Joybuy Insights

Gaming monitor kiezen: zo vergelijk je snelheid, beeldkwaliteit en aansluitingen

Een gaming monitor kopen lijkt eenvoudig totdat je de specificaties naast elkaar legt. 144Hz, 240Hz, 300Hz, HDR10, Adaptive Sync, IPS, VA en OLED: fabrikanten gebruiken veel termen, maar niet elke functie is voor iedere speler relevant. Bovendien kan een hoge verversingssnelheid weinig opleveren als je pc die beeldsnelheid niet haalt of als de juiste aansluiting ontbreekt.

Veelvoorkomende valkuilen bij een gaming monitor

1. Alleen naar de verversingssnelheid kijken

Een gaming monitor 240Hz of gaming monitor 300Hz kan vloeiende bewegingen tonen, maar je hebt daarvoor ook voldoende frames per seconde nodig. Bij een minder krachtige pc kan een Full HD gaming monitor met 144Hz of 180Hz een logischere keuze zijn dan een 300Hz-model.

Controleer daarom:

  • Welke games je speelt.
  • Hoeveel fps je computer gemiddeld haalt.
  • Of de HDMI- of DisplayPort-aansluiting de gewenste snelheid ondersteunt.
  • Of je videokaart Adaptive Sync ondersteunt.

2. Een lage responstijd zonder context vertrouwen

Een opgegeven responstijd van 1 ms of 0,5 ms kan gebaseerd zijn op verschillende meetmethodes, zoals GTG of MPRT. Deze waarden zijn niet één-op-één vergelijkbaar. Kijk ook naar de instellingen voor overdrive en de verbinding waarmee de monitor wordt gebruikt.

Een snelle esports monitor heeft vooral nut bij competitieve shooters, racegames en andere titels waarin snelle camerabewegingen belangrijk zijn. Voor strategie-, simulatie- en verhalende games wegen resolutie, contrast en schermformaat soms zwaarder.

3. HDR10 verwarren met een volwaardige HDR-ervaring

HDR10-ondersteuning betekent dat een monitor HDR10-signalen kan verwerken. De zichtbare meerwaarde hangt echter ook af van helderheid, contrast en lokale dimming. Een gaming monitor met HDR10 is dus niet automatisch geschikt voor een uitgesproken HDR-effect. Bekijk de helderheid in nits en controleer of de fabrikant details geeft over contrast en kleurweergave.

De belangrijkste specificaties uitgelegd

Resolutie en schermformaat

Een Full HD gaming monitor met 1920 × 1080 pixels vraagt minder van je videokaart. Dat maakt Full HD geschikt voor hogere fps en vaak ook voor betaalbare gamingopstellingen. Een QHD gaming monitor met 2560 × 1440 pixels biedt meer detail en past goed bij een scherm van 27 inch.

Bij een gaming monitor 27 inch is QHD vaak een praktische combinatie van scherpte en prestaties. Een gaming monitor 32 inch geeft meer kijkoppervlak, maar bij Full HD kan tekst en beeld op korte afstand minder verfijnd ogen. Voor 32 inch is QHD of 4K doorgaans het overwegen waard.

Een gaming monitor 4K met 3840 × 2160 pixels is interessant voor singleplayergames, films, productiviteit en moderne consoles. Voor competitieve games moet je wel nagaan of je systeem de vereiste fps haalt.

Paneeltype: IPS, VA of OLED

  • IPS gaming monitor: brede kijkhoeken en doorgaans consistente kleuren. Geschikt voor gaming, kantoorwerk en content waarbij kleur belangrijk is.
  • VA gaming monitor: vaak een hoger statisch contrast, waardoor donkere scènes meer diepte kunnen krijgen. Controleer bij snelle games de opgegeven responstijd en gebruikerservaring.
  • OLED gaming monitor: zeer sterk contrast en diepe zwartweergave. Houd rekening met de gebruiksomstandigheden, helderheid en de informatie van de fabrikant over langdurige statische beelden.

Een curved gaming monitor, zoals een model met 1500R-kromming, kan het beeld meer om je heen laten voelen. Dit is vooral een kwestie van kijkpositie en persoonlijke voorkeur. Controleer of de kromming past bij je bureau en de afstand tot het scherm.

Verversingssnelheid, Adaptive Sync en aansluitingen

144Hz is een duidelijke stap boven 60Hz wanneer je pc voldoende frames levert. 240Hz en 300Hz zijn vooral relevant voor competitieve spelers met een systeem dat hoge fps stabiel kan produceren. Een gaming monitor met Adaptive Sync kan de verversingssnelheid afstemmen op de beeldproductie van de grafische kaart, wat tearing en haperingen kan helpen beperken. Controleer altijd welke combinatie van videokaart, kabel en poort wordt ondersteund.

