Joybuy Insights

Gaming monitor kiezen: zo vergelijk je formaat, snelheid en beeld zonder miskoop

Een gaming monitor kopen lijkt eenvoudig totdat je tussen termen als 240Hz, HDR10, Adaptive Sync en 1ms moet kiezen. Een hoge verversingssnelheid klinkt aantrekkelijk, maar is niet automatisch de juiste keuze voor jouw computer, bureau of games. Ook een groot scherm kan in de praktijk onhandig zijn als de resolutie niet past bij het formaat.

De meest voorkomende valkuilen zijn:

  • Alleen naar de hoogste Hz-waarde kijken: een monitor 240Hz heeft vooral nut als je computer in jouw games ook zeer hoge framerates haalt.
  • Een snelle reactietijd verkeerd interpreteren: 1ms MPRT en 1ms GtG zijn verschillende meetmethodes. Controleer daarom altijd welke waarde wordt vermeld.
  • HDR10 als garantie voor een duidelijk beter beeld zien: HDR10 geeft compatibiliteit met HDR-content aan, maar helderheid, contrast en lokale dimming bepalen mede het zichtbare effect.
  • Aansluitingen vergeten: controleer of HDMI of DisplayPort de gewenste resolutie en verversingssnelheid ondersteunt. Een geschikte kabel en videokaart zijn eveneens nodig.

De belangrijkste specificaties van een gaming monitor

1. Formaat en resolutie moeten bij elkaar passen

Een 24 inch gaming monitor met Full HD is praktisch voor een compact bureau en vraagt relatief weinig van je videokaart. Bij een 27 inch gaming monitor kan QHD, oftewel 2560 × 1440 pixels, een scherper beeld geven dan Full HD. Op 32 inch is QHD eveneens mogelijk, maar de kijkafstand en pixeldichtheid worden belangrijker.

Een 34 inch ultrawide monitor gebruikt meestal een beeldverhouding van 21:9. Dat biedt extra horizontale werkruimte en kan geschikt zijn voor simulatiegames, multitasken en brede tijdlijnen. Controleer vooraf de bureaubreedte: een ultrawide scherm neemt aanzienlijk meer ruimte in dan een standaard 16:9-monitor.

Voorbeelden van gangbare combinaties:

  • Full HD monitor: 1920 × 1080 pixels, geschikt voor 24 inch en voor hoge framerates met een minder krachtige videokaart.
  • QHD monitor: 2560 × 1440 pixels, een praktische middenweg voor 27 of 32 inch.
  • 3440 × 1440: geschikt voor een 34 inch ultrawide monitor, maar vraagt meer grafische rekenkracht.

2. Verversingssnelheid en responstijd

De verversingssnelheid wordt uitgedrukt in hertz. Een monitor 144Hz, monitor 180Hz, monitor 200Hz of monitor 240Hz kan meer beelden per seconde tonen dan een 60Hz-scherm. Het verschil is vooral relevant bij snelle shooters, racespellen en competitieve games.

Let op de verhouding tussen je hardware en de monitor:

  • 100Hz tot 120Hz past goed bij dagelijks gebruik, video en casual gaming.
  • 144Hz tot 180Hz is interessant voor vloeiende pc-gaming zonder direct naar het hoogste segment te gaan.
  • 200Hz of 240Hz is vooral relevant wanneer je pc deze framerates daadwerkelijk kan leveren.

Een opgegeven responstijd van bijvoorbeeld 0,5ms MPRT of 1ms MPRT is niet hetzelfde als GtG. MPRT hangt vaak samen met bewegingsscherpte-instellingen; GtG meet de overgang tussen grijstinten. Vergelijk dus geen waarden zonder de meetmethode te controleren.

3. Paneeltype, synchronisatie en aansluitingen

Een IPS monitor staat in productspecificaties meestal voor brede kijkhoeken en consistente kleurweergave. Een VA monitor wordt vaak gekozen vanwege de opgegeven contrastverhouding. De uiteindelijke beeldindruk hangt ook af van helderheid, fabrieksinstellingen en de omgeving.

Een monitor met FreeSync kan de verversingssnelheid afstemmen op de framerate van een compatibele AMD-videokaart. Controleer of FreeSync, Adaptive Sync of G-SYNC Compatible officieel wordt vermeld voor het model en de gebruikte aansluiting. Bij sommige schermen kan een functie technisch werken zonder officiële certificering; dat is niet hetzelfde als gecertificeerde compatibiliteit.

Controleer verder:

  • HDMI- en DisplayPort-versie;
  • aantal video-ingangen;
  • USB-hub, USB-C of netwerkpoort;
  • VESA-montage;
  • hoogteverstelling, kanteling, draaien en pivot;
  • ingebouwde speakers, als je die nodig hebt.

