Joybuy Insights

Gaming monitor kiezen: zo vergelijk je formaat, snelheid en beeldkwaliteit

Een gaming monitor kopen lijkt eenvoudig: kies een groot scherm, een hoge verversingssnelheid en een lage responstijd. In de praktijk kunnen marketingclaims en onvolledige specificaties leiden tot een aankoop die niet goed past bij je pc, console of werkplek. Met deze controlepunten vergelijk je modellen op eigenschappen die daadwerkelijk verschil maken.

Veelvoorkomende valkuilen bij een gaming monitor

1. Alleen naar het hoogste aantal hertz kijken

Een 240Hz monitor of 320Hz monitor klinkt aantrekkelijk, maar je computer moet ook voldoende beelden per seconde leveren. Bij een videokaart die in je favoriete game rond 100 fps blijft steken, benut je een groot deel van zo’n hoge verversingssnelheid niet. Voor veel spelers is een 144Hz monitor, 165Hz monitor of 180Hz monitor een praktische balans tussen vloeiende beelden en systeembelasting.

Let ook op de aansluiting. Controleer of de combinatie van resolutie en verversingssnelheid via HDMI of DisplayPort wordt ondersteund. De Alienware AW2525HM vermeldt bijvoorbeeld HDMI 2.1 en DisplayPort 1.4, terwijl andere modellen HDMI 2.0 gebruiken.

2. Een lage responstijd verkeerd interpreteren

Een opgegeven responstijd van 0,5 of 1 milliseconde kan volgens de productspecificatie afhankelijk zijn van de meetmethode, zoals MPRT of GtG. Deze waarden zijn daardoor niet altijd rechtstreeks vergelijkbaar. Kijk naast de responstijd naar het paneeltype, de verversingssnelheid en eventuele instellingen voor overdrive.

3. Resolutie en schermformaat niet op elkaar afstemmen

Een 27 inch gaming monitor met Full HD biedt een lagere pixeldichtheid dan een 24 inch gaming monitor met dezelfde resolutie. Tekst en fijne details kunnen daardoor minder scherp ogen van dichtbij. Een QHD gaming monitor met 2560 × 1440 pixels geeft op 27 inch doorgaans meer werkruimte en detail, maar vraagt ook meer grafische prestaties.

De belangrijkste specificaties uitgelegd

Formaat, resolutie en kijkafstand

  • 24 tot 25 inch: geschikt voor compacte bureaus en competitieve games waarbij je het volledige scherm in één oogopslag wilt zien.
  • 27 inch: een veelzijdig formaat voor gaming, thuiswerken en streaming.
  • 31,5 tot 32 inch: meer beeld voor singleplayergames en productiviteit; een QHD-resolutie is hierbij vaak logischer dan Full HD.
  • 34 inch ultrawide: biedt een beeldverhouding van 21:9. Een ultrawide monitor kan handig zijn voor twee vensters naast elkaar of een breed gezichtsveld in ondersteunde games.
  • 49 inch: modellen met 32:9 zijn breed en vragen een stevig, diep bureau. Controleer vooraf de beschikbare ruimte en VESA-ondersteuning.

Een Full HD gaming monitor met 1920 × 1080 pixels is vaak voldoende voor een middenklassecomputer of console. QHD is interessanter wanneer je meer details wilt en je hardware dit aankan. Voor creatieve toepassingen en compatibele consoles bestaan er ook 4K-modellen, maar een hogere resolutie vraagt meer van de grafische kaart.

Verversingssnelheid en synchronisatie

De verversingssnelheid wordt uitgedrukt in hertz. Een scherm van 180Hz kan maximaal 180 beeldverversingen per seconde tonen. Dat helpt vooral bij snelle games wanneer de computer ook een vergelijkbare beeldfrequentie produceert.

FreeSync monitoren stemmen volgens de productspecificatie de vernieuwingsfrequentie af op de beeldproductie van een compatibele AMD-videokaart. Bij een G-SYNC monitor gebeurt dit met compatibele NVIDIA-hardware. Controleer altijd of de gewenste combinatie officieel wordt ondersteund. Bij de LG 34WR50QK wordt FreeSync vermeld; de productinformatie zegt daarnaast dat G-SYNC mogelijk werkt, maar niet officieel als compatibel is aangeduid.

Paneeltype en beeldweergave

  • IPS monitor: vaak gekozen voor brede kijkhoeken en consistente kleuren. Dit past bij gaming, kantoorwerk en fotobewerking.
  • VA monitor: staat in de productspecificaties vaak voor een hoger statisch contrast. Dat kan prettig zijn bij donkere scènes, al kunnen responstijd en bewegingsweergave per model verschillen.
  • OLED: kan diepe zwartwaarden en hoge contrasten bieden. Let bij langdurige statische beelden op de informatie van de fabrikant over gebruik en onderhoud.

