Een nieuwe gaming monitor lijkt op papier snel gekozen. Fabrikanten noemen hoge verversingssnelheden, korte responstijden en HDR-ondersteuning, maar die cijfers vertellen niet het hele verhaal. Een 320Hz-monitor heeft bijvoorbeeld weinig voordeel als je pc in je favoriete game geen hoge framerate haalt. En een groot scherm kan onpraktisch zijn wanneer je bureau weinig diepte heeft.
Als Joybuy Product Recommendation Officer filter ik de belangrijkste productspecificaties uit de marketingtaal. Zo zie je welke eigenschappen relevant zijn voor jouw gebruik en welke aankoopvalkuilen je kunt vermijden.
Een gaming monitor 144Hz, gaming monitor 240Hz, gaming monitor 300Hz of gaming monitor 320Hz ververst het beeld vaker dan een standaard 60Hz-monitor. Dat kan beweging vloeiender maken, maar het effect hangt samen met de framerate van je computer.
Speel je meestal op 90 tot 140 frames per seconde, dan is 144Hz een logische match. Voor competitieve pc-games kan 240Hz, 300Hz of 320Hz interessant zijn wanneer je systeem die framerate ook daadwerkelijk levert. Controleer daarom niet alleen de monitor, maar ook je videokaart en processor.
Een opgegeven responstijd kan worden aangeduid als GtG, MPRT of simpelweg “1 ms”. Deze meetmethoden zijn niet hetzelfde. MPRT wordt vaak gekoppeld aan bewegingsonscherpte en kan afhankelijk zijn van instellingen zoals backlight strobing. GtG verwijst naar de overgang tussen grijstinten.
Vergelijk daarom modellen bij voorkeur binnen dezelfde meetmethode. Kijk daarnaast naar gebruikersinstellingen en overdrive. Een extreem lage waarde op de productpagina betekent niet automatisch dat iedere scène zonder ghosting wordt weergegeven.
Een QHD gaming monitor met 2560 × 1440 pixels toont meer detail dan een Full HD gaming monitor met 1920 × 1080 pixels. Daar staat tegenover dat QHD meer grafische rekenkracht vraagt. Bij een 34 inch ultrawide monitor met 3440 × 1440 pixels is de belasting nog hoger.
Een 27 inch gaming monitor met Full HD kan betaalbaar zijn, maar heeft een lagere pixeldichtheid dan een 24 inch Full HD-scherm. Voor scherpte op korte kijkafstand kan QHD bij 27 inch aantrekkelijker zijn. Stem de resolutie dus af op je hardware, kijkafstand en games.
De verversingssnelheid wordt uitgedrukt in hertz. Een monitor met hoge verversingssnelheid kan snelle camerabewegingen vloeiender tonen, mits de pc voldoende frames levert. Controleer ook via welke aansluiting de maximale snelheid beschikbaar is. Sommige modellen halen de hoogste frequentie alleen via DisplayPort of een specifieke HDMI-versie.
Een monitor met Adaptive Sync synchroniseert de verversingssnelheid met de framerate van de grafische kaart. Dit kan tearing en haperingen helpen beperken. Controleer of de monitor compatibel is met AMD FreeSync, NVIDIA G-SYNC of beide. “Compatibel” is niet hetzelfde als een universele garantie voor iedere combinatie van hardware en driver.
Merken kunnen claims doen over kleur, contrast of responstijd. Beschouw deze als productspecificaties van de fabrikant en vergelijk ze met de volledige technische tabel. Volgens eigen onderzoek van een merk mag een werking niet zonder bron als vaststaand resultaat worden gepresenteerd.
Een curved gaming monitor met bijvoorbeeld 1500R of 1800R kan het schermoppervlak meer naar je kijkpositie richten. Of dat prettig is, hangt af van de kijkafstand en persoonlijke voorkeur. Bij een ultrawide scherm is de kromming vaak duidelijker merkbaar.
Let ook op de standaard. Alleen kantelen is beperkter dan een model met hoogteverstelling, rotatie en draaihoek. Controleer daarnaast de VESA-maat, zoals 100 × 100 mm, wanneer je een monitorarm wilt gebruiken. Kijk vooraf naar de beschikbare bureaudiepte en de breedte van het scherm.
Waarom dit bij het profiel past: Het 23,8 inch Full HD-scherm is geschikt voor dagelijks gebruik, thuiswerken en casual gaming zonder direct naar een hogere resolutie te gaan.
De productinformatie noemt 100Hz en 1080p, waardoor de keuze niet uitsluitend op een extreem hertz-getal is gebaseerd.
23,8 inch, Full HD, 100Hz en een driezijdig smalle rand.
Waarom dit bij het profiel past: Voor gamers, streamers en creators die een brede werkruimte en OLED-beeldtechnologie zoeken in één 34 inch ultrawide monitor.
De combinatie van 3440 × 1440, 240Hz en QD-OLED maakt duidelijk dat dit model zowel beeldruimte als snelheid prioriteert; controleer wel of je pc dit aankan.
34 inch, 21:9, 240Hz, QD-OLED, HDMI, DisplayPort en USB-aansluitingen.
Waarom dit bij het profiel past: De 24,5 inch Full HD-monitor is gericht op esports-spelers die een hoge verversingssnelheid en hoge opgegeven helderheid zoeken.
Het model vermeldt concreet 320Hz en 1920 × 1080. Daarmee kun je vooraf controleren of je pc en kabel deze instelling ondersteunen.
24,5 inch, Full HD, 320Hz en 450 nits volgens de productspecificatie.
Waarom dit bij het profiel past: Dit compacte gebogen scherm combineert Full HD met 240Hz voor snelle pc-games zonder de breedte van een ultrawide model.
De specificaties vermelden zowel de maximale frequentie via HDMI en DisplayPort als FreeSync-compatibiliteit. Controleer dit alsnog in de instellingen van je pc.
23,6 inch, 1500R-kromming, 240Hz, 1ms MPRT en HDR10-ondersteuning.
We hebben een volledige, actuele lijst samengesteld van producten die volledig voldoen aan deze strenge selectiecriteria en aan de geldende Europese veiligheidsvoorschriften.
Voor veel spelers is een gaming monitor 144Hz een praktische keuze. Deze snelheid biedt een duidelijk verschil met 60Hz wanneer je pc ongeveer 144 frames per seconde kan leveren. Competitieve spelers met een krachtige pc kunnen kijken naar 240Hz of hoger, maar het prijsverschil en de benodigde hardware moeten daarbij passen.
De levensduur hangt af van gebruik, warmte, kwaliteit van de voeding en eventuele transportschade. Plaats het scherm stabiel, houd ventilatieopeningen vrij en gebruik een zachte, droge doek voor het oppervlak. Bij OLED-modellen is het verstandig de aanbevelingen rond schermonderhoud en statische beelden te volgen.
Het verbruik wordt meestal vermeld in watt. Een model van 30W gebruikt bij acht uur per dag minder energie dan een model van 60W, maar de werkelijke kosten hangen af van je stroomtarief en gebruikspatroon. Controleer ook het standby- en uitgeschakelde verbruik.