Joybuy Insights

Gaming monitor kiezen: let op deze specificaties en koopvalkuilen

Een gaming monitor kopen lijkt eenvoudig: kies een schermformaat, kijk naar het aantal hertz en vergelijk de prijs. Toch kan een model dat op papier indrukwekkend klinkt in de praktijk minder goed passen bij je pc, console of werkplek. Vooral termen als 1 ms, HDR en 240Hz worden niet altijd in dezelfde meetmethode gebruikt.

Deze gids helpt je de belangrijkste specificaties te beoordelen, zodat je een gaming monitor kiest die aansluit bij jouw games, hardware en dagelijkse gebruik.

Drie veelvoorkomende koopvalkuilen

1. Een hoge verversingssnelheid zonder voldoende beeldframes

Een monitor 144Hz, monitor 180Hz of monitor 240Hz kan beweging vloeiender weergeven dan een scherm met 60Hz. Je hebt er echter alleen voordeel van als je computer of console voldoende frames per seconde produceert. Bij een zware game op QHD-resolutie kan een middenklassevideokaart moeite hebben om 180 of 240 frames per seconde te halen.

Controleer daarom:

  • welke games je speelt;
  • hoeveel fps je pc doorgaans haalt;
  • of de gekozen resolutie daarbij past;
  • welke aansluiting de hoge verversingssnelheid ondersteunt.

Een monitor 300Hz is vooral interessant voor gebruikers die in lichte, competitieve games zeer hoge fps halen. Voor veel spelers biedt een QHD gaming monitor met 144Hz tot 180Hz een praktischer evenwicht tussen scherpte en snelheid.

2. Een responstijd die niet volgens dezelfde methode is gemeten

Fabrikanten vermelden responstijden bijvoorbeeld als GtG of MPRT. Deze waarden zijn niet één-op-één vergelijkbaar. Een opgegeven 0,5 ms MPRT zegt dus niet automatisch hetzelfde als 1 ms GtG.

Let daarnaast op instellingen zoals overdrive. Een te hoge overdrive-instelling kan zichtbare randen of beeldartefacten veroorzaken. Kijk bij het vergelijken daarom naar de meetmethode én naar gebruikerservaringen, in plaats van uitsluitend naar het laagste getal.

3. HDR op papier, maar beperkte HDR-impact

HDR gaming monitor klinkt aantrekkelijk, maar HDR-ondersteuning alleen garandeert geen sterke contrastweergave. Controleer helderheid, contrast, lokale dimming en de genoemde HDR-standaard. Bij de Alienware AW2725DM staat bijvoorbeeld VESA DisplayHDR 600 vermeld. Andere modellen vermelden HDR10 of HDR Ready, wat een andere productklasse kan aanduiden.

Volgens eigen productinformatie van de fabrikant of verkoper gaat het hierbij om ondersteunde functies; de zichtbare uitwerking hangt ook af van de game, video, instellingen en omgevingsverlichting.

Welke specificaties zijn doorslaggevend?

Schermformaat en resolutie

Een 27 inch gaming monitor is een veelgekozen formaat voor een bureau. Bij 1920 × 1080, oftewel Full HD, is de pixeldichtheid op 27 inch lager dan bij QHD. Dat kan bij tekst en fijne details zichtbaar zijn, vooral wanneer je dicht op het scherm zit.

Een QHD gaming monitor met 2560 × 1440 biedt meer werkruimte en scherpere details. Daar staat tegenover dat QHD meer vraagt van je grafische kaart. Full HD blijft praktisch voor hoge fps, betaalbare systemen en competitieve games.

Grotere schermen, zoals een 32 inch model of een ultrawide monitor, zijn interessant voor simulatiegames, multitasking en contentcreatie. Controleer vooraf of je bureau diep en breed genoeg is.

Paneeltype: IPS, VA of OLED

  • IPS gaming monitor: doorgaans brede kijkhoeken en consistente kleuren. Geschikt voor gaming, beeldbewerking en algemeen gebruik.
  • VA gaming monitor: vaak een hoger statisch contrast, waardoor donkere scènes meer diepte kunnen hebben. Bewegingsweergave en kijkhoekgedrag verschillen per model.
  • OLED gaming monitor: pixels kunnen individueel worden aangestuurd, wat volgens de productspecificaties diepe zwartweergave en een zeer korte responstijd mogelijk maakt. Houd rekening met de specifieke garantievoorwaarden en het gebruiksadvies van de fabrikant bij langdurige statische beelden.

Adaptive sync en aansluitingen

Een FreeSync monitor kan compatibel zijn met AMD FreeSync. Een G-SYNC monitor kan NVIDIA G-SYNC of G-SYNC Compatible ondersteunen. Controleer altijd de exacte compatibiliteit met je videokaart en gebruik de juiste DisplayPort- of HDMI-versie.

Kijk ook naar:

  • het aantal HDMI- en DisplayPort-aansluitingen;
  • de maximale resolutie en verversingssnelheid per poort;
  • een hoofdtelefoonuitgang;
  • USB-poorten of USB-C;
  • VESA-ondersteuning;
  • hoogte-, kantel- en draaiverstelling.

Bij consoles is vooral belangrijk of HDMI de gewenste resolutie en verversingssnelheid ondersteunt. Een snelle pc-monitor heeft niet automatisch dezelfde mogelijkheden met een PlayStation, Xbox of Nintendo Switch.

