Joybuy Insights

Gaming monitor kiezen: zo vind je het juiste scherm voor pc, console en werk

Een gaming monitor kopen lijkt eenvoudig totdat je de specificaties vergelijkt. Verversingssnelheid, responstijd, HDR10, Adaptive Sync en paneeltype staan vaak groot op de productpagina, maar zeggen pas iets als ze passen bij je pc, console en gebruik. Een scherm met 240Hz heeft bijvoorbeeld weinig meerwaarde als je gamecomputer meestal 80 beelden per seconde haalt.

Ook thuiswerkers, multitaskers en content creators hebben andere wensen dan esportsliefhebbers. Met deze praktische controlepunten voorkom je dat je betaalt voor functies die je nauwelijks gebruikt.

Drie veelvoorkomende valkuilen bij een gaming monitor

1. Alleen naar het aantal hertz kijken

Een 240Hz monitor of 200Hz monitor kan vloeiende bewegingen tonen, maar je computer moet die beeldsnelheid ook kunnen aanleveren. Voor competitieve pc-games kan een hoge verversingssnelheid nuttig zijn. Voor kantoorwerk, films en veel consolegames is 100Hz tot 165Hz vaak al passend.

Controleer daarnaast of de aansluiting de gewenste snelheid en resolutie ondersteunt. HDMI- en DisplayPort-versies verschillen per model. Kijk dus niet alleen naar “240Hz” in de titel, maar ook naar de technische specificaties en de kabel die je gebruikt.

2. Een lage responstijd verwarren met een compleet beeld

Een opgegeven responstijd van 0,5ms of 1ms klinkt aantrekkelijk, maar de meetmethode verschilt per fabrikant. MPRT en GtG zijn niet hetzelfde. Schakelbare overdrive-instellingen kunnen bovendien zorgen voor zichtbare overshoot, zoals lichte randen rond bewegende objecten.

Zie responstijd daarom als één onderdeel van het geheel. Paneeltype, verversingssnelheid, Adaptive Sync en de instellingen in je game tellen ook mee.

3. HDR10 als garantie voor een sterk HDR-beeld zien

HDR10 geeft aan dat een monitor HDR10-signalen kan verwerken. Dat betekent niet automatisch dat donkere en lichte delen duidelijk van elkaar worden weergegeven. Controleer ook de helderheid, het contrast, de local-dimmingmogelijkheden en het paneeltype.

Volgens eigen informatie van de fabrikant kan een model HDR10 ondersteunen; beschouw dit als een technische compatibiliteit en niet als een vaste beoordeling van de beeldkwaliteit.

Welke specificaties moet je controleren?

Resolutie en schermformaat

  • Full HD monitor: 1920 × 1080 pixels. Praktisch voor 23,8 tot 27 inch, lichte systemen en hoge framerates.
  • QHD monitor: 2560 × 1440 pixels. Een goede middenweg voor 27 inch, met meer werkruimte en scherpte dan Full HD.
  • Ultrawide monitor: vaak 3440 × 1440 pixels in een 21:9-verhouding. Handig voor multitasken, racespellen en brede tijdlijnen.
  • 4K monitor: 3840 × 2160 pixels. Geschikt voor gedetailleerd beeld, foto- en videowerk, maar vraagt meer van de grafische kaart.

Bij een groter scherm is een hogere resolutie vaak prettiger. Een 32-inch Full HD-scherm kan minder scherp ogen van dichtbij dan een 27-inch QHD monitor.

Paneeltechnologie

Een IPS monitor biedt doorgaans brede kijkhoeken en consistente kleuren. Dat past bij werk, beeldbewerking en gaming waarbij je niet altijd recht voor het scherm zit. Een VA-paneel heeft vaak een hoger statisch contrast en diepe donkere tinten, maar bewegingsweergave verschilt per model. Een OLED monitor, zoals een QD-OLED-model, kan zeer diepe zwartwaarden en een hoog contrast bieden. Houd rekening met de prijs, het energieverbruik en de gebruiksadviezen van de fabrikant.

Een curved monitor kan vooral bij een ultrawide scherm een omhullend beeld geven. Controleer of je bureau diep genoeg is en of de kromming past bij je kijkafstand.

Verversingssnelheid, synchronisatie en aansluitingen

De verversingssnelheid wordt uitgedrukt in hertz:

  • 100Hz tot 120Hz: geschikt voor dagelijks werk, streaming en casual gaming.
  • 144Hz tot 165Hz: een praktische keuze voor veel pc-gamers.
  • 200Hz tot 240Hz: gericht op snelle games en systemen die hoge framerates halen.
  • 320Hz: bedoeld voor spelers die vooral competitieve pc-games spelen en een krachtige pc gebruiken.

