Joybuy Insights

Gaming monitor kiezen: zo vind je een scherm dat past bij jouw games en werkplek

Een gaming monitor koop je niet alleen op basis van een hoge verversingssnelheid. Een scherm met 240Hz kan minder geschikt zijn dan een 144Hz gaming monitor als je pc de benodigde frames niet haalt, de resolutie niet past bij je videokaart of de standaard nauwelijks verstelbaar is.

Als Joybuy Product Recommendation Officer filter ik de belangrijkste productspecificaties en veelvoorkomende marketingclaims. Zo zie je welke eigenschappen relevant zijn voor pc-gaming, competitief gamen, films en thuiswerken.

Veelvoorkomende valkuilen bij een gaming monitor

1. Alleen naar het hoogste aantal hertz kijken

Een 200Hz gaming monitor of 240Hz gaming monitor kan beweging vloeiender weergeven dan een 144Hz gaming monitor. Dat verschil is vooral relevant bij snelle games en een pc die consequent hoge framerates produceert. Met een minder krachtige computer blijft een deel van het voordeel onbenut.

Controleer daarom niet alleen de maximale verversingssnelheid, maar ook:

  • De resolutie waarop je speelt.
  • De prestaties van je videokaart.
  • Of de juiste HDMI- of DisplayPort-versie wordt meegeleverd of ondersteund.
  • Of Adaptive Sync beschikbaar is.

2. Een responstijd als garantie voor scherpte zien

Een opgegeven responstijd van 1ms MPRT of 0,5ms MPRT beschrijft een meetmethode en is niet hetzelfde als een algemene garantie op beeldkwaliteit. MPRT en GtG zijn verschillende meetwaarden. Kijk ook naar de verversingssnelheid, overdrive-instellingen en ervaringen met bewegingsweergave.

3. HDR10 verwarren met een volwaardige hdr-ervaring

HDR10 betekent dat het scherm HDR10-signalen kan verwerken. Dat zegt op zichzelf niet hoeveel contrast, helderheid of lokale dimming beschikbaar is. Een monitor met HDR10 kan dus verschillen van een model met een hogere helderheid of een officiële DisplayHDR-classificatie.

Ook kleurclaims moet je zorgvuldig lezen. Een merk kan bijvoorbeeld een bepaald percentage sRGB of DCI-P3 vermelden op basis van eigen meetmethoden. Gebruik de opgegeven kleurruimte als vergelijkingspunt, niet als absolute garantie voor kleurweergave in iedere toepassing.

De belangrijkste specificaties uitgelegd

Resolutie en schermformaat

Een Full HD gaming monitor met 1920 × 1080 pixels vraagt minder van je videokaart. Op 24 inch blijft de pixeldichtheid doorgaans praktisch voor games en dagelijks gebruik. Bij 27 of 32 inch kan Full HD van dichtbij minder verfijnd ogen.

Een QHD gaming monitor met 2560 × 1440 pixels toont meer detail en werkruimte. Daar staat tegenover dat je pc meer grafische rekenkracht nodig heeft. Voor een brede werkplek of race- en simulatiegames kan een ultrawide monitor interessant zijn. Controleer vooraf of je bureau voldoende breed is en of je pc de ultrawide resolutie aankan.

Paneeltype: IPS of VA

Een IPS monitor staat doorgaans bekend om brede kijkhoeken en consistente kleuren. Dat is praktisch voor content creators, thuiswerken en een setup waarin je niet recht voor het scherm zit.

Een VA monitor biedt volgens de productspecificatie vaak een hoger statisch contrast dan IPS. Dat kan prettig zijn voor donkere games en films. De bewegingsweergave verschilt echter per model. Let dus op meer dan alleen het paneeltype.

Verversingssnelheid en Adaptive Sync

Voor casual gaming en kantoorwerk kan 100Hz al een soepelere indruk geven dan 60Hz. Voor competitieve games zijn 144Hz, 200Hz of 240Hz logische opties, mits de computer voldoende frames levert.

Adaptive Sync stemt de verversingssnelheid van het scherm af op de framerate van de videokaart. Daardoor kan tearing worden beperkt. Controleer of het scherm FreeSync, G-SYNC Compatible of VESA Adaptive-Sync ondersteunt en of jouw videokaart daarmee werkt. Volgens de productinformatie van de fabrikant ondersteunt de Lenovo Legion 27-10 bijvoorbeeld AMD FreeSync Premium, VESA Adaptive Sync en G-SYNC Compatible; controleer na installatie altijd de compatibiliteit in de driverinstellingen.

Aansluitingen en ergonomie

Voor een gaming monitor voor pc-gaming zijn DisplayPort en HDMI belangrijk. Kijk naar het aantal aansluitingen, de ondersteunde resolutie en verversingssnelheid per ingang. Voor laptops kan USB-C met Power Delivery handiger zijn. De Dell Pro Plus P2725DE combineert volgens de productspecificatie USB-C met maximaal 90W Power Delivery, een USB-hub en een RJ45-aansluiting.

Let daarnaast op:

  • Hoogteverstelling, kantelen, draaien en pivot.
  • VESA 100 × 100 mm of een andere geschikte VESA-maat.
  • Een matte of anti-glare afwerking.
  • Audio-uitgang, ingebouwde speakers of een USB-hub.
  • De meegeleverde kabels.

