Joybuy Insights

Gaming Monitor Kopen: Vermijd Deze 3 Marketingvallen

Een nieuwe gaming monitor kopen kan voelen als navigeren door een mijnenveld van technische specificaties en marketingtermen. Fabrikanten beloven gouden bergen, maar wat heb je nu echt nodig voor jouw pc of console? Als Joybuy Product Recommendation Officer help ik je de ruis te negeren en een keuze te maken die past bij jouw gebruik, zonder te veel te betalen voor functies die je niet nodig hebt. Laten we de meest voorkomende valkuilen blootleggen.

Valkuil 1: De "1ms Responstijd" Mythe

Bijna elke gaming monitor adverteert met een 1ms responstijd, maar dit getal vertelt zelden het hele verhaal. Vaak wordt de MPRT (Moving Picture Response Time) waarde gebruikt, die anders wordt gemeten dan de relevantere GtG (Grey-to-Grey) tijd. Bovendien wordt die snelle tijd vaak alleen bereikt met de hoogste ‘overdrive’-instelling, wat kan leiden tot ‘inverse ghosting’: lelijke, lichte sporen achter bewegende objecten. Een goede IPS monitor met 1ms GtG is een solide keuze, maar staar je niet blind op dit ene getal.

Valkuil 2: Loze HDR-beloftes

HDR (High Dynamic Range) kan games er fantastisch uit laten zien, met diepere zwarttinten en fellere highlights. Veel budgetmonitoren claimen echter HDR-ondersteuning, terwijl ze alleen het signaal kunnen verwerken. Ze missen de helderheid en het lokale dimmen die nodig zijn voor een echte HDR-ervaring. Kijk naar de DisplayHDR certificering (bijv. DisplayHDR 400, 600 of 1000) voor een indicatie van de daadwerkelijke prestaties. Zonder zo'n certificering is de HDR-claim vaak niet meer dan een marketingtruc.

Valkuil 3: De Tunnelvisie op Refresh Rate

Een 240hz monitor klinkt indrukwekkend, maar is het de investering waard als je pc moeite heeft om 150 frames per seconde (fps) te halen in je favoriete game? Een hogere refresh rate is alleen nuttig als je hardware het kan bijbenen. Voor de meeste gamers is een 144hz monitor of 165Hz een perfecte middenweg die een merkbaar vloeiendere ervaring biedt dan 60Hz, zonder de hoofdprijs te kosten.

Waar je wél op moet letten bij een PC Monitor voor Gaming

Focus op de specificaties die de grootste impact hebben op jouw dagelijkse game-ervaring.

  • Resolutie en Formaat: De combinatie van schermgrootte en resolutie bepaalt de scherpte. Een 27 inch monitor met een QHD gaming monitor resolutie (2560x1440 pixels) wordt door velen gezien als de ideale balans voor pc-gaming. Het beeld is aanzienlijk scherper dan Full HD (1080p) zonder de extreme grafische kracht te vereisen van 4K. Voor competitieve e-sporters is een kleiner 24-inch 1080p-scherm vaak juist een voordeel, omdat alles binnen je gezichtsveld valt.

  • Paneeltype (IPS vs. VA): De meeste moderne gaming schermen gebruiken IPS- of VA-panelen.

    • IPS (In-Plane Switching): Staat bekend om zijn uitstekende kleurweergave en brede kijkhoeken. Moderne ‘Fast IPS’ panelen zijn bovendien razendsnel, waardoor ze een populaire allround keuze zijn.
    • VA (Vertical Alignment): Biedt een superieur contrast, wat resulteert in diepere zwarttinten. Dit is vooral merkbaar in donkere games of bij het kijken van films. De responstijden zijn doorgaans iets trager dan bij IPS.
  • Connectiviteit (voor PC en Console): Controleer of de monitor de juiste aansluitingen heeft. DisplayPort is meestal nodig om de hoogste refresh rates op een pc te halen. Voor een monitor voor PS5 of Xbox Series X is een HDMI 2.1-poort een pre als je in 4K met 120Hz wilt spelen. Voor 1080p of 1440p op 120Hz volstaat een HDMI 2.0-poort.

Onze Aanbevolen Gaming Monitoren

Hieronder staan enkele modellen die goed aansluiten bij verschillende type gamers, gebaseerd op hun specificaties.

MATCH FOR: DE COMPETITIEVE FPS-GAMER
MSI MAG 255XF computer monitor 62.2 cm (24.5") 1920 x 1080 pixels Full HD Black

MSI MAG 255XF 24.5" 300Hz Full HD Monitor

Why This Fits Their Persona: Voor gamers die competitieve shooters spelen, is elke milliseconde cruciaal. Dit scherm focust op pure snelheid met een 24.5-inch Full HD-paneel, wat de GPU ontlast en maximale framerates mogelijk maakt.

