Joybuy Insights

Gaming monitor kopen: zo kies je een scherm dat bij jouw games en budget past

Een gaming monitor kopen lijkt eenvoudig: kies een groot scherm, een hoge verversingssnelheid en een korte responstijd. Toch betaal je snel voor functies die je pc of console niet volledig benut. Ook kunnen belangrijke details, zoals de maximale HDMI-snelheid of beperkte verstelmogelijkheden, in een producttitel naar de achtergrond verdwijnen.

Joybuy Product Recommendation Officer filtert daarom de belangrijkste specificaties op gebruikssituatie. Zo vergelijk je gamingmonitors op praktische punten in plaats van alleen op marketingtermen.

Veelvoorkomende valkuilen bij een gaming monitor

1. Een hoge verversingssnelheid zonder passende hardware

Een gaming monitor 240Hz, gaming monitor 300Hz of zelfs hoger kan zeer vloeiende beelden weergeven. Dat gebeurt alleen wanneer je computer ook voldoende frames per seconde produceert. Bij een game die rond 100 fps draait, benut je een groot deel van een 240Hz-scherm niet.

Let ook op de aansluiting. Sommige schermen halen hun maximale snelheid via DisplayPort, terwijl HDMI een lagere limiet heeft. De AOC AGON PRO AG346UCD vermeldt bijvoorbeeld 175Hz via DisplayPort en 100Hz via HDMI. Controleer dus altijd de combinatie van videokaart, kabel en poort.

2. Een responstijd die niet overal hetzelfde wordt gemeten

Een waarde zoals 0,03 ms, 0,5 ms of 1 ms klinkt duidelijk, maar fabrikanten kunnen verschillende meetmethodes gebruiken, zoals MPRT of GtG. Deze waarden zijn niet één op één vergelijkbaar. Kijk daarom naast de responstijd ook naar het paneeltype, de verversingssnelheid en gebruikersinstellingen zoals overdrive.

Een geclaimde responstijd is bovendien geen garantie dat elke scène volledig vrij van bewegingsonscherpte is. Zie de waarde als één onderdeel van de totale beeldprestatie.

3. HDR op de verpakking betekent niet automatisch een helder HDR-beeld

HDR10 of DisplayHDR True Black 400 geeft aan dat een monitor bepaalde HDR-informatie kan verwerken of aan een certificeringsniveau is gekoppeld. De zichtbare impact hangt ook af van helderheid, contrast en lokale dimming. OLED-panelen kunnen pixels individueel uitschakelen, terwijl lcd-panelen andere eigenschappen hebben.

Volgens de productspecificaties heeft de AOC AGON PRO AG276QZD2 HDR True Black 400, een QD-OLED-paneel en een helderheid van 250 cd/m². Dat is relevante informatie, maar vergelijk deze waarden met je kamerlicht en kijkafstand voordat je een aankoopbeslissing neemt.

Welke specificaties zijn belangrijk?

Resolutie en schermformaat

Een Full HD gaming monitor met 1920 × 1080 pixels vraagt minder van je videokaart. Dat maakt Full HD praktisch voor competitieve games en systemen waarbij een hoge fps belangrijker is dan extra detail.

Een QHD gaming monitor met 2560 × 1440 pixels toont meer detail. Op 27 inch is QHD een gangbare combinatie voor pc-gaming. Een 32 inch gaming monitor biedt een groter beeld, maar bij Full HD kan de pixeldichtheid lager aanvoelen. Voor een 32 inch scherm is QHD daarom vaak een logische keuze.

Een ultrawide gaming monitor met 21:9, zoals een 34 inch model met 3440 × 1440 pixels, geeft meer ruimte in racespellen, simulators en productiviteit. Controleer wel of je bureau diep genoeg is en of je favoriete games de beeldverhouding ondersteunen.

Paneeltechnologie

  • IPS gaming monitor: doorgaans brede kijkhoeken en consistente kleuren. Fast IPS is gericht op een snelle beeldweergave.
  • VA gaming monitor: vaak een hoger statisch contrast, wat donkere scènes sterker kan laten uitkomen. Bewegingsweergave verschilt per model en instelling.
  • OLED gaming monitor: zelfoplichtende pixels, diepe zwartweergave en zeer korte opgegeven responstijden. Let op de gebruiksaanwijzing en garantievoorwaarden rond langdurige statische beelden.
  • QD-OLED gaming monitor: combineert OLED-technologie met quantum-dot-kleurweergave. De uiteindelijke ervaring hangt af van beeldmodus, helderheid en bronmateriaal.

Synchronisatie en aansluitingen

Een monitor met AdaptiveSync, FreeSync of G-SYNC Compatible kan de vernieuwingsfrequentie afstemmen op de beeldsnelheid van een compatibele grafische kaart. Volgens de productbeschrijvingen ondersteunen verschillende modellen in dit overzicht FreeSync of G-SYNC Compatible. Controleer voor aankoop de officiële compatibiliteit met jouw videokaart en de gewenste aansluiting.

Voor consoles zijn HDMI-versie, resolutie en verversingssnelheid extra belangrijk. Een monitor kan bijvoorbeeld een hoge frequentie via DisplayPort ondersteunen, maar een lagere frequentie via HDMI. Controleer ook of een ingebouwde USB-hub, speakers, USB-C of hoogteverstelling voor jouw werkplek nodig is.

