Joybuy Insights

Gaming monitor kiezen: zo vind je een scherm dat bij jouw games en setup past

Een nieuwe gaming monitor kopen lijkt eenvoudig, totdat je moet kiezen tussen Full HD, QHD, OLED, 144Hz en 240Hz. Marketingteksten leggen vaak de nadruk op één opvallend getal, terwijl andere eigenschappen minstens zo belangrijk zijn. Een hoge verversingssnelheid heeft bijvoorbeeld weinig waarde als je pc die beeldsnelheid niet kan leveren.

Let daarom vooral op drie veelvoorkomende valkuilen:

  • Een lage responstijd zonder duidelijke meetmethode: 1 ms MPRT en 1 ms GTG zijn niet hetzelfde. De werkelijke bewegingsweergave hangt ook af van de gebruikte modus en instellingen.
  • Een hoge resolutie voor een te zwakke videokaart: een QHD gaming monitor of 4K-scherm vraagt meer van je gpu dan Full HD. Controleer eerst welke framerate je systeem in jouw favoriete games haalt.
  • HDR als losse marketingterm: HDR10 of HDR Ready betekent niet automatisch dat heldere en donkere scènes duidelijk beter worden weergegeven. Kijk ook naar helderheid, contrast en een eventuele DisplayHDR-certificering.

Welke specificaties moet je controleren?

1. Formaat en resolutie

Een gaming monitor 27 inch is een praktische middenmaat voor een bureau. Bij 27 inch biedt QHD, oftewel 2560 × 1440 pixels, doorgaans meer detail dan Full HD. Een Full HD gaming monitor kan echter een verstandige keuze zijn als je vooral competitieve games speelt en een hoge framerate belangrijker vindt dan extra scherpte.

Een gaming monitor 32 inch geeft meer kijkoppervlak, maar Full HD oogt op dit formaat minder fijn door de lagere pixeldichtheid. Kies bij 32 inch daarom bij voorkeur QHD als je ook werkt, streamt of veel openwerelden speelt. Voor simulatie- en racinggames kan een ultrawide gaming monitor met een beeldverhouding van 21:9 of 32:9 extra overzicht bieden. Controleer wel of je bureau voldoende diep en breed is.

2. Verversingssnelheid en responstijd

De verversingssnelheid wordt uitgedrukt in hertz. Een 144Hz gaming monitor toont maximaal 144 beelden per seconde en voelt duidelijk vloeiender dan een standaard 60Hz-scherm. Een 240Hz gaming monitor is vooral interessant voor spelers die in esports-games zeer hoge framerates halen.

Let op de aansluiting. Sommige schermen halen hun maximale snelheid alleen via DisplayPort. De Samsung Odyssey G4 G40H ondersteunt bijvoorbeeld tot 300Hz via DisplayPort en tot 240Hz via HDMI, afhankelijk van bronapparaat en kabel.

Een opgegeven responstijd van 0,03 ms bij OLED-panelen is een productspecificatie van de fabrikant. Bij lcd-schermen wordt vaak onderscheid gemaakt tussen MPRT en GTG. Vergelijk daarom geen waarden alsof ze onder dezelfde omstandigheden zijn gemeten.

3. Paneeltype, synchronisatie en HDR

Een IPS gaming monitor staat bekend om brede kijkhoeken en consistente kleuren. VA-panelen bieden volgens de productspecificaties vaak een hoger statisch contrast, wat prettig kan zijn bij donkere scènes. OLED- en QD-OLED-panelen schakelen pixels individueel aan en uit. Volgens de productinformatie van fabrikanten kan dit diepe zwartweergave en een zeer korte opgegeven responstijd opleveren.

Daar staan aandachtspunten tegenover. OLED-schermen zijn minder geschikt voor langdurige statische elementen, zoals een vaste taakbalk of game-interface. De MSI MPG 491CQP vermeldt daarom expliciet dat langdurige weergave van een statisch beeld moet worden vermeden om het risico op inbranden te beperken.

FreeSync monitoren en G-SYNC Compatible monitoren kunnen de verversingssnelheid aanpassen aan de framerate van de videokaart. Dat kan tearing en haperingen helpen beperken, maar de functie vereist een compatibele gpu, kabel, driver en instelling. Een label is dus relevanter dan een losse claim in een verkooptekst. Bij de MSI MPG 491CQP staat bijvoorbeeld dat het scherm niet officieel G-SYNC Compatible is, hoewel het mogelijk kan werken met G-SYNC. Dat gebruik is volgens de productinformatie voor eigen risico.

