Joybuy Insights

Gaming monitor kiezen: zo vergelijk je verversingssnelheid, resolutie en beeldkwaliteit

Een gaming monitor kopen lijkt eenvoudig totdat je specificaties naast elkaar legt. Een scherm met “1 ms”, HDR en een hoge verversingssnelheid klinkt aantrekkelijk, maar die termen vertellen niet altijd het volledige verhaal. Voor een soepele pc-game, console-ervaring of productiewerk is vooral de combinatie van eigenschappen belangrijk.

Let daarnaast op verborgen beperkingen. Een hoge verversingssnelheid heeft weinig nut als je videokaart of console die beeldfrequentie niet haalt. Een QHD gaming monitor vraagt meer grafische rekenkracht dan een Full HD gaming monitor. En een monitor met een fraaie HDR-vermelding kan in de praktijk verschillen in helderheid en contrast.

Veelvoorkomende valkuilen bij een gaming monitor

1. “1 ms” zonder de meetmethode te controleren

Een monitor met 1 ms responstijd klinkt duidelijk, maar fabrikanten gebruiken onder andere GTG en MPRT. GTG meet de overgang tussen grijstinten. MPRT hangt vaker samen met bewegingsscherpte en kan gekoppeld zijn aan een backlight- of strobingmodus.

Controleer daarom altijd:

  • Of de genoemde waarde GTG of MPRT is.
  • Bij welke overdrive-instelling de waarde geldt.
  • Of een extreem snelle modus zichtbare overshoot of lichte beeldartefacten kan veroorzaken.

Een “monitor met 1 ms responstijd” is dus niet automatisch in iedere instelling even snel of scherp.

2. Alleen naar Hz kijken

Een gaming monitor 240Hz of gaming monitor 180Hz kan beweging vloeiender weergeven dan een 60Hz-scherm, maar het verschil hangt af van de framerate. Haalt je pc in een game slechts 100 beelden per seconde, dan benut je een 240Hz-paneel niet volledig.

Kijk ook naar:

  • De grafische kaart en de games die je speelt.
  • De resolutie waarop je wilt gamen.
  • De aansluitingen en hun maximale resolutie- en Hz-ondersteuning.
  • Adaptive Sync, zoals AMD FreeSync of NVIDIA G-SYNC Compatible.

Bij consoles is de maximale verversingssnelheid bovendien afhankelijk van het systeem en de gebruikte aansluiting.

3. HDR als kwaliteitslabel behandelen

HDR10 of DisplayHDR betekent dat een scherm HDR-signalen kan verwerken. Het zegt niet op zichzelf hoe helder het paneel wordt of hoeveel contrast je in donkere scènes ziet. Controleer daarom de opgegeven helderheid, het paneeltype en de HDR-certificering.

Bij sommige productvermeldingen kunnen marketingtekst en technische tabel verschillende HDR-niveaus noemen. Zie je bijvoorbeeld HDR400 in de specificaties en een hogere HDR-verwijzing in de omschrijving, controleer dan vóór aankoop welke uitvoering en certificering daadwerkelijk wordt geleverd.

De belangrijkste specificaties uitgelegd

Resolutie en schermformaat

Een Full HD gaming monitor met 1920 × 1080 pixels vraagt relatief weinig van je videokaart. Dat maakt Full HD praktisch voor esports, instap-pc’s en hoge framerates. Op 24 of 24,5 inch blijft de pixeldichtheid doorgaans passend voor gaming.

Een QHD gaming monitor met 2560 × 1440 pixels biedt meer detail en werkruimte. Op 27 inch vormt QHD een praktische combinatie voor games, streaming en kantoorwerk. Bij 32 inch krijg je een groter beeld, maar let op de kijkafstand en de pixeldichtheid.

Een ultrawide zoals de Alienware AW3425DWM gebruikt 3440 × 1440 pixels en een 21:9-verhouding. Dat is interessant voor simulators, RPG’s, films en multitasking, maar niet iedere game ondersteunt ultrawide zonder aanpassingen.

Paneeltechnologie

  • IPS gaming monitor: brede kijkhoeken en doorgaans consistente kleurweergave. Geschikt voor gaming, contentcreatie en dagelijks werk.
  • VA-paneel: vaak een hoger statisch contrast, wat donkere scènes krachtiger kan maken. Bewegingsweergave en kijkhoeken verschillen per model.
  • OLED gaming monitor: pixels kunnen individueel uitschakelen, waardoor zwart zeer donker wordt. Houd rekening met de gebruiksaanwijzing, helderheidsinstellingen en eventuele voorzorgsfuncties tegen beeldretentie.

Een curved gaming monitor kan het beeld meer om je gezichtsveld laten lopen. Een kromming van 1500R werkt vooral logisch bij grotere schermen of een korte kijkafstand. Voor productiviteit met rechte lijnen kan een vlak paneel juist eenvoudiger zijn.

Verversingssnelheid, synchronisatie en aansluitingen

Een monitor met hoge verversingssnelheid is vooral nuttig bij snelle shooters, racegames en esports. 180Hz, 200Hz, 240Hz en 320Hz zijn relevante opties, maar controleer altijd of DisplayPort of HDMI de gewenste instelling ondersteunt.