Aanbevolen gaming monitors per gebruikersprofiel

Geschikt voor: Prijsbewuste beginners
Lenovo LOQ 24-10 gaming monitor

Lenovo LOQ 24-10 23,8 inch Full HD

Waarom dit bij het profiel past: Het compacte 23,8 inch formaat en Full HD-resolutie passen bij een eenvoudige pc- of console-opstelling. De opgegeven 200Hz verversingssnelheid is gericht op snelle gameplay zonder direct naar QHD-hardware te hoeven overstappen.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De productspecificaties vermelden zowel de 200Hz-frequentie als HDMI 2.1 en DisplayPort 1.4. Controleer alsnog welke poort jouw systeem gebruikt.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

Fast IPS, 200Hz, FreeSync Premium, HDR10 en ondersteuning voor consoles zoals PlayStation 5 en Xbox Series X/S.

Geschikt voor: Kopers die topkwaliteit zoeken
AOC AGON PRO AG276QZD2 gaming monitor

AOC AGON PRO AG276QZD2 27 inch QHD

Waarom dit bij het profiel past: Dit QD-OLED-scherm richt zich op gebruikers die QHD-detail, hoge snelheid en OLED-contrast in één 27 inch gaming monitor zoeken.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De specificaties noemen afzonderlijk QHD, 240Hz, HDMI 2.0 en DisplayPort 1.4. Daardoor kun je de gewenste verbinding vooraf afstemmen.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

QD-OLED, QHD-resolutie, 240Hz, 0,03 ms opgegeven responstijd, 99% DCI-P3 en verstelbare voet.

Geschikt voor: Specifiek gebruik & intensieve gebruikers
Titan Army C27A1H gaming monitor

Titan Army C27A1H 27 inch Full HD 300Hz

Waarom dit bij het profiel past: Voor competitieve pc-games waarbij een hoge fps centraal staat, biedt dit gebogen VA-scherm een opgegeven 300Hz-frequentie en 1 ms GtG.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De productspecificaties vermelden de aansluitingen afzonderlijk: twee HDMI 2.0- en twee DisplayPort 1.4-poorten met ondersteuning voor de hoge frequentie.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

300Hz, 1 ms GtG, VA-paneel, 1500R-kromming, HDR10 en FreeSync Compatible volgens de productspecificaties.

Geschikt voor: Streamers en multitaskers
iiyama G-MASTER GCB3486WQSCP-B1 gaming monitor

iiyama G-MASTER GCB3486WQSCP-B1 34 inch ultrawide

Waarom dit bij het profiel past: De 21:9-verhouding biedt extra horizontale ruimte voor een game, chatvenster, streamsoftware of werkdocument naast elkaar.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De aansluiting, beeldverhouding en resolutie staan concreet vermeld. Controleer vooraf of je bureau de 34 inch breedte en 1500R-kromming aankan.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

3440 × 1440, 240Hz, VA-paneel, FreeSync Premium, KVM-switch, USB-C en verstelbare hoogte.

Op zoek naar meer opties?

We hebben een volledige, actuele lijst samengesteld van producten die volledig voldoen aan deze strenge selectiecriteria en aan de geldende Europese veiligheidsvoorschriften.

Controleer dit vóór je bestelt

Gebruik deze korte checklist:

  1. Past de resolutie bij je videokaart? Full HD vraagt minder grafische kracht dan QHD of ultrawide QHD.
  2. Welke poort haalt de geadverteerde verversingssnelheid? Controleer HDMI, DisplayPort en de meegeleverde kabel.
  3. Is de voet geschikt voor je bureau? Let op hoogteverstelling, draaien, kantelen en pivot.
  4. Heb je AdaptiveSync nodig? Kijk of FreeSync of G-SYNC Compatible bij jouw hardware past.
  5. Welke garantie geldt voor het paneel? Bij OLED is het verstandig om de voorwaarden rond statische beelden en eventuele inbranding te lezen.
  6. Hoeveel stroom gebruikt het scherm? Bekijk de energieklasse en het opgegeven verbruik, zeker als de monitor dagelijks lang aanstaat.

Veelgestelde vragen over een gaming monitor

Is 144Hz genoeg voor een gaming monitor?

Een gaming monitor 144Hz is voor veel pc-gamers een praktische keuze. Het beeld kan duidelijk vloeiender zijn dan bij 60Hz, mits je systeem voldoende frames levert. Voor competitieve games kan 240Hz of meer interessant zijn, maar het verschil wordt vooral relevant bij hoge fps en snelle gameplay.

Is een curved gaming monitor geschikt voor elke game?

Een gebogen scherm kan vooral bij ultrawide of grotere schermformaten een meeslepende kijkpositie bieden. Een curved gaming monitor is niet noodzakelijk voor competitieve games. Controleer daarnaast of de kromming, zoals 1500R, prettig past bij je zitafstand en bureau.

Wat kost een gaming monitor in gebruik?

Het verbruik hangt af van schermtechnologie, helderheid, HDR-gebruik en het aantal uren per dag. Bekijk het energieverbruik per 1.000 uur op het energielabel en schakel de monitor uit wanneer je hem niet gebruikt. Een hogere verversingssnelheid en krachtige HDR-modus kunnen het verbruik beïnvloeden.