Joybuy Insights

Gaming monitor kiezen: praktische koopgids voor gaming, werk en creatie

Een gaming monitor kopen lijkt eenvoudig: kies een groot scherm, een hoge verversingssnelheid en een lage responstijd. Toch betalen veel kopers in Nederland voor functies die hun computer niet kan benutten. Ook kunnen een verkeerde resolutie, te weinig aansluitingen of een ongeschikte schermindeling na enkele weken voor frustratie zorgen.

Let daarom vooral op deze drie valkuilen:

  • Een hoge verversingssnelheid zonder voldoende fps: een 240Hz- of 500Hz-scherm heeft pas duidelijk nut als de pc in de gekozen resolutie vergelijkbare beeldsnelheden haalt.
  • Een responstijd zonder duidelijke meetmethode: 1 ms kan bijvoorbeeld een GTG-waarde of MPRT-waarde zijn. Controleer altijd de volledige productspecificatie.
  • Een groot scherm dat niet bij het bureau past: een 34-inch ultrawide monitor of 49-inch model vraagt veel bureauruimte en een passende kijkafstand.

Welke specificaties bepalen je keuze?

1. Resolutie en schermformaat

De resolutie bepaalt hoeveel pixels het scherm weergeeft. Een QHD gaming monitor met 2560 × 1440 pixels biedt meer werkruimte en detail dan Full HD, zonder de grafische belasting van 4K. Voor een 27-inch scherm is QHD een praktische combinatie voor gaming en dagelijks gebruik.

Een 4K monitor met 3840 × 2160 pixels is interessant voor beeldbewerking, video en scherpe tekst. De hogere resolutie vraagt wel meer van de grafische kaart. Controleer daarom vooraf of je pc of laptop 4K op de gewenste verversingssnelheid kan uitvoeren.

Een ultrawide monitor gebruikt meestal een beeldverhouding van 21:9 of 32:9. Daarmee open je meerdere vensters naast elkaar of krijg je een breder gezichtsveld in ondersteunde games. Controleer of je bureau, videokaart en favoriete games deze verhouding goed ondersteunen.

2. Verversingssnelheid en variabele synchronisatie

De verversingssnelheid wordt uitgedrukt in hertz. Een 144Hz monitor, 165Hz monitor of 240Hz monitor kan beweging vloeiender weergeven dan een 60Hz-model, op voorwaarde dat de computer voldoende frames levert.

Let daarnaast op ondersteuning voor FreeSync, G-Sync of een vergelijkbare Adaptive Sync-functie. Deze technologieën stemmen de beeldverversing af op de beeldsnelheid van de videokaart. Dat kan tearing en schokkerige beelden beperken. Controleer wel of de ondersteuning officieel is. Bij sommige monitoren staat alleen “G-Sync Compatible”; bij de MSI MPG 491CQP vermeldt de productinformatie bijvoorbeeld dat het scherm niet officieel G-Sync Compatible is, hoewel het mogelijk werkt.

3. Paneeltype, responstijd en aansluitingen

  • IPS: vaak een praktische keuze voor gaming, kantoorwerk en kleurgevoelige toepassingen. Kijk naar contrast, helderheid en kleurdekking.
  • VA: staat doorgaans bekend om een hoger statisch contrast. Dat past bij films, donkere games en een gebogen monitor.
  • OLED of QD-OLED: levert volgens de productspecificatie zeer diepe zwartwaarden en snelle pixelreacties. Controleer de aanwijzingen tegen langdurige statische beelden, omdat fabrikanten waarschuwen voor mogelijke inbranding.
  • Responstijd: een monitor met 1 ms responstijd klinkt snel, maar vergelijk de meetmethode en instellingen. Een opgegeven waarde is geen garantie dat iedere overgang in iedere situatie 1 ms duurt.

Controleer ook de aansluitingen. DisplayPort is vaak belangrijk voor hoge verversingssnelheden op pc’s. HDMI 2.1 kan relevant zijn voor moderne consoles en hoge resoluties. USB-C met Power Delivery is handig wanneer je een laptop met één kabel wilt aansluiten. De Philips 34B2U6603CH/00 heeft bijvoorbeeld Thunderbolt 4, USB-C Power Delivery tot 100 watt, een ingebouwde camera en een USB-hub.

