Joybuy Insights

Gaming monitor kiezen: zo vind je een scherm dat bij jouw setup past

Een gaming monitor kopen lijkt eenvoudig, totdat je moet kiezen tussen 165Hz, 240Hz, OLED, QHD, 4K, HDR en een gebogen scherm. Fabrikanten leggen vaak de nadruk op één opvallende specificatie, terwijl andere eigenschappen minder goed bij je pc, console of bureau passen.

De juiste keuze hangt daarom niet alleen af van de hoogste refreshrate. Kijk vooral naar de combinatie van resolutie, aansluitingen, paneeltype, schermformaat en de prestaties van je grafische kaart.

Drie valkuilen bij het kopen van een gaming monitor

1. Een hoge refreshrate zonder passende hardware

Een gaming monitor 240Hz kan bewegingen vloeiender weergeven dan een scherm van 60Hz of 100Hz. Dat voordeel merk je echter vooral wanneer je pc ook ongeveer 240 beelden per seconde kan leveren. Bij zware games en hoge resoluties is dat niet vanzelfsprekend.

Voor competitieve games kan een monitor met hoge refreshrate logisch zijn. Voor verhalende games, productiviteit en consoles kan een gaming monitor 165Hz of 180Hz al een praktische balans bieden. Controleer ook of de juiste refreshrate via HDMI of DisplayPort beschikbaar is.

2. Een lage reactietijd die niet de hele ervaring beschrijft

Een geclaimde reactietijd van bijvoorbeeld 0,03ms of 0,5ms klinkt aantrekkelijk, maar meetmethodes verschillen. GtG, MPRT en een minimale reactietijd zijn niet hetzelfde. Kijk daarom ook naar het paneeltype, de refreshrate en ondersteuning voor variabele synchronisatie.

Een monitor met lage reactietijd kan ghosting verminderen, maar het resultaat hangt eveneens af van instellingen, kabels, game-instellingen en de beeldfrequentie van je computer.

3. HDR als marketinglabel

HDR Ready, HDR10 en DisplayHDR True Black 400 verwijzen naar verschillende eigenschappen. HDR kan contrast en helderheid verbeteren, maar het label alleen zegt niet hoe overtuigend het effect in de praktijk is. Let op de opgegeven helderheid, het paneeltype en de certificering.

Bij een HDR gaming monitor is het verstandig om te controleren of je game, pc of console HDR ondersteunt. Een OLED-paneel kan diepe zwarttinten tonen, terwijl een VA-paneel vaak een hoog statisch contrast biedt. IPS-schermen leggen meestal meer nadruk op brede kijkhoeken en kleurweergave.

De belangrijkste specificaties uitgelegd

Resolutie en schermformaat

  • Full HD (1920 × 1080): geschikt voor betaalbare 24- of 27-inch schermen en hoge framerates.
  • QHD (2560 × 1440): een praktische keuze voor 27 inch. Een QHD gaming monitor biedt meer detail dan Full HD zonder dezelfde grafische belasting als 4K.
  • 4K (3840 × 2160): scherp beeld voor grote schermen, creatieve taken en consoles. Een 4K gaming monitor vraagt wel meer van de grafische kaart.
  • Ultrawide: een verhouding van 21:9 of 32:9 geeft extra horizontale ruimte. Een ultrawide monitor is bruikbaar voor simulatiegames, multitasking en videobewerking, maar vraagt veel bureauoppervlak.

Controleer vooraf de breedte, diepte en draagkracht van je bureau. Een 34-inch scherm is al aanzienlijk breder dan een standaard 27-inch model. Bij schermen van 45 of 49 inch is montage met twee personen verstandig.

Refreshrate en synchronisatie

De refreshrate wordt uitgedrukt in hertz. Een 165Hz-scherm vernieuwt het beeld maximaal 165 keer per seconde; een 240Hz-model maximaal 240 keer. Een hogere waarde kan bewegingen vloeiender maken, vooral in shooters en racegames.

FreeSync, FreeSync Premium en G-SYNC Compatible synchroniseren de verversingssnelheid van het scherm met de beeldproductie van de grafische kaart. Controleer welk systeem je videokaart gebruikt. Een product zonder officiële G-SYNC-certificering kan volgens de productinformatie soms werken met G-SYNC, maar dit is niet gegarandeerd.

Paneeltype, aansluitingen en ergonomie

  • IPS: brede kijkhoeken en doorgaans consistente kleuren.
  • VA: hoog contrast en diepe donkere tinten; geschikt voor films en sfeervolle games.
  • OLED of QD-OLED: individuele pixels kunnen worden uitgeschakeld, wat diepe zwarttinten en een zeer korte opgegeven reactietijd mogelijk maakt. Controleer wel de gebruiksaanwijzing en OLED Care-functies voor langdurig gebruik.
  • HDMI 2.1: relevant voor bepaalde 4K-signalen met hoge refreshrate, vooral bij recente consoles.
  • DisplayPort: vaak belangrijk voor hoge resoluties en hoge refreshrates op pc.
  • USB-C met stroomlevering: handig voor laptops en een opgeruimd bureau.

