Een gaming monitor kopen lijkt eenvoudig: kies een groot scherm, een hoge verversingssnelheid en een korte responstijd. Toch betalen veel pc-gamers voor functies die hun systeem niet volledig benut. Andere kopers ontdekken pas na aankoop dat de aansluiting, resolutie of ergonomie niet past bij hun bureau.
Deze koopgids helpt je om marketingclaims te vertalen naar controleerbare specificaties. Zo kies je gerichter een gaming monitor voor esports, simulatieraces, streaming, werk of dagelijks gebruik.
Een monitor met hoge verversingssnelheid kan beweging vloeiender tonen, maar alleen als je pc ook voldoende frames per seconde levert. Een 240Hz-monitor is vooral logisch wanneer je grafische kaart in je favoriete games regelmatig richting 240 fps gaat. Voor minder veeleisende systemen kan een 144Hz-, 165Hz- of 180Hz-model een praktischere keuze zijn.
Controleer ook via welke aansluiting de snelheid beschikbaar is. Bij sommige schermen ondersteunt DisplayPort een hogere modus dan HDMI. Kijk daarom naar de combinatie van resolutie, verversingssnelheid en HDMI- of DisplayPort-versie.
Een vermelding als 0,03 ms, 0,5 ms of 1 ms klinkt duidelijk, maar fabrikanten kunnen verschillende meetmethodes gebruiken, zoals GtG of MPRT. Deze cijfers zijn daardoor niet altijd één-op-één vergelijkbaar. Let ook op ghosting, overdrive-instellingen en de daadwerkelijke verversingssnelheid.
Voor competitieve games is een monitor met lage responstijd nuttig, maar een goede balans tussen responstijd, beeldkwaliteit en stabiele prestaties is belangrijker dan één los cijfer.
Full HD op 31,5 inch heeft een lagere pixeldichtheid dan Quad HD op hetzelfde formaat. Tekst en fijne details kunnen daardoor minder scherp ogen. Aan de andere kant vraagt 4K-gaming veel van je grafische kaart. Kies dus niet automatisch voor een 4K gaming monitor als je hardware daar niet op is afgestemd.
Een 24-inch Full HD-scherm is vaak overzichtelijk voor esports. Voor singleplayergames, ontwerpwerk of multitasking kan een 27-inch Quad HD-monitor of een ultrawide gaming monitor logischer zijn.
Kijk naast de resolutie naar ppi, oftewel pixels per inch. Een 27-inch 4K-scherm heeft bijvoorbeeld een hogere pixeldichtheid dan een 27-inch Full HD-model.
IPS staat doorgaans bekend om brede kijkhoeken en consistente kleuren. Dat past bij een monitor voor pc-gaming die ook wordt gebruikt voor kantoorwerk, foto’s of video.
VA biedt volgens de productspecificatie vaak een hoger statisch contrast. Dat kan prettig zijn bij donkere scènes en films. Een gebogen VA-scherm, zoals een curved gaming monitor, kan bovendien beter aansluiten bij een brede kijkafstand.
OLED en QD-OLED gebruiken per pixel lichtregeling. Productinformatie noemt hierbij diepe zwartwaarden en een hoog contrast. Bij langdurige statische elementen, zoals een vaste taakbalk of game-interface, adviseren fabrikanten doorgaans voorzichtigheid. Bij de MSI MPG 491CQP QD-OLED staat bijvoorbeeld expliciet dat langdurige weergave van een statisch beeld moet worden vermeden vanwege mogelijk inbranden. Lees daarom de handleiding en garantievoorwaarden voordat je een OLED gaming monitor of QD-OLED monitor kiest.
Een FreeSync gaming monitor synchroniseert de verversingssnelheid met een compatibele AMD-gpu binnen het opgegeven bereik. Bij een G-SYNC Compatible monitor moet je controleren of het model officieel als compatibel vermeld staat. De productinformatie van sommige modellen zegt alleen dat G-SYNC mogelijk werkt, maar niet officieel is gecertificeerd. Dat is geen garantie voor dezelfde werking op iedere pc.
Controleer verder:
Waarom dit bij het profiel past: Dit 23,6-inch Full HD-scherm combineert 240Hz met een VA-paneel en 1500R-kromming voor een compacte pc-opstelling.
De specificaties vermelden duidelijk 1920 × 1080, 240Hz, HDMI 2.0 en DisplayPort 1.2. Controleer wel of je pc 240 fps kan leveren.
240Hz, FreeSync Compatible, HDR10-ondersteuning en VESA 100 × 100 mm.
Waarom dit bij het profiel past: Een 27-inch 4K QD-OLED-scherm voor gamers en makers die hoge pixeldichtheid, HDR en snelle prestaties combineren.
De productspecificatie vermeldt zowel 4K als 240Hz. Gebruik DisplayPort 1.4 of HDMI 2.1 volgens je gewenste apparaat en controleer de vereiste gpu-prestaties.
3840 × 2160, QD-OLED, 240Hz, 0,03 ms volgens de productspecificatie en G-SYNC Compatible.
Waarom dit bij het profiel past: De 49-inch 32:9-beeldverhouding is gericht op simulatieliefhebbers, multitaskers en streamers met voldoende bureauruimte.
De brede resolutie en vaste 1800R-kromming zijn vooraf duidelijk. Houd rekening met de fysieke breedte van 1,195 meter en OLED-gebruiksadvies bij statische beelden.
5120 × 1440, 144Hz, QD-OLED, USB-C met maximaal 90W Power Delivery en HDMI 2.1.
Waarom dit bij het profiel past: Dit 27-inch Rapid IPS-model richt zich op snelle Full HD-gameplay met een hoge verversingssnelheid.
De 200Hz-modus, 0,5 ms GtG-vermelding en Adaptive-Sync zijn gespecificeerd. Gebruik DisplayPort 1.2 voor de pc-configuratie en controleer je fps.
Rapid IPS, 200Hz, 0,5 ms GtG volgens de productspecificatie en VESA 100 × 100 mm.
We hebben een volledige, actuele lijst samengesteld van producten die volledig voldoen aan deze strenge selectiecriteria en aan de geldende Europese veiligheidsvoorschriften.
Nee. 240Hz komt vooral tot zijn recht bij competitieve games en een pc die hoge framerates haalt. Als je systeem gemiddeld 100 tot 160 fps produceert, kan een 144Hz-, 165Hz- of 180Hz-monitor een passendere combinatie zijn. Controleer ook de kabel en aansluiting.
De gebruiksduur hangt af van paneeltype, warmte, dagelijks gebruik en behandeling. LCD-modellen hebben geen specifiek OLED-inbrandrisico, terwijl OLED-fabrikanten vaak adviseren om langdurige statische beelden te vermijden. Volg de handleiding, gebruik geschikte helderheidsinstellingen en controleer de garantievoorwaarden.
Het verbruik verschilt per formaat, paneel, helderheid en HDR-modus. Een groot ultrawide- of 4K-scherm kan meer gebruiken dan een compact Full HD-model. Bekijk het opgegeven verbruik en de Europese energieklasse; zet het scherm uit wanneer je de computer langere tijd niet gebruikt.