Joybuy Insights

Gaming monitor kiezen: zo vind je de juiste monitor voor je setup

Een nieuwe gaming monitor kopen lijkt eenvoudig: kies een hoge verversingssnelheid, een laag aantal milliseconden en een groot scherm. Toch betalen veel kopers voor specificaties die niet goed aansluiten op hun pc, bureau of gebruik. Een 240Hz-monitor heeft bijvoorbeeld weinig meerwaarde wanneer je computer in je favoriete game geen hoge beeldfrequentie haalt. En een groot 4K monitor kan prachtig beeld geven, maar vraagt ook meer grafische rekenkracht.

De belangrijkste valkuilen zijn:

  • Alleen naar Hz kijken: een 144Hz monitor, 165Hz monitor, 180Hz monitor of 240Hz monitor is pas zinvol als je pc voldoende beelden per seconde produceert.
  • Responstijd verkeerd interpreteren: 1 ms MPRT en 1 ms GtG zijn verschillende meetmethoden. Controleer daarom altijd welke waarde de fabrikant vermeldt.
  • Aansluitingen vergeten: niet elke HDMI- of DisplayPort-versie ondersteunt dezelfde resolutie en verversingssnelheid.
  • Formaat en resolutie combineren zonder na te denken: Full HD op 27 of 32 inch heeft een lagere pixeldichtheid dan QHD op hetzelfde formaat.

Welke specificaties moet je controleren?

1. Resolutie en schermformaat

Full HD met 1920 × 1080 pixels is een praktische keuze voor een betaalbare monitor voor pc-gaming. Op 24 inch oogt dit doorgaans passend scherp. Bij 27 inch kan QHD met 2560 × 1440 pixels een duidelijker beeld opleveren. Een 4K monitor met 3840 × 2160 pixels is interessant voor grote schermen, creatieve toepassingen en gedetailleerde beelden, maar vraagt meer van de videokaart.

Een ultrawide monitor gebruikt meestal een verhouding van 21:9 of 32:9. Daarmee krijg je extra horizontale ruimte voor games, tijdlijnen en meerdere vensters. Controleer vooraf wel of je bureau diep en breed genoeg is. Een curved monitor kan het brede scherm overzichtelijker laten aanvoelen, maar de kromming is een persoonlijke voorkeur.

2. Verversingssnelheid, responstijd en synchronisatie

De verversingssnelheid geeft aan hoe vaak het beeld per seconde wordt vernieuwd. 100Hz of 120Hz is al merkbaar vloeiender dan 60Hz bij dagelijks gebruik. Voor snelle shooters en racegames zijn 144Hz, 165Hz, 180Hz, 200Hz of 240Hz mogelijke keuzes.

Let op de combinatie met je hardware:

  • 144Hz tot 165Hz: geschikt voor veel middenklasse gaming-pc’s en casual competitieve games.
  • 180Hz tot 200Hz: interessant wanneer je pc consequent hoge framerates haalt.
  • 240Hz of hoger: vooral relevant voor competitieve spelers met een krachtige pc en een voorkeur voor zeer vloeiende bewegingen.

Een monitor met FreeSync of een andere Adaptive Sync-techniek kan de verversingssnelheid aanpassen aan de beeldoutput van de videokaart. Dat kan tearing en haperingen helpen beperken, maar controleer de compatibiliteit met jouw grafische kaart en de gewenste aansluiting.

3. Paneeltype, HDR en ergonomie

Een IPS monitor staat bekend om brede kijkhoeken en consistente kleurweergave. Dat maakt IPS geschikt voor gaming, thuiswerken en creatieve software. Een VA monitor biedt volgens de productspecificaties vaak een hoger statisch contrast, waardoor donkere scènes anders kunnen worden weergegeven. Een OLED gaming monitor onderscheidt zich door pixels die individueel kunnen uitschakelen. Bij OLED is het verstandig de gebruikershandleiding te volgen en functies voor schermonderhoud te gebruiken; langdurige statische elementen kunnen bij OLED-panelen extra aandacht vragen.

HDR10 betekent dat de monitor HDR10-signalen kan verwerken. Het zegt op zichzelf niet hoeveel contrast of helderheid je in elke situatie ervaart. Kijk daarom ook naar helderheid, paneeltype en de concrete HDR-specificaties.

Voor thuiswerken zijn hoogteverstelling, kantelen, draaien, VESA-compatibiliteit en een USB-C-aansluiting vaak belangrijker dan een extreem hoge verversingssnelheid. Een monitor voor thuiswerken kan dus ook een goede tweede schermoplossing voor gaming zijn, mits de aansluitingen en beeldfrequentie passen.