Aanbevolen gaming monitors per gebruikersprofiel

Geschikt voor: Prijsbewuste beginners
Philips 1000 Series 24E2N1100LB/00 24 inch Full HD VA monitor

Philips 1000 Series 24E2N1100LB/00

Waarom dit bij het profiel past: De 24-inch Full HD-monitor neemt weinig ruimte in en combineert dagelijks computergebruik met een verversingssnelheid van 100Hz. Dat past bij studenten, thuiswerkers en casual gamers.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De specificaties zijn overzichtelijk: 24 inch, Full HD, VA-paneel, 100Hz en 4ms. Je betaalt daardoor niet voor functies die je mogelijk niet gebruikt.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

24-inch formaat, 1920 × 1080 resolutie, VA-paneel en 100Hz verversingssnelheid.

Geschikt voor: Kopers die topkwaliteit zoeken
DELL Pro Plus P2725DE 27 inch QHD IPS monitor

DELL Pro Plus P2725DE

Waarom dit bij het profiel past: Dit 27-inch QHD IPS-scherm is gericht op een opgeruimde werkplek met USB-C, 90W Power Delivery, USB-hub en RJ45-aansluiting. Het past bij thuiswerkers en creatieve gebruikers.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De aansluitingen en ergonomische functies zijn duidelijk gespecificeerd. Controleer wel of jouw laptop USB-C-video en de vermelde laadcapaciteit ondersteunt.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

27-inch QHD IPS-paneel, 100Hz, USB-C met maximaal 90W Power Delivery en verstelbare voet.

Geschikt voor: Specifiek gebruik & intensieve gebruikers
TITAN ARMY C24A1H 240Hz gaming monitor

TITAN ARMY C24A1H Gaming Monitor

Waarom dit bij het profiel past: De 23,6-inch curved monitor richt zich op spelers die een hoge verversingssnelheid zoeken voor snelle games. Het scherm heeft Full HD, 240Hz, VA-technologie en een 1500R-kromming.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De HDMI- en DisplayPort-specificaties vermelden 1920 × 1080 bij 240Hz. Daardoor kun je de benodigde aansluiting gericht controleren in plaats van alleen op de marketingterm 240Hz af te gaan.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

240Hz, 1ms MPRT, VA-paneel, FreeSync-ondersteuning, HDR10 en VESA 100 × 100 mm.

Geschikt voor: Multitaskers en ultrawide-gamers
LG 34WR50QK-B 34 inch ultrawide monitor

LG 34WR50QK-B

Waarom dit bij het profiel past: De 34-inch 21:9-monitor biedt 3440 × 1440 pixels, een 1800R-kromming en Picture-by-Picture. Dat past bij multitasken, spreadsheets en games met een breed gezichtsveld.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De combinatie van formaat, resolutie en aansluitingen staat concreet vermeld. Houd wel rekening met 809mm breedte en controleer of je bureau dit ondersteunt.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

34 inch, 3440 × 1440, 100Hz, VA-paneel, HDR10, FreeSync en Picture-by-Picture.

Op zoek naar meer opties?

We hebben een volledige, actuele lijst samengesteld van producten die volledig voldoen aan deze strenge selectiecriteria en aan de geldende Europese veiligheidsvoorschriften.

Veelgestelde vragen over een gaming monitor

Is 144Hz voldoende voor gaming?

Voor veel pc-gamers is een monitor 144Hz een praktische keuze. Het scherm kan tot 144 beelden per seconde tonen, maar het daadwerkelijke voordeel hangt af van de framerate van je computer en de ondersteuning van de gebruikte aansluiting. Voor zeer competitieve games kan 180Hz, 200Hz of 240Hz interessant zijn.

Hoe lang gaat een gaming monitor mee?

De levensduur hangt af van gebruik, warmte, transport en de kwaliteit van de stroomvoorziening. Plaats het scherm stabiel, houd ventilatieopeningen vrij en gebruik een zachte, droge doek voor het oppervlak. Controleer bij aankoop de garantie en de wettelijke conformiteitsrechten. In de productspecificaties staat vaak ook het energieverbruik, zodat je het verbruik bij dagelijks gebruik kunt inschatten.

Is een gaming monitor geschikt voor thuiswerken?

Ja, afhankelijk van het formaat en de aansluitingen. Een 24 inch Full HD monitor past op een klein bureau. Een 27 inch QHD monitor biedt meer werkruimte voor documenten en vensters. Voor laptops kan USB-C met Power Delivery praktisch zijn, terwijl een 34 inch ultrawide monitor geschikt kan zijn voor meerdere vensters naast elkaar. Let naast gamingfuncties ook op hoogteverstelling, kanteling, matte afwerking en beschikbare aansluitingen.