Joybuy Insights

Gaming monitor kiezen: zo vergelijk je snelheid, beeldkwaliteit en comfort

Een gaming monitor met een hoge verversingssnelheid lijkt op papier al snel aantrekkelijk. Toch betaal je soms voor functies die je pc niet benut, terwijl een belangrijk detail zoals de juiste aansluiting of verstelbare voet ontbreekt. Vooral bij een gaming monitor voor pc-gaming maken drie valkuilen vaak het verschil tussen een passende aankoop en een scherm dat na enkele weken tegenvalt.

Drie veelvoorkomende valkuilen bij een gaming monitor

1. Alleen naar het aantal hertz kijken

Een gaming monitor 240Hz of gaming monitor 320Hz kan vloeiende bewegingen tonen, maar alleen als je computer ook voldoende beelden per seconde produceert. Bij een minder krachtige videokaart kan een QHD gaming monitor op 144Hz praktischer zijn dan een Full HD gaming monitor op 320Hz.

Let daarnaast op de gebruikte aansluiting. Controleer of HDMI of DisplayPort de gewenste resolutie en verversingssnelheid ondersteunt. De Titan Army C24A1H vermeldt bijvoorbeeld HDMI 2.0 en DisplayPort 1.2 met ondersteuning voor 1920 × 1080 op 240Hz.

2. Een lage responstijd verkeerd interpreteren

Een claim als “monitor met 1 ms responstijd” zegt niet alles. Fabrikanten kunnen verschillende meetmethoden gebruiken, zoals MPRT of GTG. MPRT hangt onder meer samen met instellingen voor bewegingsscherpte, terwijl GTG de overgang tussen grijstinten beschrijft.

Bekijk daarom altijd de meetmethode in de productspecificaties. Een opgegeven 0,5 ms of 0,03 ms is niet automatisch in elke situatie zichtbaar. Volgens de productspecificatie heeft de Philips Evnia 27M2N3500NF een responstijd van 0,5 ms Smart MBR; dit is een andere aanduiding dan GTG.

3. Resolutie, formaat en kijkafstand niet op elkaar afstemmen

Een 24 inch gaming monitor met Full HD past meestal goed op een compact bureau. Bij een 27 inch gaming monitor kan QHD meer detail bieden dan Full HD, vooral wanneer je relatief dichtbij zit. Een 32 inch scherm met Full HD heeft daarentegen een lagere pixeldichtheid, waardoor tekst en fijne details minder scherp kunnen ogen.

Een curved gaming monitor kan de kijkervaring veranderen, maar de kromming neemt ook ruimte in. Bij een ultrawide gaming monitor van 34 of 49 inch moet je bovendien controleren of je bureau diep en breed genoeg is.

De belangrijkste specificaties uitgelegd

Verversingssnelheid: 144Hz, 180Hz, 200Hz, 240Hz of 320Hz

De verversingssnelheid geeft aan hoe vaak het scherm per seconde een nieuw beeld kan tonen. Een gaming monitor 144Hz is een logische keuze voor veel pc-gamers. Een gaming monitor 180Hz of gaming monitor 200Hz kan interessant zijn wanneer je systeem in snelle games hogere framerates haalt.

240Hz en 320Hz zijn vooral relevant voor competitieve spelers die met hoge framerates spelen. Bij een esports-monitor telt niet alleen het scherm, maar ook je videokaart, processor, game-instellingen en verbinding. Schakel de gewenste frequentie na installatie handmatig in Windows en in het stuurprogramma van je grafische kaart in.

Resolutie en paneeltype

  • Full HD, 1920 × 1080: geschikt voor betaalbare 24 inch schermen en hoge framerates.
  • QHD, 2560 × 1440: een praktische middenweg voor 27 inch en 32 inch schermen.
  • OLED: biedt volgens de productspecificaties van fabrikanten zeer diepe zwartwaarden en snelle pixelovergangen. Houd rekening met het hogere prijsniveau en controleer de voorwaarden rond langdurige statische beelden.
  • IPS: staat in productspecificaties vaak voor brede kijkhoeken en kleurweergave.
  • VA: wordt doorgaans gekozen vanwege het hogere opgegeven contrast, vooral bij donkere scènes.

Merken presenteren kleurdekking en HDR als beeldkwaliteitsvoordelen. Zie dit als productspecificaties, niet als garantie voor een bepaalde gebruikerservaring. HDR10-ondersteuning werkt bovendien pas goed wanneer game, besturingssysteem en videokaart HDR correct doorgeven.

