Joybuy Insights

Gaming monitor kiezen: zo vergelijk je beeld, snelheid en aansluitingen

Een gaming monitor kopen lijkt eenvoudig: kies een groot scherm met veel hertz en een lage responstijd. Toch betalen veel kopers voor specificaties die niet passen bij hun computer, games of werkplek. Een 240Hz monitor heeft bijvoorbeeld weinig nut als je pc in je favoriete game geen hoge beeldsnelheid haalt. En een groot ultrawide scherm past niet vanzelf op elk bureau.

De meest voorkomende valkuilen:

  • Alleen naar de hoogste verversingssnelheid kijken. 240Hz of 320Hz klinkt aantrekkelijk, maar de grafische kaart en aansluiting moeten die frequentie ook kunnen leveren.
  • Responstijd zonder meetmethode vergelijken. Een waarde in GtG, MPRT of een minimale fabrieksinstelling is niet één-op-één vergelijkbaar.
  • Resolutie en schermformaat los van elkaar beoordelen. Full HD op 27 inch oogt minder fijnmazig dan QHD op hetzelfde formaat. Een 4K monitor vraagt bovendien meer grafische rekenkracht.
  • Aansluitingen en verstelbaarheid overslaan. Een monitor zonder hoogteverstelling of met een beperkte HDMI-versie kan in de praktijk onhandig zijn.

De belangrijkste specificaties van een gaming monitor

1. Resolutie en schermformaat

De resolutie bepaalt hoeveel pixels het scherm toont:

  • Full HD: 1920 × 1080. Een praktische keuze voor betaalbare systemen en hoge beeldsnelheden.
  • QHD of WQHD: meestal 2560 × 1440. Dit biedt meer detail dan Full HD zonder de hoge belasting van 4K.
  • 4K: 3840 × 2160. Geschikt voor scherpe beelden, creatieve toepassingen en grote schermen, maar veeleisender voor de videokaart.
  • Ultrawide: bijvoorbeeld 3440 × 1440 of 5120 × 1440. Handig voor multitasken en brede gamebeelden, als de game dit ondersteunt.

Voor een 24- of 25-inch scherm is Full HD vaak logisch. Bij 27 inch vormt QHD een evenwicht tussen scherpte en prestaties. Een 34-inch ultrawide monitor biedt extra werkruimte, terwijl een 49-inch model veel bureauoppervlak vraagt.

2. Verversingssnelheid en responstijd

De verversingssnelheid wordt uitgedrukt in hertz. Een 165Hz monitor ververst het beeld vaker dan een 60Hz-scherm; een 240Hz monitor is vooral interessant voor competitieve games en een krachtige pc. Kijk niet alleen naar het getal, maar controleer ook via welke poort de snelheid wordt ondersteund.

De responstijd wordt vaak vermeld als 1ms, 0,5ms of 0,03ms. Controleer of dit GtG of MPRT betreft. Een lage opgegeven waarde betekent niet automatisch dat elk beeldscenario dezelfde bewegingsscherpte oplevert. Ook overdrive-instellingen kunnen invloed hebben op zichtbare artefacten.

3. Paneeltype, synchronisatie en aansluitingen

Een IPS-paneel staat doorgaans bekend om brede kijkhoeken en bruikbare kleurweergave. VA-panelen hebben volgens de productspecificaties vaak een hoger statisch contrast. Een OLED gaming monitor of QD-OLED monitor gebruikt zelfoplichtende pixels en wordt geleverd met specificaties voor diepe zwartweergave en zeer lage responstijden. Bij OLED is het verstandig de gebruiksaanwijzing en functies voor schermonderhoud te bekijken, vooral bij veel stilstaande vensters.

FreeSync en G-SYNC Compatible zijn synchronisatietechnieken die de verversing van de monitor laten aansluiten op de beeldproductie van de videokaart. Controleer altijd welke functie officieel in de productinformatie staat. Bij sommige modellen wordt vermeld dat G-SYNC mogelijk werkt, maar niet officieel is getest of gecertificeerd.

Let daarnaast op:

  • HDMI en DisplayPort: controleer de versie en maximale resolutie bij de gewenste verversingssnelheid.
  • USB-C: nuttig voor laptops, vooral als de monitor ook beeld en stroom kan doorgeven. Kijk naar het exacte aantal watt.
  • VESA-montage: handig voor een monitorarm of wandbeugel.
  • Ergonomie: hoogte, kantelen, draaien en pivot maken een merkbaar verschil bij langdurig gebruik.