Aanbevolen keuzes per gebruikersprofiel

Geschikt voor: Prijsbewuste beginners
Philips 1000 Series 24E2N1100LB/00 24 Full-HD 100Hz VA Monitor

Philips 1000 Series 24E2N1100LB/00 24" Full-HD 100Hz VA Monitor

Waarom dit bij het profiel past: De 24-inch Full HD-monitor combineert 100Hz met een VA-paneel en is geschikt voor dagelijks werk, multimedia en casual gaming.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De resolutie en schermgrootte vormen een praktische combinatie, zonder te betalen voor een verversingssnelheid die niet bij elke pc nodig is.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

24 inch, Full HD, VA-paneel, 100Hz en een responstijd van 4ms volgens de productinformatie.

Geschikt voor: Kopers die topkwaliteit zoeken
Alienware AW3425DW 34 inch QD-OLED ultrawide gaming monitor

Alienware AW3425DW Computer Monitor 34"

Waarom dit bij het profiel past: Dit 34,2-inch ultrawide QD-OLED-scherm richt zich op gebruikers die gaming, multitasken en mediaconsumptie willen combineren.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De productspecificaties vermelden zowel resolutie, aansluitingen als ergonomische verstelbaarheid, zodat je niet alleen op de OLED-aanduiding hoeft af te gaan.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

3440 × 1440, 21:9, 240Hz, QD-OLED, HDR10 en DisplayPort-, HDMI- en USB-aansluitingen volgens de productdetails.

Geschikt voor: Specifiek gebruik & intensieve gebruikers
TITAN ARMY C24A1H 240Hz curved gaming monitor

TITAN ARMY C24A1H Gaming Monitor R1500

Waarom dit bij het profiel past: De 23,6-inch curved monitor is gericht op snelle Full HD-gaming met een 240Hz-verversingssnelheid.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De HDMI 2.0- en DisplayPort 1.2-specificaties vermelden expliciet ondersteuning voor 1920 × 1080 bij 240Hz; controleer dit wel met je eigen kabel en videokaart.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

FHD-resolutie, 240Hz, 1500R-kromming, VA-paneel, HDR10 en FreeSync-compatibiliteit volgens de productspecificaties.

Geschikt voor: Thuiswerkers en multitaskers
DELL Pro Plus P2725DE QHD USB-C monitor

DELL Pro Plus P2725DE 27" QHD-monitor

Waarom dit bij het profiel past: Deze 27-inch IPS-monitor is bedoeld voor productiviteit, maar kan ook dienstdoen als veelzijdig scherm voor dagelijks gamen.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De volledig verstelbare standaard en USB-C-aansluiting helpen voorkomen dat ergonomie en connectiviteit pas na aankoop problemen opleveren.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

QHD, IPS, 100Hz, USB-C met maximaal 90W Power Delivery, RJ45 en hoogte-, draai- en kantelverstelling.

Op zoek naar meer opties?

We hebben een volledige, actuele lijst samengesteld van producten die volledig voldoen aan deze strenge selectiecriteria en aan de geldende Europese veiligheidsvoorschriften.

Veelgestelde vragen over een gaming monitor

Is 144Hz genoeg voor pc-gaming?

Voor veel gamers is 144Hz een praktische balans tussen vloeiende beelden en hardware-eisen. Een 165Hz- of 180Hz-monitor kan interessant zijn wanneer je pc in je games structureel meer beelden per seconde levert. Controleer ook of je DisplayPort- of HDMI-aansluiting de gewenste instelling ondersteunt.

Hoe lang gaat een gaming monitor mee?

De gebruiksduur hangt af van bouwkwaliteit, gebruiksuren, warmte, transport en paneeltechnologie. Houd ventilatieopeningen vrij, gebruik een geschikte standaard en maak het scherm schoon met een zachte doek. Bij een OLED gaming monitor is het verstandig automatische pixel- of paneelonderhoudsfuncties volgens de handleiding te gebruiken.

Verbruikt een grote monitor veel stroom?

Het verbruik verschilt per formaat, helderheid, resolutie en paneeltype. Een 34-inch ultrawide monitor of 4K monitor kan meer stroom gebruiken dan een compacte Full HD-monitor. Kijk voor een concrete vergelijking naar het opgegeven vermogen en het energielabel, en schakel het scherm uit wanneer je het langere tijd niet gebruikt.