Joybuy Insights

Gaming monitor kiezen: zo vind je een scherm dat bij jouw setup past

Een gaming monitor kopen lijkt eenvoudig, totdat je moet kiezen tussen Full HD, QHD, 4K, 144Hz, 240Hz, OLED, IPS en VA. Fabrikanten benadrukken vaak één indrukwekkende specificatie, terwijl andere eigenschappen minder aandacht krijgen. Daardoor kan een scherm op papier aantrekkelijk lijken, maar in de praktijk niet goed aansluiten op je pc, games of werkplek.

Let vooral op deze veelvoorkomende valkuilen:

  • Een hoge verversingssnelheid zonder voldoende grafische kracht: een gaming monitor 240Hz of monitor 320Hz kan alleen volledig worden benut als je pc in de juiste games ook voldoende beelden per seconde produceert.
  • Een hoge resolutie op een te groot scherm: Full HD op een groot scherm kan minder scherp ogen dan verwacht. Bij 27 inch of groter is een QHD gaming monitor vaak logischer als je details belangrijk vindt.
  • Een responstijd zonder duidelijke meetmethode: 1ms MPRT, 0,5ms GTG en 5ms GTG zijn niet rechtstreeks hetzelfde. Kijk daarom naar de volledige productspecificatie, niet alleen naar het kleinste getal op de verpakking.
  • Aansluitingen over het hoofd zien: controleer of HDMI, DisplayPort en eventuele USB-C-poorten de gewenste resolutie en verversingssnelheid ondersteunen.

De belangrijkste specificaties uitgelegd

1. Resolutie en schermformaat

Full HD (1920 × 1080) past bij 24- tot ongeveer 25-inch schermen en vraagt relatief weinig van je videokaart. Dit is praktisch voor esports, oudere pc’s en prijsbewuste setups.

QHD (2560 × 1440) biedt zichtbaar meer detail. Een QHD gaming monitor van 27 inch is een veelzijdige keuze voor pc-gaming, thuiswerken en entertainment. Voor QHD op 32 inch kan een gebogen scherm extra kijkcomfort en een meeslepender beeld bieden.

4K (3840 × 2160) is gericht op scherpe details, grote schermen en contentcreatie. Houd er rekening mee dat 4K-gaming meer grafische capaciteit vereist. Een 4K gaming monitor met hoge verversingssnelheid vraagt dus om een passende videokaart en geschikte kabels.

Bij ultrawide schermen, zoals een 3440 × 1440-monitor of een 5120 × 1440-monitor, krijg je extra horizontale werkruimte. Controleer vooraf of je bureau breed genoeg is en of je games de beeldverhouding ondersteunen.

2. Verversingssnelheid en responstijd

Een standaardkantoorscherm werkt vaak op 60Hz. Een gaming monitor 144Hz, monitor 165Hz of 180Hz toont vaker een nieuw beeld per seconde. Dat kan bewegingen vloeiender laten ogen, vooral bij snelle games.

Een monitor 240Hz of monitor 320Hz is vooral interessant voor competitieve spelers die met hoge framerates spelen. Voor casual gaming, films en kantoorwerk kan 120Hz tot 180Hz al een praktische balans zijn.

Let op de combinatie:

  • 144Hz tot 180Hz: geschikt voor veel pc-gamers en veelzijdige thuiskantoren.
  • 240Hz: gericht op snelle shooters en esports, mits je pc hoge framerates haalt.
  • 320Hz: bedoeld voor spelers die verversingssnelheid zwaar laten meewegen.
  • Responstijd: vergelijk de meetmethode, bijvoorbeeld GTG of MPRT, en bekijk ook ervaringen met bewegingsonscherpte.

3. Paneeltype, Adaptive Sync en ergonomie

Een IPS monitor staat doorgaans bekend om brede kijkhoeken en consistente kleuren. Dat maakt IPS interessant voor gaming, fotobewerking en dagelijks werk.

Een VA monitor biedt volgens de productspecificatie vaak een hoger statisch contrast. Dat kan prettig zijn voor films en donkere games. Een curved gaming monitor met VA-paneel geeft bovendien een omhullender kijkgevoel, maar neemt meestal meer bureauruimte in.

Een OLED gaming monitor onderscheidt zich door de paneeltechnologie en de opgegeven contrastprestaties. Controleer bij OLED altijd de garantievoorwaarden, aanbevolen instellingen en informatie over langdurige statische beelden.

FreeSync en G-SYNC zijn synchronisatietechnieken die de verversingssnelheid van het scherm afstemmen op de framerate van de grafische kaart. Controleer of de monitor officieel compatibel is met jouw GPU. Een vermelding als “G-SYNC Compatible” is iets anders dan een scherm waarop G-SYNC helemaal niet officieel is getest.