Let daarnaast op:

  • DisplayPort-versie voor pc-gaming.
  • HDMI-versie voor pc en console.
  • VESA 100 × 100 mm als je een monitorarm wilt gebruiken.
  • Kantel-, hoogte- of draaiverstelling.
  • Een hoofdtelefoonuitgang of usb-hub als je minder kabels op je bureau wilt.
Geschikt voor: Prijsbewuste beginners
KTC 24 Inch Gaming Monitor 144Hz 1080P FHD

KTC 24 Inch Gaming Monitor 144Hz 1080P FHD

Waarom dit bij het profiel past: Dit 24-inch Full HD-model is overzichtelijk voor een eerste pc- of bureauopstelling en combineert 144Hz met HDMI, DisplayPort en Adaptive Sync.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De relevante basisgegevens zijn duidelijk vermeld: 1920 × 1080, 144Hz en een 24-inch IPS-paneel. Zo betaal je niet voor functies die je niet gebruikt.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

144Hz, IPS-paneel, Adaptive Sync, HDMI en DisplayPort; de voet is kantelbaar van -5° tot 15°.

Geschikt voor: Kopers die topkwaliteit zoeken
AOC AGON PRO AG326UD 32 inch 4K OLED gaming monitor

AOC AGON PRO AG326UD 32 inch 4K OLED Gaming monitor

Waarom dit bij het profiel past: Voor wie gaming, films en productiviteit op één groot scherm wil combineren, biedt dit 32-inch QD-OLED-model een hoge resolutie en een brede aansluitkeuze.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De keuze draait niet alleen om snelheid: de specificaties noemen 4K, 165Hz, HDMI 2.1, DisplayPort 1.4 en een usb-hub. Controleer wel of je pc of console deze resolutie en snelheid ondersteunt.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

3840 × 2160, 165Hz, QD-OLED, Adaptive Sync, twee HDMI 2.1-poorten en drie usb-aansluitingen.

Geschikt voor: Specifiek gebruik & intensieve gebruikers
TITAN ARMY C27A1H 27 inch 300Hz gaming monitor

TITAN ARMY C27A1H R1500 16:9 Fast VA FHD 300Hz Gaming monitor

Waarom dit bij het profiel past: Dit model richt zich op spelers die een hoge verversingssnelheid en een gebogen scherm zoeken voor snelle pc-games.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

Naast 300Hz vermeldt de productinformatie ook de vereiste aansluitingen: HDMI 2.0 en DisplayPort 1.4. De monitor werkt op 1920 × 1080, waardoor hoge fps haalbaarder kan zijn dan bij 4K.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

300Hz, 1 ms GTG, 1500R-kromming, VA-paneel, FreeSync Compatible, HDR10 en VESA 100 × 100 mm.

Geschikt voor: Console- en allroundgamers
Lenovo LOQ 27-10 27 inch Full HD gaming monitor

Lenovo LOQ 27-10 27 inch Full HD Gaming Monitor

Waarom dit bij het profiel past: De Fast IPS-monitor is bedoeld voor gaming op pc en moderne consoles en kan ook worden ingezet voor dagelijks werk en entertainment.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De productinformatie vermeldt concrete ondersteuning voor PS5, Xbox Series X/S en Nintendo Switch, naast FreeSync Premium en VESA Adaptive Sync.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

27 inch, Fast IPS, 200Hz, 0,5 ms MPRT, HDR10, twee HDMI 2.1-poorten en DisplayPort 1.4.

Op zoek naar meer opties?

We hebben een volledige, actuele lijst samengesteld van producten die volledig voldoen aan deze strenge selectiecriteria en aan de geldende Europese veiligheidsvoorschriften.

Veelgestelde vragen over een gaming monitor

Is 144Hz voldoende voor gaming?

Voor veel pc-gamers is 144Hz een bruikbaar uitgangspunt. Je krijgt vloeiendere bewegingen dan bij 60Hz, zonder dat de hardware-eisen zo hoog zijn als bij 240Hz of 300Hz. Kijk vooral naar de fps die je systeem in jouw favoriete games haalt.

Is een 4K gaming monitor geschikt voor een console?

Dat kan, mits de monitor over de juiste HDMI-aansluiting beschikt en je console de gewenste resolutie en verversingssnelheid ondersteunt. Controleer daarnaast of functies zoals HDR10 en Adaptive Sync ook via die aansluiting beschikbaar zijn.

Hoe lang gaat een gaming monitor mee?

De levensduur hangt af van gebruik, warmte, helderheid en de bouwkwaliteit. Een IPS- of VA-model is doorgaans eenvoudig langdurig als desktopmonitor te gebruiken. Bij een OLED gaming monitor is het verstandig de onderhoudsfuncties en aanbevelingen van de fabrikant te volgen, vooral wanneer vaak statische bureaubeelden zichtbaar zijn.