Joybuy Insights

Gaming monitor kiezen: zo vergelijk je verversingssnelheid, resolutie en aansluitingen

Een gaming monitor kopen lijkt eenvoudig, totdat je moet kiezen tussen 144Hz, 240Hz, QHD, 4K, OLED, VA en IPS. Marketingteksten leggen vaak de nadruk op één indrukwekkend getal, terwijl andere eigenschappen minstens zo belangrijk zijn. Een hoge verversingssnelheid helpt bijvoorbeeld weinig als je pc die frames niet kan leveren of als de juiste kabel ontbreekt.

Deze koopgids helpt gamers, pc-gebruikers, content creators en thuiswerkers om specificaties praktisch te beoordelen. Ook bespreken we wanneer een grote smart-tv een alternatief kan zijn voor een monitor voor pc-gaming.

Drie veelvoorkomende valkuilen bij een gaming monitor

1. Alleen naar het aantal hertz kijken

Een 144Hz gaming monitor ververst het beeld vaker dan een standaard 60Hz-scherm. Bij snelle games kan dat zorgen voor vloeiendere bewegingen, maar het verschil hangt af van de framerate van je computer. Een 240Hz gaming monitor vraagt bovendien om een pc die in de gekozen resolutie een hoge framerate kan produceren.

Controleer daarom:

  • de maximale verversingssnelheid bij de gewenste resolutie;
  • of HDMI of DisplayPort dit signaal ondersteunt;
  • of de grafische kaart voldoende prestaties levert;
  • of de hoge snelheid native is of alleen via overklokken beschikbaar komt.

Bij sommige schermen verschilt de snelheid per aansluiting. Kijk dus niet alleen naar de producttitel.

2. Een lage reactietijd verkeerd interpreteren

Een waarde zoals 0,3 ms of 1 ms klinkt aantrekkelijk, maar de meetmethode maakt verschil. MPRT en GtG zijn niet hetzelfde. MPRT wordt vaak gekoppeld aan bewegingsonscherpte en kan samenhangen met een backlight-strobingmodus. GtG beschrijft hoe snel pixels van kleur veranderen.

Let ook op de combinatie van reactietijd, overdrive en beeldkwaliteit. Een agressieve overdrive-instelling kan zichtbare beeldartefacten veroorzaken. Een scherm met een iets hogere opgegeven GtG-waarde kan in de praktijk prettiger ogen dan een model met een opvallend lage marketingwaarde.

3. HDR als garantie voor een filmisch beeld zien

HDR10-ondersteuning betekent dat een monitor HDR-signalen kan verwerken. Het zegt niet automatisch dat het scherm diepe zwartwaarden of sterke highlights toont. Controleer daarom de helderheid, het paneeltype en eventuele lokale dimming.

Bij een OLED gaming monitor zijn pixels afzonderlijk verlicht. Dat kan volgens de productspecificatie bijdragen aan diepe zwartwaarden. Bij lcd- en VA-schermen zijn contrast en achtergrondverlichting anders opgebouwd. Fabrieksclaims over beeldkwaliteit moeten als merkcommunicatie worden gelezen; controleer altijd de technische gegevens en compatibiliteit met je pc.

De belangrijkste specificaties uitgelegd

Resolutie en schermformaat

Full HD zoals 1920 × 1080 past vaak bij 24 inch en is relatief licht voor een grafische kaart. QHD of 2560 × 1440 biedt op 27 inch een duidelijk hogere pixeldichtheid. Dat is een praktische middenweg voor gaming, fotobewerking en dagelijks werk.

Een 4K gaming monitor toont 3840 × 2160 pixels, maar vraagt meer grafische rekenkracht. Voor een grote kijkafstand kan 4K aantrekkelijk zijn. Zit je dicht op het scherm, dan kan QHD een betere balans tussen scherpte en framerate bieden.

Een ultrawide monitor gebruikt vaak een 21:9-verhouding, bijvoorbeeld 3440 × 1440. Dat geeft extra ruimte voor vensters en een breder gezichtsveld in games die deze verhouding ondersteunen. Controleer vooraf of je bureau diep en breed genoeg is.

Paneeltechnologie

  • IPS: brede kijkhoeken en doorgaans consistente kleuren; geschikt voor gaming, creatief werk en kantoor.
  • VA: vaak een hoger opgegeven contrast en geschikt voor films en donkere gamewerelden. Bewegingsweergave verschilt per model.
  • OLED: zelfverlichtende pixels, een hoge opgegeven responssnelheid en diepe zwartwaarden. Let op energieverbruik, instellingen en de gebruiksvoorwaarden van de fabrikant.
  • QLED: een lcd-techniek met quantum dots. De term zegt op zichzelf niet genoeg over contrast of HDR-prestaties.

Adaptive Sync en aansluitingen

Een monitor met Adaptive Sync stemt de verversingssnelheid af op de beeldoutput van de grafische kaart. Dat kan tearing en haperingen helpen beperken. Controleer of het scherm AMD FreeSync, NVIDIA G-SYNC Compatible of een andere standaard ondersteunt en welke aansluiting daarvoor nodig is.

Kijk daarnaast naar:

  • DisplayPort-versie;
  • HDMI-versie en maximale resolutie;
  • USB-C met DisplayPort Alt Mode en eventueel Power Delivery;
  • USB-hub, audio-uitgang en ingebouwde luidsprekers;
  • VESA-ondersteuning, bijvoorbeeld 100 × 100 mm.

