Joybuy Insights

Gaming monitor kiezen: zo vergelijk je verversingssnelheid, resolutie en paneeltype

Een gaming monitor kopen lijkt eenvoudig totdat je tientallen modellen vergelijkt met 144Hz, 240Hz, 300Hz of zelfs 320Hz. Marketing legt vaak nadruk op één opvallend getal, terwijl andere eigenschappen bepalen of het scherm goed bij jouw games, pc en bureau past.

De meest voorkomende miskopen ontstaan door drie valkuilen:

  • Een hoge verversingssnelheid zonder voldoende fps: een 320Hz gaming monitor heeft pas duidelijk nut als je pc in de gekozen game ook hoge framerates haalt.
  • Een lage responstijd zonder verdere uitleg: 1ms MPRT en 1ms GTG zijn verschillende meetmethodes. Kijk daarom naar beide waarden wanneer ze beschikbaar zijn.
  • De verkeerde resolutie voor het formaat: Full HD op 27 of 32 inch kan minder scherp ogen dan QHD op hetzelfde formaat. Controleer ook of je videokaart de gekozen resolutie soepel aankan.

Welke specificaties zijn belangrijk bij een gaming monitor?

1. Verversingssnelheid en responstijd

De verversingssnelheid wordt uitgedrukt in hertz. Een 144Hz monitor toont maximaal 144 beeldverversingen per seconde. Bij snelle shooters, racegames en esports kan 240Hz, 300Hz of 320Hz voor vloeiendere bewegingen zorgen, maar alleen wanneer de computer voldoende beelden per seconde levert.

Voor veel pc-gamers is 144Hz een praktische start. Een 240Hz gaming monitor past beter bij gebruikers die competitieve games spelen en een krachtige grafische kaart hebben. Een 300Hz gaming monitor of 320Hz gaming monitor is vooral gericht op spelers die hoge framerates nastreven in lichte, competitieve games.

Let daarnaast op de aansluiting. Controleer in de productspecificaties welke HDMI- en DisplayPort-versie de gewenste resolutie en verversingssnelheid ondersteunt. Een meegeleverde kabel is niet automatisch geschikt voor elke maximale instelling.

2. Resolutie, formaat en kijkafstand

Een Full HD gaming monitor met 1920 × 1080 pixels vraagt minder van de grafische kaart. Dat maakt Full HD geschikt voor hoge framerates en betaalbare esports-opstellingen. Op 24 of 24,5 inch blijft de pixeldichtheid doorgaans praktisch voor snelle games.

Een QHD gaming monitor met 2560 × 1440 pixels geeft meer detail en past goed bij 27 of 32 inch. Daar staat tegenover dat je pc meer grafische rekenkracht nodig heeft. Een ultrawide scherm, zoals 3440 × 1440, biedt extra werkruimte en een breder gezichtsveld, maar controleer vooraf of je games de 21:9-verhouding ondersteunen.

3. Paneeltype en synchronisatie

Een IPS gaming monitor staat bekend om brede kijkhoeken en consistente kleuren. Een VA-paneel heeft doorgaans een hoger opgegeven contrast, wat prettig kan zijn voor donkere scènes en films. Een OLED gaming monitor biedt per pixel aanstuurbare verlichting en daardoor diepe zwartwaarden. Bij langdurige weergave van statische elementen, zoals een taakbalk of interface, is het verstandig de onderhoudsfuncties en garantievoorwaarden van het merk te controleren.

Een monitor met Adaptive Sync kan de verversingssnelheid afstemmen op de framerate van de grafische kaart. Controleer of het model specifiek FreeSync, FreeSync Premium of G-SYNC Compatible vermeldt. Compatibiliteit kan afhangen van de gebruikte aansluiting, videokaart en driverinstellingen. Een productvermelding is daarom geen garantie dat iedere combinatie probleemloos werkt.

Aanbevolen gaming monitors per gebruikersprofiel

Geschikt voor: Prijsbewuste beginners
KTC 24 Inch Gaming Monitor 144Hz 1080P FHD

KTC 24 Inch Gaming Monitor 144Hz 1080P FHD

Waarom dit bij het profiel past: Dit 24-inch Full HD-model combineert 144Hz met een IPS-paneel en past bij een eerste pc-monitor voor gaming, schoolwerk en dagelijks gebruik.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De specificaties noemen zowel 144Hz als Adaptive Sync. Daarmee is de keuze niet gebaseerd op alleen een responstijdclaim.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

24 inch, 1920 × 1080, IPS-paneel, 1 HDMI-aansluiting, DisplayPort en een verstelbare kantelhoek.

