Een gaming monitor kopen lijkt eenvoudig totdat je de specificaties naast elkaar legt. 144Hz, 165Hz, 180Hz, 240Hz, 300Hz en zelfs 320Hz: hogere cijfers klinken aantrekkelijk, maar leveren niet automatisch een betere keuze op. Ook termen als OLED, HDR10, FreeSync en Adaptive Sync zeggen pas iets als ze passen bij je pc, games en gebruiksplek.
De volgende valkuilen komen vaak voor:
De verversingssnelheid geeft aan hoe vaak het beeld per seconde wordt vernieuwd. Een gaming monitor 144Hz is een praktische stap boven 60Hz voor snelle games. Een gaming monitor 165Hz of gaming monitor 180Hz biedt iets meer bewegingsvloeiendheid. Voor competitieve shooters kunnen 240Hz, 300Hz of 320Hz interessant zijn, maar alleen als je systeem deze framerates kan benutten.
Controleer daarnaast of de monitor een monitor met Adaptive Sync is. Bij AMD-videokaarten wordt dit vaak gecombineerd met FreeSync; sommige schermen zijn ook G-Sync Compatible. Volgens de productinformatie van de fabrikant helpt deze synchronisatie om verschillen tussen de beeldkaart en de monitor op te vangen. Controleer wel welke functie via HDMI of DisplayPort beschikbaar is.
Een Full HD gaming monitor met 1920 × 1080 pixels vraagt minder van je pc dan een QHD-model. Dat maakt Full HD geschikt voor hoge framerates en vaak ook voor een betaalbare esports-pc. Bij 27 inch kan Full HD voor sommige gebruikers minder scherp ogen dan op 24 of 24,5 inch.
Een QHD gaming monitor met 2560 × 1440 pixels biedt meer detail en werkruimte. Op 27 of 32 inch is dit een veelgebruikte combinatie. Voor een ultrawide scherm ligt de resolutie bijvoorbeeld op 3440 × 1440 of 5120 × 1440. Controleer vooraf of je grafische kaart en aansluitingen deze resolutie op de gewenste verversingssnelheid ondersteunen.
Een curved gaming monitor kan prettig passen bij brede schermen, maar vraagt voldoende bureauruimte. Meet niet alleen de breedte van het paneel, maar ook de diepte van de voet.
Voor dagelijks gebruik zijn een in hoogte verstelbare voet, kantelen, draaien en VESA-compatibiliteit vaak belangrijker dan extra verlichting. Een goede zithouding en regelmatig pauzeren blijven verstandig; functies zoals flicker-free of low-blue-light zijn bedoeld als instellingen voor kijkcomfort, niet als medische oplossing.
Waarom dit bij het profiel past: Een 24-inch Full HD-scherm met 144Hz sluit aan op een instap-pc en een compact bureau. De productinformatie vermeldt IPS, Adaptive Sync, HDMI en DisplayPort.
De 144Hz-specificatie is overzichtelijk en de Full HD-resolutie beperkt de belasting voor de videokaart.
24 inch, 1920 × 1080, 144Hz, IPS-paneel en kantelbare voet.
Waarom dit bij het profiel past: Dit model combineert 27 inch, QHD, OLED en 180Hz. Daarmee past het bij gamers en creators die detail, contrast en snelheid samen willen gebruiken.
De productinformatie vermeldt zowel HDMI 2.0 als DisplayPort 1.2; controleer dus vooraf welke ingang de gewenste 180Hz ondersteunt.
2560 × 1440, OLED-paneel, 180Hz, HDR10 en ondersteuning voor FreeSync en G-Sync Compatible.
Waarom dit bij het profiel past: De 24,5-inch Full HD-monitor is gericht op esportsgebruik waarbij hoge framerates en een compact beeldoppervlak belangrijk zijn.
De specificaties noemen 320Hz en 450 nits; controleer of je pc en de gekozen aansluiting deze instellingen kunnen aansturen.
24,5 inch, 1920 × 1080, 320Hz en een in hoogte verstelbare, draaibare standaard.
Waarom dit bij het profiel past: Het 34-inch 21:9-formaat biedt ruimte voor games, chat, streamingtools en werkvensters naast elkaar.
De productgegevens vermelden verschillende poorten en 175Hz via DisplayPort; controleer compatibiliteit voordat je kabels vervangt.
3440 × 1440, 175Hz, QD-OLED, USB-hub, hoogteverstelling en ondersteuning voor AdaptiveSync.
We hebben een volledige, actuele lijst samengesteld van producten die volledig voldoen aan deze strenge selectiecriteria en aan de geldende Europese veiligheidsvoorschriften.
Voor veel pc- en consolegamers is 144Hz een bruikbaar uitgangspunt. Het verschil met 60Hz is duidelijker dan de stap van 144Hz naar 165Hz of 180Hz. Voor esports kan een 240Hz, 300Hz of 320Hz-model passend zijn wanneer de pc de benodigde framerate haalt.
Niet automatisch. QHD geeft meer detail en werkruimte, maar vraagt meer van de videokaart. Full HD kan logischer zijn voor een betaalbare pc, een 24-inch scherm of competitieve games waarbij hoge framerates voorrang hebben.
De levensduur hangt af van gebruik, warmte, voeding en behandeling. Gebruik de meegeleverde kabel en adapter, blokkeer ventilatieopeningen niet en maak het scherm schoon met een zachte doek. Bij OLED is het verstandig de aanbevolen pixel- en schermonderhoudsfuncties te gebruiken en de garantievoorwaarden vooraf te lezen.