 180Hz en HDR10 afzonderlijk. Controleer wel of je pc QHD met 180Hz kan aansturen via de beschikbare DisplayPort- of HDMI-aansluiting.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

IPS-paneel, 2560 × 1440, 180Hz, HDR10, FreeSync en G-SYNC Compatible volgens de productspecificatie.

Geschikt voor: Specifiek gebruik & intensieve gebruikers
Thunderobot CF25F300L 24,5 inch Full HD gaming monitor

Thunderobot CF25F300L

Waarom dit bij het profiel past: Voor competitieve pc-gamers die een hoge verversingssnelheid belangrijker vinden dan QHD-resolutie biedt dit 24,5-inch scherm een gerichte Full HD-opstelling.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De kerngegevens zijn duidelijk gespecificeerd: 1920 × 1080, 320Hz en 450 nits. Zo kun je vooraf beoordelen of je pc en je games deze snelheid benutten.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

24,5-inch Full HD, 320Hz, 450 nits helderheid en een in hoogte verstelbare, draaibare standaard volgens de productinformatie.

Op zoek naar meer opties?

We hebben een volledige, actuele lijst samengesteld van producten die volledig voldoen aan deze strenge selectiecriteria en aan de geldende Europese veiligheidsvoorschriften.

Gaming monitor voor pc en console

Voor een PlayStation 5 of Xbox Series X/S zijn resolutie, HDMI-versie en ondersteunde verversingssnelheid belangrijker dan alleen de maximale pc-specificatie. Een model kan bijvoorbeeld 240Hz via DisplayPort ondersteunen, terwijl een console een andere limiet en HDMI-functionaliteit heeft. Controleer daarom:

  1. Welke HDMI-versie de monitor heeft.
  2. Of de gewenste resolutie en verversingssnelheid tegelijk werken.
  3. Of Adaptive Sync door jouw console wordt ondersteund.
  4. Of de standaard verstelbaar genoeg is voor jouw bureau.

Voor streamers en contentmakers zijn kleurdekking, kijkhoeken en aansluitingen vaak belangrijker dan 300Hz. Een IPS-paneel met QHD kan dan een betere balans bieden tussen beeldruimte, tekstscherpte en gaming.

Veelgestelde vragen over gaming monitor kopen

Is 144Hz voldoende voor een gaming monitor?

Voor veel pc-gamers is 144Hz of 165Hz een bruikbaar uitgangspunt. Het verschil met 60Hz is duidelijker dan het verschil tussen 240Hz en 300Hz. Kijk vooral naar de fps die je computer stabiel haalt en naar het type games dat je speelt.

Hoe lang gaat een gaming monitor mee?

De levensduur hangt af van gebruik, warmte, ventilatie en zorgvuldig onderhoud. Plaats het scherm stabiel, blokkeer de ventilatieopeningen niet en gebruik een zachte, droge doek. Controleer ook de wettelijke garantie en eventuele fabrieksgarantie per product.

Verbruikt een monitor met hoge verversingssnelheid meer stroom?

Dat kan. Het verbruik verschilt per formaat, helderheid, resolutie en HDR-modus. Een groter QHD- of ultrawide-scherm kan meer stroom gebruiken dan een compact Full HD-model. Raadpleeg het energielabel en de productspecificaties wanneer het stroomverbruik voor je keuze meetelt.