Functies zoals HDR10 zijn geen garantie voor dezelfde beeldkwaliteit op elk scherm. Controleer helderheid, contrast, paneeltype en eventuele certificering samen. Volgens de productinformatie ondersteunt de LG 27U411A-B HDR10 en heeft het model een helderheid van 250 cd/m². Dat is relevante, controleerbare informatie naast de naam van de functie.

Aanbevelingen per gebruikersprofiel

Geschikt voor: Prijsbewuste beginners
LG Monitor 27U411A-B Full HD IPS Monitor

LG Monitor 27U411A-B - Full HD IPS Monitor - 120Hz - 27 inch

Waarom dit bij het profiel past: Het 27-inch formaat, Full HD-resolutie en 120Hz-verversingssnelheid passen bij dagelijks gebruik, casual gaming en thuiswerken zonder direct een QHD-videokaart nodig te hebben.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De productspecificatie noemt concreet IPS, 120Hz, HDMI, VGA, VESA 100 × 100 mm en een kantelbare standaard, zodat je niet alleen op een marketingterm hoeft af te gaan.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

27 inch, Full HD, IPS, 120Hz, HDR10-ondersteuning en VESA-montage.

Geschikt voor: Kopers die topkwaliteit zoeken
Alienware AW2725DM 27 inch gaming monitor

Alienware AW2725DM LED Display 68.6 cm (27") 2560 x 1440 Pixels Wide Quad HD LCD Blue

Waarom dit bij het profiel past: De combinatie van 27 inch, QHD, IPS en 180Hz is gericht op spelers die detail en snelheid willen combineren met een brede kijkhoek.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De specificaties vermelden afzonderlijk QHD 2560 × 1440, IPS, 180Hz, 4ms en ondersteuning voor G-SYNC en FreeSync Premium Pro. Controleer wel de compatibiliteit met je eigen hardware.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

QHD-resolutie, IPS-paneel, 180Hz, DisplayHDR 600 volgens de productinformatie en een verstelbare standaard.

Geschikt voor: Specifiek gebruik & intensieve gebruikers
MSI MAG 275CQDF X24 27 inch curved gaming monitor

MSI MAG 275CQDF X24 27" WQHD Curved Gaming Monitor

Waarom dit bij het profiel past: Dit model richt zich op competitieve pc-games met een 240Hz-verversingssnelheid, QHD-resolutie en een 1500R gebogen VA-paneel.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De belangrijkste waarden staan gespecificeerd: 2560 × 1440, Rapid VA, 240Hz, 0,5ms GtG, FreeSync Premium, DisplayPort 1.4a en HDMI 2.0b.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

QHD, 240Hz, 1500R-curving, FreeSync Premium en VESA 100 × 100 mm.

Geschikt voor: Thuiswerkers en multitaskers
LG UltraWide 34U640B-B 34 inch WQHD monitor

LG UltraWide 34U640B-B 34" WQHD 144Hz Curved VA Monitor

Waarom dit bij het profiel past: De 21:9-verhouding en 3440 × 1440 pixels bieden ruimte voor meerdere vensters, contentcreatie en gaming vanaf één bureau.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De monitor heeft volgens de productinformatie hoogte- en kantelverstelling, VESA 100 × 100 mm, USB-C met 65W Power Delivery en PIP/PBP-functies. Controleer of je laptop USB-C-video ondersteunt.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

34 inch, WQHD, 144Hz, VA, HDR10, FreeSync Premium en USB-C-opladen tot 65W.

Op zoek naar meer opties?

We hebben een volledige, actuele lijst samengesteld van producten die volledig voldoen aan deze strenge selectiecriteria en aan de geldende Europese veiligheidsvoorschriften.

Veelgestelde vragen over een gaming monitor

Is 144Hz voldoende voor gaming?

Voor veel pc-games is een 144Hz monitor een praktische keuze. Je profiteert van vloeiendere bewegingen dan bij 60Hz, zolang je computer voldoende fps produceert. Voor competitieve games kan 180Hz, 240Hz of 320Hz interessant zijn, maar het verschil hangt af van je hardware, game en persoonlijke voorkeur.

Is een curved gaming monitor geschikt voor consolegebruik?

Dat kan, maar controleer de resolutie, HDMI-versie en ondersteuning van de console. Een gebogen scherm zoals de MSI MAG 275CQDF X24 gebruikt 16:9 en heeft HDMI-aansluitingen. Een ultrawide monitor kan bij consoles minder praktisch zijn wanneer games geen 21:9-beeldverhouding ondersteunen.

Hoeveel stroom verbruikt een gaming monitor?

Het verbruik verschilt per model, helderheid, HDR-instelling en gebruiksduur. Bekijk het energielabel en het opgegeven vermogen. Een hogere verversingssnelheid of helderheid kan het verbruik beïnvloeden. Zet het scherm uit wanneer je het niet gebruikt en gebruik automatische slaapstand voor langere werk- of gamesessies.