Aanbevelingen per gebruikersprofiel

Geschikt voor: Prijsbewuste beginners
MSI Pro MP275Q computer monitor

MSI Pro MP275Q Computer Monitor

Waarom dit bij het profiel past: De 27-inch QHD computer monitor combineert een IPS-paneel met 100Hz en is daardoor bruikbaar voor gaming, media en productiviteit.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De specificaties zijn overzichtelijk: QHD, 100Hz, 4 ms, DisplayPort en twee HDMI-aansluitingen. Daardoor betaal je niet automatisch voor een verversingssnelheid die je pc mogelijk niet haalt.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

2560 × 1440 pixels, IPS-paneel, 100Hz en VESA 100 mm.

Geschikt voor: Kopers die topkwaliteit zoeken
ASUS XG27AQDPG QD-OLED gaming monitor

ASUS XG27AQDPG Computer Monitor

Waarom dit bij het profiel past: Dit QD-OLED-model is gericht op gebruikers die een hoge verversingssnelheid en snelle pixelreactie combineren met rijke beeldweergave.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De productspecificatie vermeldt expliciet 500Hz, 0,03 ms, HDMI 2.1 en DisplayPort 1.4. Houd wel rekening met de vereiste grafische kaart en de waarschuwing om langdurige statische beelden te vermijden.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

26,5-inch QHD, QD-OLED, FreeSync Premium Pro, G-Sync Compatible en verstelbare voet.

Geschikt voor: Specifiek gebruik & intensieve gebruikers
MSI MPG 491CQP QD-OLED ultrawide monitor

MSI MPG 491CQP QD-OLED computer monitor

Waarom dit bij het profiel past: Voor simracers, multitaskers en gebruikers die één breed scherm verkiezen boven twee losse monitoren biedt dit 49-inch 32:9-model veel horizontale werkruimte.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De verhouding, resolutie en kromming zijn duidelijk gespecificeerd: 5120 × 1440, 32:9 en 1800R. Meet vooraf je bureau en controleer of je videokaart deze brede resolutie aankan.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

QD-OLED, 144Hz, 0,03 ms, HDMI 2.1, USB-C met maximaal 90 watt Power Delivery en hoogteverstelling.

Geschikt voor: Thuiswerkers en content creators
DELL UltraSharp U2725QE 4K monitor

DELL UltraSharp U2725QE Computer Monitor

Waarom dit bij het profiel past: Dit 27-inch 4K-scherm is gericht op gedetailleerd kantoorwerk, beeldbewerking en videomontage, met veel aansluitmogelijkheden.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De productspecificatie noemt naast 4K ook 120Hz, 450 cd/m² helderheid en een anti-glare oppervlak. Controleer wel of je laptop of pc 4K op 120Hz via de gekozen aansluiting ondersteunt.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

3840 × 2160 pixels, 120Hz, IPS-paneel, Thunderbolt 4 en meerdere USB-poorten.

Op zoek naar meer opties?

We hebben een volledige, actuele lijst samengesteld van producten die volledig voldoen aan deze strenge selectiecriteria en aan de geldende Europese veiligheidsvoorschriften.

Veelgestelde vragen over een gaming monitor

Is 144Hz voldoende voor gaming?

Voor veel pc-gamers is 144Hz een praktische keuze. Het verschil met 60Hz kan zichtbaar zijn bij snelle bewegingen, terwijl de eisen aan de videokaart lager liggen dan bij 240Hz of 500Hz. Kijk vooral naar de games die je speelt en de fps die je pc werkelijk haalt.

Is een OLED gaming monitor geschikt voor langdurig gebruik?

Een OLED gaming monitor kan diepe zwartwaarden en snelle pixelreacties bieden. Fabrikanten waarschuwen echter voor langdurige statische beelden. Gebruik daarom de ingebouwde pixelbescherming, vermijd urenlang hetzelfde bureaubladbeeld en lees de onderhoudsinstructies van het specifieke model.

Wat kost een gaming monitor per jaar aan stroom?

Dat hangt af van vermogen, gebruiksduur en je energiecontract. Bekijk het opgegeven verbruik in watt of kWh per 1.000 uur op het energielabel. Vermenigvuldig dit met je jaarlijkse gebruik en de prijs per kWh. Een groot ultrawide scherm of OLED-model kan een ander verbruik hebben dan een compact IPS-scherm.