Kijk daarnaast naar:

  • hoogteverstelling, kantelen, draaien en pivot;
  • VESA-ondersteuning, meestal 100 × 100 mm;
  • HDMI- en DisplayPort-versies;
  • USB-hub of USB-C met stroomvoorziening;
  • energieklasse en verbruik;
  • meegeleverde kabels en voedingsadapter.

Onze aanbevelingen per gebruikersprofiel

Geschikt voor: Prijsbewuste beginners
KTC 24 Inch Gaming Monitor 144Hz 1080P FHD

KTC 24 Inch Gaming Monitor 144Hz 1080P FHD

Waarom dit bij het profiel past: Het 24-inch Full HD-formaat en de opgegeven 144Hz-verversingssnelheid sluiten aan op een compacte pc-setup en betaalbare grafische kaart.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De combinatie van Full HD en 144Hz voorkomt dat je betaalt voor een zeer hoge resolutie die je pc mogelijk niet soepel kan aansturen.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

IPS-paneel, Adaptive Sync, HDMI en DisplayPort; de standaard is kantelbaar.

Geschikt voor: Kopers die topkwaliteit zoeken
AOC AGON PRO AG326UD 32 inch 4K OLED gaming monitor

AOC AGON PRO AG326UD 32" 4K Ultra HD OLED Gaming monitor

Waarom dit bij het profiel past: Dit model combineert volgens de productspecificaties een 31,5-inch QD-OLED-paneel, 4K-resolutie en 165Hz voor gaming en contentcreatie.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De aansluiting en beeldspecificaties zijn duidelijk benoemd; controleer wel of je pc of console 4K op de gewenste verversingssnelheid ondersteunt.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

4K UHD, QD-OLED, 165Hz, HDMI 2.1, DisplayPort 1.4 en verstelbare standaard.

Geschikt voor: Specifiek gebruik & intensieve gebruikers
Alienware AW2525HM 320Hz gaming monitor

Alienware AW2525HM 24,5" Full HD gaming monitor

Waarom dit bij het profiel past: De opgegeven 320Hz-verversingssnelheid, het IPS-paneel en de verstelbare standaard zijn gericht op competitief pc-gamen.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De hoge verversingssnelheid is gekoppeld aan Full HD, waardoor de vereiste GPU-belasting lager kan zijn dan bij 4K met een vergelijkbare frequentie.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

320Hz, IPS, G-SYNC Compatible, FreeSync Premium, HDMI 2.1 en 110 mm hoogteverstelling.

Geschikt voor: Thuiswerkers en multitaskers
LG 34WR50QK-B ultrawide monitor

LG 34WR50QK-B 34" UltraWide WQHD-monitor

Waarom dit bij het profiel past: De 21:9-verhouding, 3440 × 1440-resolutie en Picture-by-Picture-functie passen bij multitasken, kantoorwerk en breedbeeldgaming.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De brede resolutie geeft meer werkruimte zonder twee losse schermen; meet wel je bureau voordat je bestelt.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

34 inch, VA-paneel, 100Hz, HDR10, FreeSync, PBP en DisplayPort 1.4.

Op zoek naar meer opties?

We hebben een volledige, actuele lijst samengesteld van producten die volledig voldoen aan deze strenge selectiecriteria en aan de geldende Europese veiligheidsvoorschriften.

Veelgestelde vragen over een gaming monitor

Is 144Hz voldoende voor pc-gaming?

Voor veel gamers is een gaming monitor 144Hz een praktische keuze. Je krijgt vloeiendere bewegingen dan bij 60Hz zonder direct de hogere prijs en hardware-eisen van 240Hz of 320Hz. Controleer wel of je pc in jouw favoriete games voldoende framerate haalt.

Hoe lang gaat een gaming monitor mee?

De levensduur hangt af van gebruik, warmte, instellingen en paneeltype. Een lcd-monitor kan jarenlang functioneren bij normale omstandigheden. Bij een OLED gaming monitor is het verstandig de onderhoudsfuncties en garantievoorwaarden van de fabrikant te bekijken, vooral wanneer je veel statische vensters gebruikt.

Verbruikt een gaming monitor veel stroom?

Het verbruik verschilt per formaat, resolutie, helderheid en verversingssnelheid. Een groot ultrawide scherm of 4K gaming monitor gebruikt doorgaans meer energie dan een compact Full HD-model. Bekijk daarom het opgegeven verbruik en de energieklasse op het productlabel.