Aanbevolen modellen per gebruikersprofiel

Geschikt voor: Prijsbewuste beginners
ASUS TUF Gaming VG249Q3A Computer Monitor

ASUS TUF Gaming VG249Q3A

Waarom dit bij het profiel past: Dit 23,8-inch Full HD IPS-model combineert een 180Hz verversingssnelheid met een opgegeven responstijd van 1ms. Daarmee is het geschikt voor wie een eerste gaming monitor zoekt zonder direct naar QHD of OLED over te stappen.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De resolutie en het formaat zijn overzichtelijk te combineren met een doorsnee gaming-pc. De productinformatie vermeldt bovendien FreeSync en HDMI 2.0.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

IPS-paneel, 180Hz, FreeSync en VESA 100 × 100 mm; de standaard is kantelbaar.

Geschikt voor: Kopers die topkwaliteit zoeken
MSI MAG 272QP QD-OLED X24

MSI MAG 272QP QD-OLED X24

Waarom dit bij het profiel past: Deze 26,5-inch QD-OLED gaming monitor heeft WQHD-resolutie, 240Hz en een opgegeven 0,03ms GtG-responstijd. Dat past bij gamers die veel waarde hechten aan contrast, kleur en snelle beeldwisselingen.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De productspecificaties vermelden zowel WQHD als 240Hz, zodat scherpte en snelheid niet van één marketinggetal afhangen. Controleer wel of je videokaart deze combinatie ondersteunt.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

QD-OLED-paneel, DisplayHDR True Black 400, Adaptive Sync, FreeSync Premium en G-SYNC Compatible; hoogteverstelling en pivot zijn aanwezig.

Geschikt voor: Specifiek gebruik & intensieve gebruikers
Alienware AW2525HM Computer Monitor

Alienware AW2525HM

Waarom dit bij het profiel past: Voor competitieve spelers die vooral snelheid prioriteren, vermeldt dit 24,5-inch Full HD-model een verversingssnelheid van 320Hz en 0,5ms GtG. Het scherm heeft daarnaast hoogteverstelling en pivot.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De Full HD-resolutie beperkt de grafische belasting ten opzichte van QHD of 4K. De opgegeven 320Hz is vooral zinvol wanneer de pc ook voldoende frames produceert.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

Fast IPS-paneel, HDMI 2.1, DisplayPort 1.4, FreeSync Premium en G-SYNC Compatible volgens de productspecificaties.

Geschikt voor: Thuiswerkers en multitaskers
LG 34WR50QK-B Computer Monitor

LG 34WR50QK-B

Waarom dit bij het profiel past: Het 34-inch gebogen ultrawide scherm met 3440 × 1440 pixels en 21:9-verhouding is geschikt voor meerdere vensters, videobewerking en games met brede beeldondersteuning.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De productinformatie vermeldt de benodigde ruimte en een vaste 1800R-kromming. Zo kun je vooraf beoordelen of het scherm op je bureau past.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

100Hz, VA-paneel, HDR10, Picture-by-Picture en HDMI 2.0 plus DisplayPort 1.4; de standaard is kantelbaar.

Op zoek naar meer opties?

We hebben een volledige, actuele lijst samengesteld van producten die volledig voldoen aan deze strenge selectiecriteria en aan de geldende Europese veiligheidsvoorschriften.

Veelgestelde vragen over een gaming monitor

Is 165Hz merkbaar bij gaming?

Een 165Hz monitor kan bewegingen vaker per seconde weergeven dan een 60Hz-model. Het verschil is vooral relevant wanneer je pc een vergelijkbare beeldsnelheid haalt. Voor rustigere games, kantoorwerk en films is een lagere verversingssnelheid vaak voldoende.

Is OLED geschikt voor langdurig gebruik?

Een OLED-paneel kan sterke contrasten en een lage opgegeven responstijd bieden. Bij langdurig gebruik met statische elementen, zoals taakbalken of vaste vensters, is het verstandig de ingebouwde schermonderhoudsfuncties te gebruiken en de instructies van de fabrikant te volgen. De daadwerkelijke levensduur hangt af van gebruik, helderheid en instellingen.

Verbruikt een grote monitor veel stroom?

Het verbruik verschilt per paneeltype, resolutie, helderheid en energieklasse. Controleer het EU-energielabel en het opgegeven verbruik voor SDR en HDR. Een groot ultrawide scherm of een 4K monitor kan meer stroom vragen dan een kleiner Full HD-model. Zet het scherm uit of gebruik slaapstand wanneer je het niet gebruikt.