Geschikt voor: Kopers die topkwaliteit zoeken
LG UltraGear 27GX704A-B OLED QHD gaming monitor

LG UltraGear 27GX704A-B 27" OLED QHD 240Hz

Waarom dit bij het profiel past: Dit model richt zich op gamers die QHD-details, een OLED-paneel en een hoge verversingssnelheid in één scherm zoeken.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De keuze draait niet alleen om snelheid: de productspecificaties vermelden 2560 × 1440, HDMI 2.1, DisplayPort 1.4 en ondersteuning voor G-SYNC Compatible en FreeSync Premium Pro.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

27 inch OLED, QHD-resolutie, 240Hz, 0,03ms opgegeven responstijd, HDR True Black 400 en een in hoogte verstelbare voet.

Geschikt voor: Specifiek gebruik & intensieve gebruikers
Alienware AW2525HM 320Hz gaming monitor

Alienware AW2525HM 24,5 inch Full HD 320Hz

Waarom dit bij het profiel past: Een passende keuze voor esportsliefhebbers die een 24,5-inch scherm, Full HD en een zeer hoge verversingssnelheid voor competitieve pc-games zoeken.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

Het compacte Full HD-formaat beperkt de belasting ten opzichte van QHD of 4K. De monitor vermeldt bovendien G-SYNC Compatible en FreeSync Premium.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

320Hz, 24,5 inch, Fast IPS, 400 cd/m² opgegeven helderheid, USB-hub en een voet met hoogte-, draai- en kantelverstelling.

Geschikt voor: Multitaskers en brede bureaus
Samsung Odyssey G5 G50F 32 inch IPS gaming monitor

Samsung Odyssey G5 G50F 32 inch IPS 180Hz

Waarom dit bij het profiel past: Dit QHD-scherm combineert een groot werkvlak met 180Hz en ergonomische verstelopties voor gaming, streaming en multitasken.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De productspecificaties maken zowel de resolutie als de synchronisatie duidelijk: QHD, 180Hz, G-SYNC Compatible en FreeSync. Controleer wel vooraf de prestaties van je pc.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

32 inch IPS, 2560 × 1440 pixels, 180Hz, HDR10, 99% sRGB en een voet met hoogte-, draai- en kantelverstelling.

Op zoek naar meer opties?

We hebben een volledige, actuele lijst samengesteld van producten die volledig voldoen aan deze strenge selectiecriteria en aan de geldende Europese veiligheidsvoorschriften.

Praktische controle vóór je bestelt

  • Controleer je grafische kaart: een hoge verversingssnelheid vraagt om voldoende fps.
  • Kijk naar de poorten: controleer HDMI, DisplayPort en de maximale ondersteuning per ingang.
  • Meet je bureau: een 32-inch scherm of ultrawide monitor neemt aanzienlijk meer ruimte in.
  • Controleer de voet: alleen kantelen is minder flexibel dan hoogte-, draai- en kantelverstelling.
  • Let op energieverbruik: een groter scherm, hoge helderheid en HDR kunnen het verbruik verhogen.
  • Gebruik de juiste instellingen: activeer de gewenste verversingssnelheid in Windows en controleer Adaptive Sync in de driver.

Veelgestelde vragen over een gaming monitor

Is 144Hz genoeg voor gaming?

Voor veel spelers is 144Hz een duidelijke stap boven 60Hz. Het biedt vloeiendere bewegingen zonder dat de pc dezelfde hoge framerates hoeft te halen als bij 240Hz of 320Hz. Voor competitieve esports-games kan een hogere verversingssnelheid interessant zijn, mits je systeem die prestaties levert.

Hoe lang gaat een gaming monitor mee?

De levensduur hangt af van gebruik, warmte, voeding en behandeling. Plaats het scherm stabiel, blokkeer ventilatieopeningen niet en gebruik geen beschadigde kabels. Bij een OLED gaming monitor is het verstandig de ingebouwde schermonderhoudsfuncties te gebruiken en garantievoorwaarden over langdurige statische beelden te lezen.

Verbruikt een gaming monitor veel stroom?

Het verbruik verschilt per formaat, paneeltype, helderheid en HDR-instelling. Een 24-inch Full HD-monitor gebruikt doorgaans minder stroom dan een groot QHD-, 4K- of OLED-scherm. Raadpleeg het energielabel en de productspecificaties wanneer stroomkosten voor jou zwaar meewegen.