Adaptive Sync en aansluitingen

Een monitor met Adaptive Sync stemt de verversingssnelheid af op de beeldproductie van de videokaart. Producten kunnen dit aanbieden als monitor met FreeSync, G-SYNC Compatible of een andere variant. Controleer of jouw grafische kaart en gewenste aansluiting compatibel zijn.

Kijk ook naar:

  • HDMI- en DisplayPort-versie;
  • een hoofdtelefoonuitgang;
  • USB-poorten of USB-C bij een werk- en gamingopstelling;
  • VESA 100 × 100 mm voor montage;
  • hoogteverstelling, kantelen, draaien en pivot;
  • een meegeleverde kabel die de gewenste resolutie en frequentie ondersteunt.

Aanbevolen modellen per gebruikersprofiel

Geschikt voor: Prijsbewuste beginners
KTC 24 Inch Gaming Monitor 144Hz

KTC 24 Inch Gaming Monitor 144Hz 1080P FHD

Waarom dit bij het profiel past: Het 24 inch Full HD-formaat vraagt minder grafische rekenkracht en past bij een compact bureau. De monitor is daarnaast bruikbaar voor kantoorwerk.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De productspecificatie noemt 144Hz en 5 ms MPRT, waardoor de meetmethode duidelijker is dan bij een ongespecificeerde responstijdclaim.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

IPS-paneel, HDMI, DisplayPort, Adaptive Sync en kantelverstelling van -5° tot 15°.

Geschikt voor: Kopers die topkwaliteit zoeken
Samsung LS27FG500SUXEN Quad HD 180Hz OLED Gaming Monitor

Samsung LS27FG500SUXEN Quad HD 180Hz 27" OLED Gaming Monitor

Waarom dit bij het profiel past: Dit 27 inch OLED-model combineert QHD-resolutie met 180Hz en is daardoor gericht op gamers en makers die beeldkwaliteit zwaar laten meewegen.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De resolutie, verversingssnelheid en OLED-technologie zijn afzonderlijk vermeld. Zo kun je de keuze afstemmen op je pc in plaats van alleen op een marketingterm.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

2560 × 1440, 180Hz, HDR10, AMD FreeSync en NVIDIA G-SYNC Compatible volgens de productbeschrijving.

Geschikt voor: Specifiek gebruik & intensieve gebruikers
Alienware AW2525HM 320Hz Full HD Gaming Monitor

Alienware AW2525HM 24,5" Full HD 320Hz Gaming Monitor

Waarom dit bij het profiel past: De 320Hz-verversingssnelheid richt zich op esports- en competitieve spelers met een pc die hoge framerates levert.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De Full HD-resolutie houdt de belasting lager dan bij QHD, zodat een hoge verversingssnelheid in meer competitieve situaties haalbaar kan zijn.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

24,5 inch Fast IPS, 320Hz, 400 cd/m², HDMI 2.1, DisplayPort 1.4 en hoogteverstelling volgens de productspecificaties.

Op zoek naar meer opties?

We hebben een volledige, actuele lijst samengesteld van producten die volledig voldoen aan deze strenge selectiecriteria en aan de geldende Europese veiligheidsvoorschriften.

Veelgestelde vragen over een gaming monitor

Is 144Hz voldoende voor pc-gaming?

Voor veel spelers wel. Een gaming monitor 144Hz geeft merkbaar soepelere bewegingen dan 60Hz, terwijl de benodigde framerate meestal haalbaarder is dan bij 240Hz of 320Hz. Voor competitieve shooters kan een hogere frequentie relevant zijn, mits je pc die prestaties levert.

Hoe lang gaat een gaming monitor mee?

De gebruiksduur hangt af van het paneeltype, dagelijks gebruik, warmte en behandeling. Controleer de garantie, ventilatie en montage. Bij OLED is het verstandig de instructies van de fabrikant rond statische beelden en schermonderhoud te volgen. Een monitor met VESA-montage en een degelijk verstelbare standaard kan bovendien langer bruikbaar blijven wanneer je werkplek verandert.

Verbruikt een gaming monitor veel stroom?

Het verbruik verschilt per formaat, helderheid, resolutie, HDR-instelling en paneeltype. Bekijk het energie-etiket en de opgegeven waarden voor SDR en HDR. Een groot ultrawide scherm of OLED-model kan andere waarden hebben dan een compacte 24 inch Full HD-monitor. Schakel energiebesparing in wanneer het scherm langere tijd niet wordt gebruikt.