Joybuy Insights

Gaming monitor kiezen: zo vind je een scherm dat bij jouw games en setup past

Een gaming monitor kopen lijkt eenvoudig totdat je verversingssnelheid, resolutie, paneeltype en aansluitingen naast elkaar legt. Marketingtermen zoals “1 ms”, “HDR” en “hoge snelheid” vertellen namelijk niet altijd het volledige verhaal. Een scherm kan op papier snel zijn, maar toch niet goed aansluiten op je pc, console of bureau.

Let vooral op deze drie veelvoorkomende valkuilen:

  • Een hoge verversingssnelheid zonder passende hardware: een gamingmonitor 240Hz of 320Hz toont pas echt voordeel als je computer voldoende beelden per seconde produceert.
  • Een responstijd zonder duidelijke meetmethode: 1 ms MPRT en 1 ms GtG zijn verschillende meetwaarden. Vergelijk ze niet alsof ze identiek zijn.
  • Een grote resolutie op een te kleine of te zware setup: een QHD gamingmonitor vraagt meer grafische rekenkracht dan een Full HD gamingmonitor. Een 34 inch ultrawide monitor neemt bovendien flink meer bureauruimte in.

De belangrijkste specificaties uitgelegd

1. Verversingssnelheid: 144Hz, 180Hz, 200Hz, 240Hz of 320Hz

De verversingssnelheid geeft aan hoe vaak het beeld per seconde wordt vernieuwd. Een monitor met hoge verversingssnelheid voelt doorgaans vloeiender aan bij snelle camerabewegingen.

  • 144Hz: een praktische keuze voor pc-gaming en veel casual spelers.
  • 180Hz: een extra vloeiende optie voor competitieve games en moderne middenklasse-pc’s.
  • 200Hz: interessant voor spelers die een gamingmonitor 200Hz zoeken zonder direct naar 240Hz te gaan.
  • 240Hz: geschikt voor esports en systemen die zeer hoge framerates kunnen leveren.
  • 320Hz: gericht op spelers die vooral maximale bewegingssnelheid zoeken, vaak in combinatie met Full HD.

Controleer ook of je kabel en aansluiting de gewenste resolutie en snelheid ondersteunen. De Lenovo LOQ-modellen vermelden bijvoorbeeld HDMI 2.1 en DisplayPort 1.4, terwijl sommige schermen een oudere HDMI-versie gebruiken.

2. Resolutie en schermformaat

Een monitor 24 inch of 23,8 inch met Full HD houdt pixels overzichtelijk en vraagt minder van je videokaart. Dat past vaak goed bij snelle esports-games. Een monitor 27 inch met QHD biedt meer werkruimte en scherpte, maar vereist een krachtigere pc.

Veelgebruikte combinaties:

  • 24 inch + Full HD: geschikt voor competitieve shooters, kleinere bureaus en hoge framerates.
  • 27 inch + Full HD: groot beeld, maar controleer of de lagere pixeldichtheid voor jou prettig is.
  • 27 inch + QHD: een veelzijdige combinatie voor gaming, multitasken en creatieve software.
  • 34 inch + UltraWide QHD: extra horizontale ruimte voor simulators, multitasking en meeslepende games.

Een gebogen monitor kan de kijkervaring veranderen, maar de kromming moet bij je zitafstand passen. Een 1500R- of 1800R-scherm staat doorgaans het prettigst recht voor de gebruiker en vraagt meer ruimte dan een plat scherm.

3. Paneeltype, synchronisatie en aansluitingen

Een IPS gamingmonitor staat bekend om brede kijkhoeken en consistente kleurweergave volgens de productspecificaties. VA-panelen leggen vaak meer nadruk op contrast. Een OLED gamingmonitor kan diepe zwartwaarden en snelle opgegeven responstijden bieden, maar let op de gebruiksvoorwaarden en garantie voor jouw scenario.

Controleer daarnaast:

  • FreeSync monitor: ondersteuning voor AMD FreeSync kan tearing en haperingen helpen beperken wanneer de framerate wisselt.
  • G-SYNC monitor: controleer of het scherm officieel G-SYNC Compatible vermeldt. Bij de LG 34WR50QK wordt bijvoorbeeld aangegeven dat G-SYNC niet officieel is gecertificeerd.
  • Responstijd: vergelijk MPRT en GtG alleen met dezelfde meetmethode.
  • Aansluitingen: kijk naar HDMI, DisplayPort, USB-C, audio-uitgang en eventueel een USB-hub.
  • Ergonomie: hoogteverstelling, draaien, kantelen en pivot zijn nuttig bij lange sessies of een tweede scherm.
  • VESA: een aansluiting van 100 × 100 mm of 75 × 75 mm maakt montage aan een geschikte arm mogelijk.