Voor HDR gaming monitoren controleer je naast HDR10 of HDR Ready ook de helderheid en certificering. DisplayHDR True Black 400 bij OLED is een andere aanduiding dan een lcd-scherm met alleen HDR10-ondersteuning.

Aanbevelingen per type gebruiker

Geschikt voor: Prijsbewuste beginners
ASUS TUF Gaming VG249Q3A

ASUS TUF Gaming VG249Q3A

Waarom dit bij het profiel past: Dit 23,8-inch Full HD-scherm houdt de resolutie overzichtelijk en biedt 180Hz, 1 ms en FreeSync Premium voor een betaalbare pc-gamingopstelling.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De specificaties noemen zowel de verversingssnelheid als de Full HD-resolutie, zodat je de benodigde gpu-prestaties beter kunt inschatten.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

IPS-paneel, 180Hz, 1 ms en VESA 100 × 100 mm.

Geschikt voor: Kopers die topkwaliteit zoeken
LG UltraGear 27GX704A-B OLED QHD

LG UltraGear 27GX704A-B OLED QHD

Waarom dit bij het profiel past: Dit 27-inch QHD OLED-model richt zich op gamers die scherpe details, 240Hz en diepe contrasten willen combineren in één monitor voor pc gaming.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De productspecificaties vermelden concreet DisplayHDR True Black 400, OLED Care, FreeSync Premium Pro en G-SYNC Compatible. Houd wel rekening met OLED-gebruik bij statische beelden.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

2560 × 1440, 240Hz, 0,03 ms opgegeven responstijd en HDMI 2.1.

Geschikt voor: Specifiek gebruik & intensieve gebruikers
MSI MPG 491CQP QD-OLED

MSI MPG 491CQP QD-OLED

Waarom dit bij het profiel past: De 49-inch ultrawide gaming monitor met 32:9-verhouding is gericht op simulatie, racing en multitasking met meerdere vensters.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De hoge resolutie van 5120 × 1440 maakt de brede werkruimte bruikbaar voor multitasking. Controleer vooraf of je bureau, videokaart en game de 32:9-verhouding ondersteunen.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

QD-OLED, 144Hz, 1800R-kromming, USB-C met maximaal 90W Power Delivery en FreeSync.

Geschikt voor: Snelle competitieve spelers
Lenovo Legion 27-10

Lenovo Legion 27-10

Waarom dit bij het profiel past: De combinatie van 27 inch, Full HD en 240Hz sluit aan bij spelers die hoge framerates zoeken in shooters en andere snelle games.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De fabrikant vermeldt zowel FreeSync Premium als G-SYNC Compatible en geeft aan dat HDR10 afhankelijk is van compatibele hardware en instellingen.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

IPS-paneel, 240Hz, 0,5 ms MPRT, HDMI 2.1 en volledig verstelbare voet.

Op zoek naar meer opties?

We hebben een volledige, actuele lijst samengesteld van producten die volledig voldoen aan deze strenge selectiecriteria en aan de geldende Europese veiligheidsvoorschriften.

Praktische controle voor je bestelt

  • Controleer of je videokaart de gewenste resolutie en framerate haalt.
  • Kijk welke aansluiting de maximale verversingssnelheid ondersteunt.
  • Meet je bureau op, zeker bij een curved gaming monitor of ultrawide model.
  • Controleer de verstelmogelijkheden: alleen kantelen is iets anders dan hoogte, draaien en pivot.
  • Bekijk of VESA-montage, ingebouwde speakers, USB-poorten en een hoofdtelefoonuitgang voor jou nodig zijn.
  • Controleer bij OLED of QD-OLED hoe de fabrikant omgaat met statische beelden en eventuele garantievoorwaarden.
  • Houd rekening met stroomverbruik. Op het energielabel staan afzonderlijke waarden voor SDR en HDR.

Veelgestelde vragen over een gaming monitor

Is 144Hz voldoende voor pc-gaming?

Voor veel spelers is 144Hz een praktische keuze. Het beeld beweegt vloeiender dan bij 60Hz, terwijl de vereiste framerate vaak haalbaarder is dan bij 240Hz. Voor competitieve games en een krachtige pc kan 240Hz of meer interessant zijn.

Is QHD beter dan Full HD?

QHD toont meer details, vooral op 27 inch of groter. Full HD vraagt minder van je videokaart en kan daardoor een hogere framerate mogelijk maken. De juiste keuze hangt af van je games, schermformaat en hardware.

Verbruikt een OLED gaming monitor meer stroom?

Dat verschilt per model en gebruik. Raadpleeg het energielabel voor SDR- en HDR-verbruik. Bij OLED kan het stroomverbruik bovendien variëren met de helderheid en de inhoud van het beeld.