Voor consoles kan HDMI 2.1 relevant zijn bij 4K en hoge verversingssnelheden. Een tv zoals de TCL 75Q7C beschikt volgens de productspecificatie over HDMI 2.1, 4K bij 120 fps, ALLM en VRR. Het is echter een 75-inch smart-tv met Google TV, geen bureaumonitor. Controleer ook de afstand tot het scherm en de beschikbare ruimte.

Aanbevolen modellen per gebruikersprofiel

Geschikt voor: Prijsbewuste beginners
KTC 24 Inch Gaming Monitor 144Hz

KTC 24 Inch Gaming Monitor 144Hz

Waarom dit bij het profiel past: Het 24-inch Full HD-formaat sluit aan op een compact bureau en vraagt minder grafische rekenkracht dan QHD of 4K.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De productinformatie vermeldt 144Hz, Adaptive Sync, HDMI en DisplayPort. Controleer wel welke aansluiting de gewenste snelheid ondersteunt.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

24 inch, Full HD, IPS-paneel, 144Hz en een kantelbereik van -5° tot 15°.

Geschikt voor: Kopers die topkwaliteit zoeken
LG 45GX900A-B OLED gaming monitor

LG 45GX900A-B 45 inch OLED gaming monitor

Waarom dit bij het profiel past: Dit model richt zich op gebruikers die een groot ultrawide-scherm combineren met hoge snelheid en OLED-technologie.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De specificaties noemen niet alleen OLED en 240Hz, maar ook 3440 × 1440, HDMI 2.1, DisplayPort 1.4 en Adaptive Sync. Daardoor zijn belangrijke randvoorwaarden zichtbaar.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

45 inch, 21:9, 240Hz, 0,03 ms GtG, USB-C met maximaal 65W Power Delivery en verstelbare standaard.

Geschikt voor: Specifiek gebruik & intensieve gebruikers
Alienware AW2525HM 320Hz gaming monitor

Alienware AW2525HM 24,5 inch gaming monitor

Waarom dit bij het profiel past: Voor competitieve pc-games is de combinatie van Full HD, een 320Hz-verversingssnelheid en een Fast IPS-paneel gericht op snelle beeldweergave.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De productspecificatie vermeldt de volledige combinatie van 320Hz, HDMI 2.1, DisplayPort 1.4, FreeSync Premium en G-SYNC Compatible.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

320Hz, 0,5 ms GtG volgens de productinformatie, verstelbare voet, pivotfunctie en twee USB 3.2-poorten.

Geschikt voor: Allround gaming en productiviteit
Philips Evnia 27 inch QHD gaming monitor

Philips Evnia 27M2N3500NF QHD gaming monitor

Waarom dit bij het profiel past: QHD op 27 inch combineert detail met een belasting die voor veel moderne pc-systemen haalbaarder is dan 4K.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De specificaties vermelden 2560 × 1440, 144Hz, Adaptive Sync, HDMI 2.0 en DisplayPort 1.4. Je kunt de combinatie met je grafische kaart gericht controleren.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

27 inch IPS, QHD, 144Hz, HDR10, 0,5 ms Smart MBR en VESA 100 × 100 mm.

Op zoek naar meer opties?

We hebben een volledige, actuele lijst samengesteld van producten die volledig voldoen aan deze strenge selectiecriteria en aan de geldende Europese veiligheidsvoorschriften.

Instellen en stroomverbruik

Activeer na aansluiting de gewenste verversingssnelheid in Windows of in het stuurprogramma van je grafische kaart. Controleer daarna Adaptive Sync in zowel het schermmenu als de software van AMD of NVIDIA. Gebruik voor hoge resoluties en hoge verversingssnelheden de kabel die bij de aansluiting past.

Het stroomverbruik hangt af van formaat, helderheid, HDR en paneeltype. Een groot OLED- of ultrawide-scherm kan meer verbruiken dan een compact Full HD-model. Kijk naar het opgegeven vermogen en de energieklasse, maar besef dat dagelijks gebruik en helderheidsinstellingen de werkelijke kosten bepalen.

Veelgestelde vragen

Is 144Hz voldoende voor pc-gaming?

Voor veel spelers is 144Hz een praktische keuze. Het biedt een hogere beeldfrequentie dan 60Hz zonder dat de grafische kaart dezelfde belasting hoeft te verwerken als bij 240Hz of 320Hz. Voor competitieve games kan een hogere snelheid interessant zijn wanneer je pc die framerate stabiel haalt.

Is QHD beter geschikt dan 4K voor een gaming monitor?

Dat hangt af van je grafische kaart, schermformaat en kijkafstand. QHD biedt op 27 inch een scherpe weergave met doorgaans een lagere rekenbelasting. 4K is interessant voor detailrijke games, creatief werk en grotere schermen, maar vraagt meer prestaties.

Hoe lang gaat een gaming monitor mee?

De levensduur hangt af van gebruik, warmte, helderheid, transport en de paneeltechnologie. Gebruik de energiebesparingsfuncties, zorg voor ventilatie en verplaats het scherm voorzichtig. Bij OLED-modellen is het verstandig de onderhouds- en gebruiksinstructies van de fabrikant te volgen.