Joybuy Insights

Gaming monitor kopen: zo kies je een scherm dat bij jouw setup past

Een gaming monitor kopen lijkt eenvoudig totdat je moet kiezen tussen Full HD, QHD, 144Hz, 240Hz, IPS, VA en OLED. Marketingteksten leggen vaak de nadruk op één indrukwekkend getal, terwijl de combinatie van specificaties bepaalt of een monitor echt geschikt is voor jouw pc, console en speelstijl.

Let daarom vooral op drie veelvoorkomende valkuilen:

  • Een hoge verversingssnelheid zonder voldoende grafische prestaties. Een monitor 240Hz of 320Hz kan alleen volledig worden benut als je pc in de betreffende resolutie ook vergelijkbare frames per seconde produceert.
  • Een lage responstijd zonder duidelijke meetmethode. “1 ms” kan slaan op GTG, MPRT of een geoptimaliseerde overdrive-modus. Deze waarden zijn niet één-op-één vergelijkbaar.
  • HDR als marketinglabel. HDR10-ondersteuning betekent dat het scherm HDR-signalen kan verwerken. Het zegt op zichzelf weinig over helderheid, contrast of het aantal dimzones.

De belangrijkste specificaties bij een gaming monitor

1. Formaat en resolutie: stem ze op elkaar af

Een 24 inch gaming monitor met Full HD, zoals 1920 × 1080, heeft een relatief lage belasting voor de videokaart. Dat maakt dit formaat praktisch voor competitieve shooters en kleinere bureaus. Bij 27 inch kan Full HD nog steeds bruikbaar zijn, maar tekst en details ogen doorgaans minder fijn dan bij QHD.

Een 27 inch gaming monitor met QHD biedt 2560 × 1440 pixels. Dat is een praktische middenweg voor gaming, films en thuiswerken. Een 32 inch gaming monitor komt beter tot zijn recht met QHD of een hogere resolutie, omdat het grotere oppervlak meer detail nodig heeft.

Voor multitasken en racegames kan een 34 inch ultrawide gaming monitor interessant zijn. UltraWide Quad HD, oftewel 3440 × 1440, geeft extra horizontale werk- en speelruimte. Controleer wel of je bureau diep genoeg is en of je videokaart deze resolutie met de gewenste verversingssnelheid kan aansturen.

2. Verversingssnelheid en responstijd

De verversingssnelheid wordt uitgedrukt in hertz. Een monitor 144Hz, monitor 165Hz of monitor 180Hz toont vaker een nieuw beeld dan een standaard 60Hz-scherm. Voor snelle games kan dat zorgen voor een vloeiender beeld, mits de pc voldoende frames levert.

Voor competitieve spelers bestaan er ook modellen met 240Hz, 300Hz of 320Hz. Het verschil tussen deze waarden is vooral relevant wanneer je systeem zeer hoge framerates haalt. Voor algemeen gamen, streaming en kantoorwerk kan een lagere verversingssnelheid een logischere keuze zijn.

Let daarnaast op de manier waarop de responstijd is gemeten:

  • GTG (Grey-to-Grey): de overgang tussen grijstinten.
  • MPRT (Moving Picture Response Time): vaak gekoppeld aan bewegingsonscherpte en een specifieke backlightmodus.
  • Overdrive: een instelling die pixelovergangen versnelt, maar bij een te hoge stand ook beeldartefacten kan veroorzaken.

Een claim als monitor 1 ms is dus pas nuttig wanneer je ook weet of het om GTG of MPRT gaat en onder welke instellingen de waarde is vastgesteld.

3. Paneeltype, Adaptive Sync en aansluitingen

Een IPS gaming monitor biedt doorgaans brede kijkhoeken en consistente kleuren. Dat past bij gamers die hun monitor ook gebruiken voor foto’s, video’s of thuiswerk. Een VA gaming monitor staat bekend om een hoger opgegeven contrast en diepe donkere tinten. Bij sommige VA-schermen kunnen donkere pixelovergangen echter anders ogen dan bij IPS.

Een OLED gaming monitor gebruikt pixels die individueel kunnen oplichten. Daardoor zijn donkere scènes zeer contrastrijk. Bij langdurige statische beelden bestaat er afhankelijk van het paneel en gebruik een risico op beeldretentie of permanente inbranding. Controleer daarom de onderhoudsfuncties en garantievoorwaarden voordat je voor OLED kiest.

FreeSync en andere Adaptive Sync-technieken stemmen de verversingssnelheid van het scherm af op de framerate van de videokaart. Dat kan tearing en schokkerige beelden beperken, maar controleer de ondersteunde frequentie, de gebruikte aansluiting en de compatibiliteit met jouw grafische kaart.