Een in hoogte verstelbare voet, kanteling en VESA-ondersteuning maken het eenvoudiger om het scherm passend te plaatsen. Let ook op de meegeleverde kabels; een aansluiting ondersteunt niet automatisch elke resolutie en refreshrate.

Onze aanbevelingen per gebruikersprofiel

Geschikt voor: Prijsbewuste beginners
MSI MAG 274F Computer Monitor 27 inch

MSI MAG 274F Computer Monitor

Waarom dit bij het profiel past: Dit 27-inch Full HD-scherm combineert 200Hz met een opgegeven reactietijd van 0,5ms (GtG). Dat past bij gamers die een snelle monitor zoeken zonder direct naar QHD of OLED te gaan.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De specificaties vermelden zowel 200Hz als de gebruikte verbindingen. Controleer wel of je pc via HDMI 2.0b of DisplayPort 1.2 de gewenste refreshrate haalt.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

27 inch, Full HD, IPS-paneel, 200Hz en Adaptive-Sync. De voet is kantelbaar en het scherm ondersteunt VESA 100 × 100mm.

Geschikt voor: Kopers die topkwaliteit zoeken
LG UltraGear 27GX704A-B OLED QHD gaming monitor

LG UltraGear 27GX704A-B OLED QHD gaming monitor

Waarom dit bij het profiel past: Volgens de productinformatie heeft dit OLED-model een QHD-resolutie, 240Hz en 0,03ms reactietijd. Het is gericht op gamers die beeldkwaliteit en snelle respons willen combineren.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De combinatie van OLED, QHD en DisplayHDR 400 True Black maakt duidelijk welke beeldtechnieken worden gebruikt. Controleer vooraf de plaatsing en volg de aanbevolen OLED-onderhoudsfuncties.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

27 inch QHD OLED, 240Hz, HDMI 2.1, DisplayPort 1.4, FreeSync Premium Pro en G-SYNC Compatible volgens de productspecificaties.

Geschikt voor: Specifiek gebruik & intensieve gebruikers
Alienware AW2525HM gaming monitor

Alienware AW2525HM Computer Monitor

Waarom dit bij het profiel past: Dit 24,5-inch Full HD-scherm is volgens de productspecificaties gericht op competitieve spelers met 320Hz, een Fast IPS-paneel en G-SYNC Compatible.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De lagere Full HD-resolutie beperkt de grafische belasting in vergelijking met QHD of 4K. Daardoor kan een krachtige pc de hoge refreshrate eenvoudiger benutten.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

320Hz, 0,5ms opgegeven reactietijd, HDMI 2.1, DisplayPort 1.4, verstelbare voet en FreeSync Premium.

Wanneer kies je een ander type scherm?

Voor multitasking kan de LG 34WR50QK-B interessant zijn: 34 inch, 3440 × 1440, 100Hz, een 21:9-verhouding en Picture-by-Picture. Voor creatieve professionals kan de LG 32UN880K logischer zijn door 4K, USB-C met 60W stroomlevering en een verstelbare Ergo-arm, al is de refreshrate 60Hz.

Wie veel horizontale ruimte nodig heeft, kan kijken naar een 49-inch ultrawide model zoals de CRUA met 5120 × 1440 en 165Hz. Controleer bij zulke schermen extra zorgvuldig de bureaumaat, kijkafstand, videokaart en montageopties.

Op zoek naar meer opties?

We hebben een volledige, actuele lijst samengesteld van producten die volledig voldoen aan deze strenge selectiecriteria en aan de geldende Europese veiligheidsvoorschriften.

Veelgestelde vragen over een gaming monitor

Is 165Hz voldoende voor pc-gaming?

Voor veel spelers is 165Hz een bruikbare balans tussen vloeiende bewegingen en systeembelasting. Het verschil met 240Hz is vooral relevant wanneer je pc in je favoriete games ook een zeer hoge framerate haalt.

Welke aansluiting heb ik nodig voor 240Hz?

Dat hangt af van resolutie, monitor en bronapparaat. Controleer de maximale ondersteuning van HDMI en DisplayPort in de productspecificaties. Gebruik een geschikte kabel en stel daarna in Windows, je grafische driver en de monitor zelf de gewenste refreshrate in.

Hoe lang gaat een gaming monitor mee?

De levensduur hangt af van gebruik, warmte, transport en onderhoud. Plaats het scherm stabiel, houd ventilatieopeningen vrij en gebruik een zachte, droge doek. Bij OLED-modellen is het verstandig om de meegeleverde paneelonderhoudsfuncties en gebruiksadviezen te volgen.