Onze aanbevelingen per gebruikersprofiel

Geschikt voor: Prijsbewuste beginners
Lenovo LOQ 27-10 27 inch Full HD gaming monitor

Lenovo LOQ 27-10 27" Full HD Gaming Monitor

Waarom dit bij het profiel past: Dit 27-inch Full HD-model combineert een relatief lichte resolutievraag met een verversingssnelheid van 200Hz. Dat past bij gamers die hoge fps willen zonder direct naar QHD-hardware over te stappen.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De productinformatie vermeldt duidelijk Full HD, 200Hz en 0,5ms MPRT/1ms GtG. Daardoor kun je de prestaties beter naast je hardware leggen.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

Fast IPS-paneel, AMD FreeSync Premium, HDR10, twee HDMI 2.1-poorten en DisplayPort 1.4.

Geschikt voor: Kopers die topkwaliteit zoeken
LG UltraGear 27 inch OLED QHD gaming monitor

LG UltraGear 27GX704A-B OLED QHD Gaming Monitor

Waarom dit bij het profiel past: Voor gebruikers die zowel snelle games als films, designwerk en beeldbewerking doen, biedt dit 27-inch OLED-scherm een combinatie van QHD-resolutie, 240Hz en een breed kleurengamma.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De productspecificaties noemen OLED, QHD, 240Hz, DisplayHDR 400 True Black en afzonderlijke HDMI 2.1- en DisplayPort 1.4-aansluitingen.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

0,03ms opgegeven responstijd, G-SYNC Compatible, FreeSync Premium Pro, verstelbare voet en VESA 100 × 100mm.

Geschikt voor: Specifiek gebruik & intensieve gebruikers
Alienware AW2725DM 27 inch QHD IPS gaming monitor

Alienware AW2725DM 27-inch QHD IPS Gaming Monitor

Waarom dit bij het profiel past: Dit model richt zich op pc-gamers en creatieve gebruikers die QHD-details, brede kijkhoeken en een verstelbare standaard belangrijk vinden.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De resolutie, het IPS-paneel, de 180Hz-verversingssnelheid en de aansluitingen zijn afzonderlijk gespecificeerd. Controleer wel of je kabel en videokaart deze combinatie ondersteunen.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

2560 × 1440 pixels, 180Hz, twee HDMI 2.1-poorten, DisplayPort 1.4, VESA DisplayHDR 600 en compatibiliteit met G-SYNC en FreeSync volgens de productinformatie.

Geschikt voor: Competitieve spelers
TITAN ARMY C27A1H 27 inch curved 300Hz gaming monitor

TITAN ARMY C27A1H 27-inch Curved FHD 300Hz Gaming Monitor

Waarom dit bij het profiel past: Dit scherm is gericht op spelers van snelle esports- en actiespellen die een hoge fps-output hebben en bewust voor Full HD kiezen.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De keuze voor 1920 × 1080 houdt de belasting lager dan bij QHD, terwijl HDMI 2.0 en DisplayPort 1.4 volgens de specificaties tot 300Hz ondersteunen.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

1500R-kromming, VA-paneel, 300Hz, 1ms GTG, 4000:1 contrastverhouding, HDR10 en FreeSync-compatibiliteit.

Op zoek naar meer opties?

We hebben een volledige, actuele lijst samengesteld van producten die volledig voldoen aan deze strenge selectiecriteria en aan de geldende Europese veiligheidsvoorschriften.

Controleer dit vóór je bestelt

  1. Meet je bureau op. Een 27 inch gaming monitor vraagt meer diepte dan een compact 24 inch scherm. Bij een curved gaming monitor moet je ook rekening houden met de kromming en voet.
  2. Controleer de poortspecificaties. HDMI en DisplayPort hebben verschillende versies en maximale verversingssnelheden.
  3. Vergelijk energieverbruik. Kijk naar de energieklasse en het verbruik in SDR en HDR. Een scherm dat veel uren per dag aanstaat, kan op termijn meer stroom kosten.
  4. Lees de garantievoorwaarden. Bij een OLED gaming monitor is het verstandig om specifiek te controleren hoe de fabrikant omgaat met paneelproblemen en langdurige statische beelden.
  5. Denk aan ergonomie. Een hoogteverstelbare voet, VESA-montage en een kantelfunctie zijn belangrijk als je de monitor ook gebruikt voor thuiswerken.

Veelgestelde vragen over een gaming monitor

Is 144Hz voldoende voor gaming?

Voor veel pc- en consolegamers is 144Hz een bruikbaar uitgangspunt. Het verschil met 60Hz is vooral zichtbaar in snelle games. Een hogere verversingssnelheid is pas zinvol wanneer je systeem ook een vergelijkbare fps levert.

Is QHD beter dan Full HD op 27 inch?

QHD biedt op 27 inch meer pixels en daardoor doorgaans scherpere tekst en details. Full HD vraagt minder grafische rekenkracht en kan daardoor praktischer zijn voor hoge fps. De juiste keuze hangt af van je videokaart, games en kijkafstand.

Hoe lang gaat een gaming monitor mee?

De levensduur hangt af van gebruik, ventilatie, transport en de kwaliteit van voeding en kabels. Laat ventilatieopeningen vrij, gebruik de meegeleverde of compatibele voeding en maak het scherm schoon met een zachte, droge doek. Controleer daarnaast de garantieperiode en servicevoorwaarden vóór aankoop.