How It Avoids the Trap

Dit scherm vermijdt de valkuil van een te hoge resolutie voor competitief spel. Het focust op een extreem hoge refresh rate (300Hz) en een snelle GtG-responstijd, precies wat nodig is voor snelle reacties.

Key Advantage & Pros

Specificaties: 300Hz refresh rate, 0.5ms (GtG) responstijd, Rapid IPS-paneel voor snelheid met goede kleuren.

MATCH FOR: DE ALLROUND PC-GAMER
LG UtraGear 27G610A-B - QHD IPS Gaming Monitor - 200hz - 27 inch

LG UtraGear 27G610A-B - QHD IPS Gaming Monitor

Why This Fits Their Persona: De allrounder speelt van alles wat: van snelle shooters tot grafisch indrukwekkende RPG's. Dit scherm biedt de perfecte balans: een scherpe QHD-resolutie op een 27-inch formaat, gecombineerd met een zeer vloeiende 200Hz refresh rate en de levendige kleuren van een IPS-paneel.

How It Avoids the Trap

Dit model kiest niet één specialisatie, maar combineert de belangrijkste eigenschappen. Het heeft een hoge refresh rate zonder de resolutie op te offeren, en een IPS-paneel dat zowel snel is als mooie kleuren levert.

Key Advantage & Pros

Specificaties: 27 inch, QHD (2560x1440), 200Hz, 1ms (GtG) IPS-paneel, AMD FreeSync Premium.

MATCH FOR: DE PREMIUM CONSOLE & PC-GAMER
BenQ EX2710U MOBIUZ 4K 144Hz 27" Gaming Monitor

BenQ EX2710U MOBIUZ 4K 144Hz 27" Gaming Monitor

Why This Fits Their Persona: Deze gebruiker wil de hoogst mogelijke beeldkwaliteit op zowel een high-end pc als een PlayStation 5 of Xbox Series X. Dit 4K-scherm levert haarscherp beeld en is dankzij de HDMI 2.1-poort klaar voor 4K-gaming op 120Hz op consoles.

How It Avoids the Trap

Dit scherm omzeilt de valkuil van loze HDR-beloftes met een VESA DisplayHDR 600-certificering, wat garant staat voor een merkbare impact. De aanwezigheid van HDMI 2.1 is een cruciale, toekomstbestendige feature.

Key Advantage & Pros

Specificaties: 27 inch, 4K (3840x2160), 144Hz, HDMI 2.1, DisplayHDR 600, ingebouwde 2.1 speakers.

Op zoek naar meer opties?

We hebben een complete, actuele lijst samengesteld van producten die volledig voldoen aan deze strenge selectiecriteria en Nederlandse veiligheidsvoorschriften.

Veelgestelde Vragen

Vraag: Is een 144hz monitor voldoende voor gaming in 2026?

Absoluut. Voor de overgrote meerderheid van de gamers biedt een 144Hz monitor een zeer soepele en responsieve ervaring, een wereld van verschil met de oudere 60Hz-schermen. Een hogere refresh rate zoals 240Hz is vooral interessant voor serieuze, competitieve spelers van snelle games als Valorant of CS:GO, en vereist een krachtige pc om er het maximale uit te halen.

Vraag: Wat is belangrijker: G-Sync of FreeSync?

Beide technologie?n, G-Sync (van NVIDIA) en FreeSync (van AMD), doen in de basis hetzelfde: ze synchroniseren de refresh rate van je monitor met de framerate van je videokaart. Dit voorkomt ‘screen tearing’ (gebroken beelden). FreeSync is een open standaard en wordt breder ondersteund; veel FreeSync-monitoren werken tegenwoordig ook met NVIDIA-kaarten (zoek naar ‘G-Sync Compatible’). Het belangrijkste is dat je monitor een vorm van adaptieve synchronisatie heeft.

Vraag: Heb ik een QHD of 4K gaming scherm nodig?

Dit hangt af van je budget, je pc-hardware en de games die je speelt. Een QHD gaming monitor (1440p) is voor veel pc-gamers de 'sweet spot'. Het biedt een merkbaar scherper beeld dan 1080p zonder dat je de allerkrachtigste videokaart nodig hebt. 4K is visueel indrukwekkend, vooral in singleplayer-games met prachtige werelden, maar het vraagt enorm veel van je videokaart om hoge framerates te behalen.