Fabrikanten kunnen eigenschappen zoals oogcomfort, HDR-weergave of bewegingsscherpte promoten. Beschouw dit als informatie uit de productspecificatie of volgens eigen onderzoek van het merk, niet als een gegarandeerd persoonlijk resultaat. Stel het scherm goed af, neem regelmatig pauzes en volg de veiligheidsinstructies.

Aanbevelingen per type gebruiker

Geschikt voor: Prijsbewuste beginners
Lenovo LOQ 24-10 23.8 inch Full HD gamingmonitor

Lenovo LOQ 24-10 23.8" Full HD Gaming Monitor

Waarom dit bij het profiel past: Het 23,8 inch Full HD-scherm neemt weinig ruimte in en combineert een 200Hz-verversingssnelheid met een Fast IPS-paneel. Dat past bij spelers die snelle pc-games spelen zonder naar een groter QHD-scherm te gaan.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De opgegeven specificaties noemen zowel 200Hz als 0,5 ms MPRT/1 ms GtG. Controleer wel of je pc deze snelheid daadwerkelijk benut.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

200Hz, Full HD, Fast IPS, AMD FreeSync Premium en HDMI 2.1 volgens de productspecificatie.

Geschikt voor: Kopers die topkwaliteit zoeken
Alienware AW3425DW 34 inch ultrawide QD-OLED monitor

Alienware AW3425DW 34" Ultrawide QD-OLED Monitor

Waarom dit bij het profiel past: Dit gebogen 34,2 inch scherm combineert 3440 × 1440 pixels met 240Hz. Het is gericht op gebruikers die gaming, multitasken en beeldkwaliteit in één brede werkplek willen combineren.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De combinatie van resolutie en snelheid is duidelijk gespecificeerd. Houd rekening met de hogere grafische belasting van ultrawide QHD.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

QD-OLED, 3440 × 1440, 240Hz, DisplayPort, HDMI en USB-aansluitingen volgens de productspecificatie.

Geschikt voor: Specifiek gebruik & intensieve gebruikers
Lenovo Legion 27-10 27 inch Full HD 240Hz gamingmonitor

Lenovo Legion 27-10 27" Full HD Gaming Monitor

Waarom dit bij het profiel past: Voor esports-spelers die een 27 inch scherm met hoge snelheid zoeken, biedt dit model 240Hz, een IPS-paneel en uitgebreide verstelbaarheid van de voet.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De monitor vermeldt expliciet G-SYNC Compatible, FreeSync Premium en VESA Adaptive Sync. Daarmee is duidelijker welke synchronisatieopties je kunt controleren.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

240Hz, 0,5 ms MPRT, 2 HDMI 2.1-poorten en hoogte-, draai-, kantel- en pivotverstelling volgens de productspecificatie.

Op zoek naar meer opties?

We hebben een volledige, actuele lijst samengesteld van producten die volledig voldoen aan deze strenge selectiecriteria en aan de geldende Europese veiligheidsvoorschriften.

Veelgestelde vragen over een gaming monitor

Is 144Hz voldoende voor een gaming monitor?

Voor veel spelers wel. Een gamingmonitor 144Hz is een logische keuze voor snelle pc-games en casual gaming. 180Hz, 200Hz of 240Hz kan interessant zijn als je pc consequent hogere framerates levert en je vooral competitieve games speelt.

Welke gaming monitor past bij een console?

Controleer de maximale resolutie en verversingssnelheid van je console én de gebruikte HDMI-versie. De Lenovo LOQ 24-10 en LOQ 27-10 vermelden ondersteuning voor onder meer PlayStation 5, Xbox Series X/S en Nintendo Switch. Controleer na aansluiting ook de instellingen op de console zelf.

Hoeveel stroom verbruikt een gaming monitor?

Dat verschilt per paneel, helderheid, resolutie en formaat. Een groot ultrawide- of OLED-scherm kan anders uitvallen dan een compact Full HD-model. Kijk naar het opgegeven typische verbruik, de energielabelklasse en het standbyverbruik. Schakel het scherm volledig uit wanneer je de setup langere tijd niet gebruikt.