Een gaming monitor kopen lijkt eenvoudig totdat je verversingssnelheid, resolutie, paneeltype en aansluitingen naast elkaar legt. Een hoog getal op de verpakking zegt namelijk niet alles. Een 240Hz gaming monitor kan weinig voordeel bieden als je pc in je favoriete games geen hoge framerate haalt. En een 4K gaming monitor vraagt meer van je videokaart dan een Full HD-scherm.
Met deze praktische selectie voorkom je de meest voorkomende miskopen en vergelijk je modellen op controleerbare specificaties.
Een 180Hz gaming monitor of 240Hz gaming monitor kan beweging vloeiender weergeven dan een scherm van 60Hz. Het verschil is vooral relevant bij snelle shooters, racegames en esports. Je pc moet echter ook voldoende beelden per seconde produceren. Bij een minder krachtige computer kan een QHD-scherm met 180Hz een logischere keuze zijn dan een 4K-scherm met een hoge verversingssnelheid.
Let ook op de gebruikte aansluiting. Controleer in de productspecificaties welke HDMI- en DisplayPort-versie aanwezig zijn en welke resolutie en verversingssnelheid daarmee daadwerkelijk worden ondersteund.
Merken vermelden responstijden vaak als MPRT, GtG of een speciale overdrive-modus. Deze meetmethoden zijn niet rechtstreeks hetzelfde. Een waarde van 0,5ms MPRT is daarom niet één-op-één vergelijkbaar met 1ms GtG.
Kijk naast de responstijd naar paneeltype, reviews van gebruikers en instellingen voor overdrive. Een te agressieve overdrive kan zichtbare beeldartefacten veroorzaken. Een lage opgegeven waarde is dus nuttig als aanwijzing, maar geen zelfstandige reden om een monitor te kiezen.
De aanduiding HDR, HDR10 of DisplayHDR vertelt dat een scherm HDR-signalen kan verwerken. De uiteindelijke ervaring hangt ook af van helderheid, contrast, lokale dimming en de gebruikte content. Een OLED gaming monitor heeft per pixel een andere lichtregeling dan een IPS- of VA-monitor, waardoor zwartwaarden en contrast anders kunnen uitpakken.
Controleer bovendien of HDR in jouw games, streamingdienst of console goed wordt ondersteund. Zet HDR niet automatisch aan voor alle desktoptoepassingen; de beeldweergave kan per bron verschillen.
Een 27 inch gaming monitor met Full HD is vaak betaalbaar en minder zwaar voor de videokaart. Op dit formaat kan tekst en beeld echter minder fijn ogen dan op QHD. Een QHD gaming monitor met 2560 × 1440 pixels biedt een praktische balans tussen detail en benodigde grafische kracht.
Voor grotere schermen is de resolutie extra belangrijk. Een 34 inch ultrawide monitor gebruikt meestal 3440 × 1440 pixels en heeft een beeldverhouding van 21:9. Dat geeft meer ruimte voor simulatiegames, RPG’s en multitasking, maar vraagt ook een bureau met voldoende diepte en breedte.
Een FreeSync monitor synchroniseert de verversingssnelheid met een compatibele AMD-videokaart. Sommige modellen zijn daarnaast als G-SYNC Compatible monitor aangeduid. Controleer altijd de officiële productvermelding; “werkt mogelijk met G-SYNC” is niet hetzelfde als officiële compatibiliteit.
Voor een monitor voor pc gaming zijn DisplayPort, voldoende HDMI-poorten en eventueel een USB-hub praktisch. Voor een gaming monitor voor PS5 en Xbox controleer je vooral resolutie, verversingssnelheid via HDMI en de gewenste 120Hz-ondersteuning. HDMI 2.1 kan daarbij relevant zijn, maar kijk naar de volledige combinatie van console, kabel en monitor.
Waarom dit bij het profiel past: De combinatie van 27 inch, Full HD en 200Hz is overzichtelijk voor een eerste gaming-pc of console-opstelling.
De productspecificatie vermeldt duidelijk 1920 × 1080, 200Hz en AMD FreeSync Premium. Je betaalt dus niet voor een onbekende combinatie van modi.
Fast IPS-paneel, HDR10, twee HDMI 2.1-poorten en compatibiliteit met PS5 en Xbox Series X/S volgens de productinformatie.
Waarom dit bij het profiel past: Voor gamers die QHD-detail, OLED-contrast en een hoge verversingssnelheid in één 27-inch scherm zoeken.
De vermelding specificeert QHD, 240Hz, OLED en DisplayHDR 400 True Black afzonderlijk. Houd wel rekening met OLED-gebruik bij vaste interface-elementen.
2560 × 1440 pixels, 240Hz, opgegeven responstijd van 0,03ms en ondersteuning voor G-SYNC Compatible en FreeSync Premium Pro.
Waarom dit bij het profiel past: De 21:9-verhouding is geschikt voor simulatiegames, RPG’s, films en gebruikers die meerdere vensters naast elkaar willen plaatsen.
De listing benoemt naast 180Hz ook de resolutie van 3440 × 1440, HDMI 2.1, DisplayPort 1.4 en de vaste 1500R-kromming.
VA-paneel, 180Hz, HDR-ondersteuning, USB-hub en hoogteverstelling. De G-SYNC-werking is volgens de vermelding niet officieel gecertificeerd.
Waarom dit bij het profiel past: Dit model richt zich op snelle pc-games met QHD-resolutie, een gebogen scherm en 240Hz.
De belangrijkste waarden staan samen vermeld: 2560 × 1440, 240Hz, Rapid VA, 1500R en 0,5ms GtG (min.).
AMD FreeSync Premium, Adaptive Sync, HDMI 2.0b, DisplayPort 1.4a en VESA 100 × 100 mm.
We hebben een volledige, actuele lijst samengesteld van producten die volledig voldoen aan deze strenge selectiecriteria en aan de geldende Europese veiligheidsvoorschriften.
Ja. Een 27 inch gaming monitor met 2560 × 1440 pixels biedt doorgaans een bruikbare balans tussen scherpte, kijkafstand en prestaties. Controleer wel of je videokaart QHD op de gewenste verversingssnelheid kan aansturen.
Dat kan, maar controleer vooraf HDMI-versie, resolutie en verversingssnelheid. Een monitor kan meerdere aansluitingen hebben, terwijl niet elke combinatie van console, kabel en instelling dezelfde prestaties levert. Zoek specifiek naar ondersteuning voor de resolutie en 120Hz-modus die je wilt gebruiken.
Het verbruik verschilt per paneel, helderheid, HDR-modus en gebruiksduur. Bekijk het energie-etiket en de opgegeven waarden voor SDR en HDR. Een hogere helderheid en actief HDR kunnen het verbruik verhogen. Zet de monitor uit in plaats van alleen de pc af te sluiten als je onnodig stand-bygebruik wilt beperken.