Adaptive Sync, AMD FreeSync Premium en G-SYNC Compatible kunnen beeldscheuren en haperingen helpen beperken wanneer de framerate wisselt. Controleer altijd welke standaard officieel wordt ondersteund. Een productvermelding kan bijvoorbeeld aangeven dat G-SYNC mogelijk werkt, zonder dat het model officieel door Nvidia is gecertificeerd.

Voor een monitor met pc en console zijn meerdere HDMI-poorten nuttig. Let bij consoles ook op de maximale resolutie en verversingssnelheid via HDMI. Een USB-C-aansluiting met Power Delivery is vooral interessant voor laptops en een opgeruimd bureau.

Aanbevolen modellen per gebruikersprofiel

Geschikt voor: Prijsbewuste beginners
Samsung Essential S3 LS27D390GAUXEN 27 inch Full HD monitor

Samsung Essential S3 LS27D390GAUXEN 27" Full-HD 100Hz Curved VA Monitor

Waarom dit bij het profiel past: De 27-inch Full HD monitor combineert 100Hz met een VA-paneel en een 1800R-kromming voor werk, streaming en casual gaming.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De specificaties maken duidelijk dat dit model op dagelijks gebruik is gericht, in plaats van een hoge gamingfrequentie te beloven die niet voor iedereen nodig is.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

27 inch, Full HD, 100Hz, VA-paneel, HDMI, VGA en audio-uitgang.

Geschikt voor: Kopers die topkwaliteit zoeken
Alienware AW3425DW 34 inch QD-OLED monitor

Alienware AW3425DW Computer Monitor 86.4cm (34") 3440 x 1440 QD-OLED

Waarom dit bij het profiel past: De 34-inch ultrawide QD-OLED monitor is gericht op gebruikers die gaming, multimedia en multitasken combineren en waarde hechten aan contrast en hoge snelheid.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De combinatie van 3440 × 1440, 240Hz en QD-OLED maakt de belangrijkste beeld- en snelheidsspecificaties controleerbaar op één productpagina.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

34 inch, 21:9, 240Hz, QD-OLED, circa 0,03ms responstijd en HDMI 2.1.

Geschikt voor: Specifiek gebruik & intensieve gebruikers
Lenovo LOQ 24-10 23.8 inch Full HD gaming monitor

Lenovo LOQ 24-10 23.8" Full HD Gaming Monitor

Waarom dit bij het profiel past: Voor snelle pc- en consolegames biedt dit compacte Fast IPS-model 200Hz, Full HD en aansluitingen voor meerdere apparaten.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De 200Hz-specificatie is gekoppeld aan een 23,8-inch Full HD-resolutie, waardoor de grafische belasting overzichtelijker blijft dan bij 4K.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

Fast IPS, 200Hz, 0,5ms MPRT, AMD FreeSync Premium, Adaptive Sync en HDMI 2.1.

Op zoek naar meer opties?

We hebben een volledige, actuele lijst samengesteld van producten die volledig voldoen aan deze strenge selectiecriteria en aan de geldende Europese veiligheidsvoorschriften.

Praktische vragen over een gaming monitor

Is 240Hz nuttig voor elke gamer?

Nee. 240Hz komt vooral tot zijn recht bij snelle pc-games en een computer die hoge framerates haalt. Voor consolegebruik en algemene productiviteit zijn 100Hz, 120Hz of 165Hz vaak logischer. Controleer ook of je videokaart en aansluiting de gewenste instelling ondersteunen.

Wat is een geschikte resolutie voor 27 inch?

Een QHD monitor van 27 inch biedt doorgaans meer pixels per inch dan een Full HD monitor van dezelfde grootte. Dat kan prettig zijn voor tekst, interfaces en gedetailleerde games. Full HD blijft interessant als een hoge framerate, een lager budget of een minder krachtige grafische kaart belangrijker is.

Hoe lang gaat een monitor mee?

De levensduur hangt af van gebruik, ventilatie, transport en instellingen. Plaats het scherm stabiel, blokkeer de ventilatieopeningen niet en maak het paneel schoon met een zachte, droge doek. Controleer vóór aankoop de garantie en de wettelijke conformiteitsrechten. Let daarnaast op het energieverbruik: een groter, helderder scherm of een OLED monitor kan anders uitvallen dan een eenvoudiger Full HD-model.