Joybuy Insights

Gaming monitor kiezen: zo vergelijk je verversingssnelheid, resolutie en paneeltype

Een gaming monitor kopen lijkt eenvoudig totdat je de specificaties vergelijkt. 240Hz, 300Hz, 320Hz, 1 ms, HDR10, FreeSync en Adaptive Sync klinken aantrekkelijk, maar zeggen niet automatisch dat een scherm bij jouw pc, games of werkplek past. Een hoge verversingssnelheid heeft bijvoorbeeld weinig nut als je videokaart de benodigde frames niet haalt.

De drie meest voorkomende aankoopvalkuilen zijn:

  1. Alleen naar het hoogste aantal hertz kijken. Een gaming monitor 300Hz of gaming monitor 320Hz is vooral interessant voor competitieve spelers met een krachtige pc en games die hoge framerates halen.
  2. Responstijden zonder meetmethode vergelijken. Een claim als “monitor 1 ms responstijd” kan gebaseerd zijn op MPRT, GtG of een specifieke overdrive-instelling. Deze waarden zijn niet één-op-één vergelijkbaar.
  3. HDR en synchronisatie als garantie voor beeldkwaliteit zien. HDR10 beschrijft ondersteuning voor een HDR-signaal, maar de daadwerkelijke helderheid, contrastweergave en lokale dimming verschillen per model. Ook FreeSync of Adaptive Sync werkt alleen goed wanneer monitor, videokaart, kabel en instellingen elkaar ondersteunen.

Welke specificaties zijn belangrijk?

1. Verversingssnelheid en responstijd

De verversingssnelheid geeft aan hoe vaak het scherm per seconde een nieuw beeld kan tonen. Een 60Hz-monitor ververst 60 keer per seconde; bij 240Hz is dat 240 keer. Bij snelle shooters, racegames en esports kan een hogere verversingssnelheid zorgen voor vloeiendere bewegingen, mits de pc voldoende beelden per seconde produceert.

Let ook op de aansluiting. Controleer in de productfiche welke HDMI- en DisplayPort-versie nodig is voor de maximale snelheid. De Titan Army C27A1H vermeldt bijvoorbeeld 300Hz via HDMI 2.0 en DisplayPort 1.4, terwijl de Thunderobot CF25F300L een Full HD-resolutie en 320Hz combineert.

Een responstijd van 1 ms is geen uniforme industrienorm voor alle gebruikssituaties. Kijk of de waarde als GtG of MPRT wordt vermeld en of de instelling overdrive vereist. Een agressieve overdrive kan juist zichtbare artefacten veroorzaken.

2. Resolutie en schermformaat

  • Full HD gaming monitor: 1920 × 1080. Dit vraagt relatief weinig van de videokaart en past goed bij 24- of 25-inch schermen.
  • QHD gaming monitor: 2560 × 1440. Dit biedt meer detail en werkruimte, maar vraagt meer grafische rekenkracht.
  • 4K gaming monitor: 3840 × 2160. Geschikt voor hoge beeldscherpte, singleplayergames, consoles en creatieve toepassingen. Hoge framerates op 4K vereisen doorgaans een krachtige grafische kaart.
  • Ultrawide monitor: een 21:9- of 32:9-verhouding geeft extra horizontale ruimte voor multitasken, simulatiegames en videobewerking.

Een 27-inch scherm met Full HD heeft een lagere pixeldichtheid dan een 24-inch Full HD-monitor. Voor tekst, spreadsheets en fotobewerking kan QHD op 27 inch daarom prettiger zijn. Voor competitieve games kan Full HD juist een praktische keuze zijn omdat hogere framerates makkelijker haalbaar zijn.

3. Paneeltype, synchronisatie en ergonomie

Een IPS gaming monitor staat doorgaans bekend om brede kijkhoeken en consistente kleurweergave. Een VA gaming monitor biedt volgens de opgegeven productspecificaties vaak een hoger statisch contrast, wat donkere scènes duidelijker kan maken. De keuze hangt af van je gebruik: snelle esports, films, kantoorwerk of kleurgevoelige creatie.

Een monitor met FreeSync of Adaptive Sync kan de verversingssnelheid afstemmen op de framerate van de videokaart. Controleer het ondersteunde bereik en de officiële compatibiliteit. De productinformatie van een merk beschrijft functies vanuit het eigen perspectief; zie zulke claims daarom als productspecificaties en niet als gegarandeerde prestaties in iedere pc-configuratie.

Let daarnaast op verstelbaarheid. Hoogte-instelling, kantelen, draaien en een VESA 100 × 100 mm-aansluiting kunnen belangrijker zijn dan geïntegreerde verlichting. Controleer ook of de gewenste kabel wordt meegeleverd en of de poorten de maximale resolutie en verversingssnelheid ondersteunen.