Aanbevolen modellen per gebruikersprofiel

Geschikt voor: Prijsbewuste beginners
Philips 1000 Series 24E2N1100LB/00 24 Full-HD 100Hz VA Monitor

Philips 1000 Series 24E2N1100LB/00 24" Full-HD 100Hz VA Monitor

Waarom dit bij het profiel past: De 24-inch Full HD-monitor is geschikt voor dagelijks werk, multimedia en casual gaming zonder de hogere hardware-eisen van QHD.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De productspecificatie vermeldt 100Hz en een VA-paneel, zodat je niet betaalt voor een overdreven hoge gamingfrequentie die je niet nodig hebt.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

24 inch, 1920 × 1080 pixels, 100Hz verversingssnelheid en een VA-paneel.

Geschikt voor: Competitieve pc-gamers
TITAN ARMY C24A1H Gaming Monitor R1500 240Hz

TITAN ARMY C24A1H Gaming Monitor R1500 16:9 VA FHD 240Hz

Waarom dit bij het profiel past: Dit 23,6-inch curved gaming monitor combineert Full HD met 240Hz en is gericht op spelers die snelle competitieve games spelen.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De vermelde HDMI 2.0- en DisplayPort 1.2-aansluitingen ondersteunen volgens de productspecificatie 1920 × 1080 bij 240Hz. FreeSync Compatible is eveneens vermeld.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

1500R-kromming, 240Hz, 1ms MPRT, VA-contrast van 3000:1 en VESA 100 × 100 mm.

Geschikt voor: Kopers die topkwaliteit zoeken
Alienware AW2725D 27 inch QHD QD-OLED monitor

Alienware AW2725D 27" QHD QD-OLED monitor

Waarom dit bij het profiel past: Voor wie QHD-detail, een QD-OLED-paneel en een hoge verversingssnelheid belangrijker vindt dan een lage aanschafprijs.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De vermelde specificaties maken duidelijk dat dit een QHD-scherm met 280Hz en HDR10 is. De claim over anti-inbranding is afkomstig uit de productinformatie van Alienware en is geen garantie voor iedere gebruikssituatie.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

2560 × 1440 pixels, QD-OLED, 280Hz, 0,03ms responstijd volgens de productspecificatie en verstelbare standaard.

Geschikt voor: Specifiek gebruik & intensieve gebruikers
iiyama G-MASTER Curved GCB3484WQSU-B1 34 inch ultrawide monitor

iiyama G-MASTER Curved GCB3484WQSU-B1 Red Eagle 34"

Waarom dit bij het profiel past: De 34-inch ultrawide monitor is gericht op gamers en streamers die extra horizontale werkruimte en een brede kijkhoek willen.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De beeldverhouding van 3440 × 1440 en 180Hz staat duidelijk vermeld. Controleer wel of je bureau en videokaart geschikt zijn voor dit brede scherm.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

34 inch, 3440 × 1440 pixels, 180Hz, 1500R-kromming, USB-hub en hoogteverstelling.

Op zoek naar meer opties?

We hebben een volledige, actuele lijst samengesteld van producten die volledig voldoen aan deze strenge selectiecriteria en aan de geldende Europese veiligheidsvoorschriften.

Praktische installatie en gebruik

Gebruik bij hoge verversingssnelheden de juiste kabel en stel de frequentie handmatig in via Windows of de instellingen van je videokaart. Controleer ook of FreeSync, G-SYNC Compatible of een andere Adaptive Sync-modus is ingeschakeld in zowel het schermmenu als de driver.

Plaats het scherm recht voor je en stel de kijkhoogte zo af dat je niet langdurig omhoog hoeft te kijken. Bij wandmontage moet de VESA-maat overeenkomen en moet de muurbeugel het gewicht van de monitor kunnen dragen. Gebruik uitsluitend de meegeleverde of geschikte voedingskabel en houd ventilatieopeningen vrij.

Veelgestelde vragen over een gaming monitor

Is 144Hz voldoende voor pc-gaming?

Voor veel gamers is 144Hz een praktische balans tussen vloeiende beweging en hardwarebelasting. Een 200Hz of 240Hz gaming monitor is vooral zinvol wanneer je pc in de gekozen game consequent een vergelijkbare framerate haalt en je competitieve speelstijl daar voordeel uit haalt.

Hoe lang gaat een gaming monitor mee?

De levensduur hangt af van gebruik, warmte, voeding en paneeltechnologie. Een monitor kan technisch langer meegaan dan de garantieperiode, maar slijtage aan achtergrondverlichting, aansluitingen of pixels blijft mogelijk. Bewaar aankoopbewijs en controleer de wettelijke garantierechten in Nederland.

Verbruikt een gaming monitor veel stroom?

Het verbruik verschilt per formaat, helderheid, resolutie en verversingssnelheid. Raadpleeg het energielabel of de productspecificatie. Een groter ultrawide scherm of een model met hogere helderheid gebruikt doorgaans meer stroom dan een compacte Full HD-monitor. Zet het scherm uit in plaats van alleen de computer te vergrendelen als je langere tijd weg bent.