Kijk bij een gaming monitor met DisplayPort of gaming monitor met HDMI naar de versie en bandbreedte. Niet elke HDMI-poort ondersteunt dezelfde resolutie en verversingssnelheid. Voor pc-gaming is DisplayPort vaak praktisch bij hoge verversingssnelheden. Voor consoles zijn HDMI-poorten belangrijk; controleer ook welke resolutie en frequentie jouw console uitvoert.

Een VESA gaming monitor is geschikt voor een compatibele monitorarm of muurbeugel. Controleer het VESA-formaat, het gewicht zonder voet en of de standaard in hoogte verstelbaar is.

Aanbevolen modellen per gebruikersprofiel

Geschikt voor: Prijsbewuste beginners
TITAN ARMY C24A1H Gaming Monitor

TITAN ARMY C24A1H Gaming Monitor R1500 16:9 VA FHD 240Hz, EU Version

Waarom dit bij het profiel past: Het 23,6 inch-formaat en Full HD-resolutie passen bij een compact bureau en systemen die hoge framerates in 1080p halen.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De productinformatie vermeldt afzonderlijk 240Hz, 1 ms MPRT, HDMI 2.0 en DisplayPort 1.2. Controleer wel of jouw pc deze instellingen ondersteunt.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

VA-paneel, 1500R-kromming, HDR10-ondersteuning, FreeSync-compatibiliteit en VESA 100 × 100 mm.

Geschikt voor: Kopers die topkwaliteit zoeken
Alienware AW3425DW Computer Monitor

Alienware AW3425DW Computer Monitor 34 inch QD-OLED

Waarom dit bij het profiel past: Dit 34,2 inch curved gaming monitor combineert ultrawide QHD met QD-OLED voor gamers en multitaskers die beeldcontrast en schermruimte zwaar laten meewegen.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De specificaties noemen naast 240Hz en circa 0,03 ms ook 3440 × 1440, HDMI 2.1 en DisplayPort. Controleer vóór aankoop de pc-prestaties en OLED-garantievoorwaarden.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

QD-OLED-paneel, 21:9-verhouding, 240Hz, HDR10-contentondersteuning en ergonomisch verstelbare standaard.

Geschikt voor: Specifiek gebruik & intensieve gebruikers
Thunderobot 24.5 inch Full HD 320Hz monitor

Thunderobot 24,5 inch Full HD 320Hz Gaming Monitor CF25F300L

Waarom dit bij het profiel past: Het scherm richt zich op esports-spelers die in Full HD een zeer hoge verversingssnelheid willen benutten.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De Full HD-resolutie beperkt de grafische belasting ten opzichte van QHD, waardoor 320Hz voor geschikte systemen realistischer kan zijn. Controleer de daadwerkelijke framerate.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

1920 × 1080-resolutie, 320Hz, helderheid van 450 nits volgens de productinformatie en een in hoogte verstelbare voet.

Geschikt voor: Thuiswerkers en allround gamers
iiyama G-MASTER GCB3484WQSU-B1 34 inch monitor

iiyama G-MASTER Curved GCB3484WQSU-B1 Red Eagle 34 inch

Waarom dit bij het profiel past: De 34 inch ultrawide-indeling biedt ruimte voor games, vensters en documenten naast elkaar.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De combinatie van 3440 × 1440, 180Hz en DisplayPort staat duidelijk vermeld. Controleer vóór installatie de beschikbare bureauruimte en kabelondersteuning.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

1500R-kromming, 180Hz, opgegeven responstijd van 0,4 ms, ingebouwde speakers, USB-hub en hoogteverstelling.

Op zoek naar meer opties?

We hebben een volledige, actuele lijst samengesteld van producten die volledig voldoen aan deze strenge selectiecriteria en aan de geldende Europese veiligheidsvoorschriften.

Veelgestelde vragen over een gaming monitor kopen

Is 144Hz voldoende voor gaming?

Voor veel pc- en consolegames is 144Hz een praktische keuze. Het beeld kan vloeiender ogen dan bij 60Hz, maar het effect hangt af van de framerate, game-instellingen en aansluiting. Een 240Hz- of 320Hz-monitor is vooral relevant voor spelers met een systeem dat consequent hoge framerates haalt.

Is QHD beter dan Full HD voor een gaming monitor?

QHD toont meer pixels en daardoor meer detail, vooral op 27 inch of groter. Full HD vraagt minder van de videokaart en kan daardoor interessant zijn voor esports of betaalbare systemen. Kies dus op basis van schermformaat, hardware en kijkafstand in plaats van alleen de resolutienaam.

Hoe lang gaat een gaming monitor mee?

De levensduur hangt af van gebruik, warmte, transport en de kwaliteit van de voeding. Controleer bij aankoop de wettelijke garantie van minimaal twee jaar binnen de EU, productspecifieke voorwaarden en de beschikbaarheid van kabels en bevestigingsmateriaal. Bij OLED is het verstandig extra te letten op pixelonderhoud, statische vensters en de voorwaarden rond beeldretentie.