Aanbevolen gaming monitors per gebruikersprofiel

Geschikt voor: Prijsbewuste beginners
TITAN ARMY C24A1H Gaming Monitor

TITAN ARMY C24A1H Gaming Monitor R1500

Waarom dit bij het profiel past: Een compacte 23,6-inch Full HD gaming monitor voor spelers die hoge snelheid zoeken zonder naar QHD of 4K over te stappen.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De productspecificaties vermelden afzonderlijk 1 ms MPRT, 240Hz, FreeSync Compatible en HDR10. Daardoor kun je de functies naast elkaar beoordelen in plaats van alleen op één marketinggetal te letten.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

23,6 inch, 1920 × 1080, 240Hz, VA-paneel, 1500R-kromming en HDMI 2.0 plus DisplayPort 1.2.

Geschikt voor: Kopers die topkwaliteit zoeken
AOC AGON PRO AG326UD 32 4K OLED Gaming monitor

AOC AGON PRO AG326UD 32" 4K Ultra HD OLED Gaming monitor

Waarom dit bij het profiel past: Voor gebruikers die gaming combineren met creatieve projecten en hoge beeldscherpte belangrijk vinden.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De vermelde 4K-resolutie, 165Hz, QD-OLED-paneel en HDMI 2.1 maken duidelijk voor welk type hardware en gebruik het scherm bedoeld is. Controleer vooraf of je pc 4K op de gewenste snelheid kan uitvoeren.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

31,5 inch, 3840 × 2160, 165Hz, QD-OLED, HDR True Black 400 en twee HDMI 2.1-poorten.

Geschikt voor: Specifiek gebruik & intensieve gebruikers
Thunderobot CF25F300L 24.5 inch gaming monitor

Thunderobot CF25F300L 24,5-inch Full HD 320Hz

Waarom dit bij het profiel past: Gericht op esports-spelers die een 24- tot 25-inch scherm, Full HD en een zeer hoge verversingssnelheid zoeken.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De keuze voor Full HD houdt de grafische belasting lager dan bij QHD of 4K. De opgegeven 320Hz is controleerbaar, maar de uiteindelijke framerate blijft afhankelijk van de pc en game-instellingen.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

24,5 inch, 1920 × 1080, 320Hz, 450 nits volgens de productspecificatie en een verstelbare voet.

Geschikt voor: Thuiswerkers en multitaskers
LG 34WR50QK-B 34 inch ultrawide monitor

LG 34WR50QK-B 34-inch UltraWide monitor

Waarom dit bij het profiel past: Handig voor wie werkvensters, media en games naast elkaar wil gebruiken op één breed scherm.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De 100Hz-verversingssnelheid is passend voor dagelijks gebruik en casual gaming, zonder te doen alsof dit een esports monitor is. De 5 ms-responstijd is duidelijk vermeld.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

34 inch, 3440 × 1440, 21:9, VA-paneel, 1800R-kromming, HDR10, FreeSync en Picture-by-Picture.

Op zoek naar meer opties?

We hebben een volledige, actuele lijst samengesteld van producten die volledig voldoen aan deze strenge selectiecriteria en aan de geldende Europese veiligheidsvoorschriften.

Veelgestelde vragen over een gaming monitor

Is 240Hz zichtbaar beter dan 144Hz?

Het verschil kan zichtbaar zijn bij snelle bewegingen, maar het voordeel hangt af van je game, framerate en reactiedoel. Voor competitieve pc-games kan 240Hz interessant zijn. Voor kantoorwerk, films en casual gaming is 100Hz tot 180Hz vaak al een praktische stap ten opzichte van 60Hz.

Heb ik voor een gaming monitor altijd DisplayPort nodig?

Niet altijd. De juiste aansluiting hangt af van resolutie en verversingssnelheid. Controleer de productspecificatie van de monitor en de uitvoer van je videokaart. Bij sommige modellen ondersteunt HDMI de maximale snelheid, bij andere is DisplayPort nodig. Gebruik een kabel die bij de betreffende standaard past.

Hoe lang gaat een gaming monitor mee?

De levensduur hangt af van gebruik, warmte, voedingskwaliteit en paneeltype. Een monitor kan technisch jarenlang functioneren, maar functies kunnen verouderen wanneer nieuwe videokaarten of consoles andere aansluitingen vereisen. Bewaar aankoopbewijs en controleer de wettelijke garantie. Voor consumenten in de EU geldt doorgaans minimaal twee jaar wettelijke garantie, waarbij de concrete rechten afhangen van de situatie en nationale regels.