FreeSync monitoren synchroniseren de verversingssnelheid met compatibele AMD-hardware. Een G-SYNC monitor of G-SYNC Compatible-model is gericht op NVIDIA-systemen. Controleer de officiële compatibiliteit: een product dat niet officieel als G-SYNC Compatible is getest, kan mogelijk werken, maar dat is niet gegarandeerd.

Let verder op:

  • DisplayPort-versie en HDMI-versie.
  • Het aantal video-ingangen.
  • USB-hub, audio-uitgang en VESA-montage.
  • Hoogteverstelling, draaien en kantelen van de voet.
  • Energieklasse en opgegeven energieverbruik.

Aanbevolen modellen voor verschillende gebruikersprofielen

Geschikt voor: Prijsbewuste beginners
Lenovo LOQ 24-10 23.8 inch Full HD gaming monitor

Lenovo LOQ 24-10 23.8" Full HD Gaming Monitor

Waarom dit bij het profiel past: De combinatie van 23,8 inch, Full HD en 200Hz past bij een compacte pc- of console-opstelling. De opgegeven ondersteuning voor PS5, Xbox Series X/S en Nintendo Switch maakt het model breed inzetbaar.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De productgegevens vermelden zowel 0,5 ms MPRT als 1 ms GTG, zodat de meetmethode duidelijker is dan bij een losse “1 ms”-claim.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

23,8 inch, Full HD, 200Hz, Fast IPS, FreeSync Premium en twee HDMI 2.1-poorten volgens de productinformatie.

Geschikt voor: Kopers die topkwaliteit zoeken
Alienware AW2725D QHD QD-OLED gaming monitor

Alienware AW2725D flat PC monitor 27" QHD QD-OLED

Waarom dit bij het profiel past: Dit model richt zich op gamers en makers die QHD-detail, OLED-contrast en een hoge snelheid in één 27-inch scherm zoeken.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De tabel vermeldt afzonderlijk QD-OLED, 0,03 ms, HDR10 en 280Hz. Daardoor kun je paneeltype, snelheid en HDR apart beoordelen.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

2560 × 1440 pixels, 280Hz, HDMI 2.1, DisplayPort 1.4, USB-hub en ondersteuning voor FreeSync Premium Pro en G-SYNC Compatible.

Geschikt voor: Specifiek gebruik & intensieve gebruikers
Alienware AW3425DWM 34 inch ultrawide curved gaming monitor

Alienware AW3425DWM 34" ultrawide curved gaming monitor

Waarom dit bij het profiel past: De 21:9-verhouding en 1500R-kromming sluiten aan bij simracing, RPG’s, films en multitasking met meerdere vensters.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De resolutie, beeldverhouding, aansluitingen en verversingssnelheid staan afzonderlijk vermeld. Let wel op dat de productinformatie verschillende HDR-verwijzingen bevat en controleer dit vóór aankoop.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

34 inch, 3440 × 1440 pixels, VA-paneel, 180Hz, twee HDMI-poorten, DisplayPort 1.4 en 110 mm hoogteverstelling.

Geschikt voor: Esports-spelers
Alienware AW2525HM 24.5 inch Full HD 320Hz gaming monitor

Alienware AW2525HM 24,5" Full HD LCD gaming monitor

Waarom dit bij het profiel past: Het compacte Full HD-formaat en 320Hz zijn gericht op spelers die hoge framerates en snelle beeldwisselingen belangrijk vinden.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De productgegevens noemen zowel 0,5 ms als 1 ms met verschillende GTG-aanduidingen. Ook staan HDMI 2.1 en DisplayPort 1.4 vermeld voor de hoge verversingssnelheid.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

24,5 inch, Full HD, 320Hz, IPS-paneel, 400 cd/m² helderheid en compatibiliteit met FreeSync Premium en G-SYNC Compatible volgens de specificaties.

Op zoek naar meer opties?

We hebben een volledige, actuele lijst samengesteld van producten die volledig voldoen aan deze strenge selectiecriteria en aan de geldende Europese veiligheidsvoorschriften.

Veelgestelde vragen over een gaming monitor

Is 180Hz genoeg voor gaming?

Voor de meeste pc-gamers is 180Hz een ruime verversingssnelheid, vooral bij shooters en racegames. Het scherm kan tot 180 beeldupdates per seconde weergeven, maar je pc moet daarvoor ook een vergelijkbare framerate leveren. Voor esports met zeer hoge framerates kan 240Hz of 320Hz interessant zijn.

Welke gaming monitor past bij een console?

Controleer eerst de maximale resolutie en verversingssnelheid van je console. Let daarna op HDMI-versie, VRR-ondersteuning, HDR en de gewenste schermgrootte. Een model met HDMI 2.1 kan praktisch zijn voor moderne consoles, maar controleer altijd de exacte uitvoerinstellingen van jouw console.

Hoe lang gaat een gaming monitor mee?

De levensduur hangt af van gebruik, warmte, instellingen en bouwkwaliteit. Plaats het scherm stabiel, houd ventilatieopeningen vrij en gebruik geschikte kabels. Bij OLED-modellen is het verstandig de functies en aanbevelingen van de fabrikant rond beeldretentie te volgen. Bewaar bovendien aankoopbewijs en garantiegegevens; in Nederland gelden wettelijke consumentenrechten naast eventuele fabrieksgarantie.