Een nieuwe gaming monitor lijkt op papier snel gekozen. Een hoge verversingssnelheid, een lage responstijd en een indrukwekkende HDR-vermelding klinken aantrekkelijk. Toch kunnen deze cijfers een verkeerd beeld geven. Een scherm met 320Hz heeft bijvoorbeeld weinig meerwaarde als je pc in jouw games geen hoge framerate haalt. En een groot Full HD-paneel kan minder scherp ogen dan een kleiner QHD-scherm.
Joybuy Product Recommendation Officer filtert de belangrijkste productspecificaties uit de marketingclaims. Zo vergelijk je gamingmonitors op punten die in een Nederlandse pc-opstelling echt verschil maken.
Een gamingmonitor 240Hz, gamingmonitor 300Hz of gamingmonitor 320Hz ververst het beeld respectievelijk 240, 300 of 320 keer per seconde. Dat kan beweging vloeiender weergeven, maar alleen wanneer de computer ook een vergelijkbare framerate produceert.
Bij zware games op QHD of 4K is een stabiele 240 fps niet vanzelfsprekend. Voor competitieve spelers met een krachtige pc kan een hoge verversingssnelheid relevant zijn. Voor casual gaming, streaming en kantoorwerk kan 100Hz tot 180Hz al een praktische balans bieden.
Een claim van 1ms, 0,5ms of zelfs 0,03ms vertelt niet altijd het volledige verhaal. Fabrikanten gebruiken onder meer GtG (Gray-to-Gray) en MPRT (Moving Picture Response Time). Deze waarden zijn niet rechtstreeks met elkaar te vergelijken.
Let daarom op:
HDR10-ondersteuning betekent dat een scherm HDR-signalen kan verwerken. Het zegt niet automatisch dat helderheid, contrast en lokale dimming vergelijkbaar zijn met die van een geavanceerder HDR-scherm. Ook een hoog percentage sRGB of DCI-P3 beschrijft kleurdekking, maar niet per definitie de kleurkalibratie.
Controleer daarom de volledige combinatie van paneeltype, helderheid, contrast, resolutie en kleurdekking. Een OLED-gamingmonitor kan diepe zwartwaarden en een hoog contrast bieden, terwijl een VA-paneel vaak nadruk legt op contrast en een IPS-paneel op kijkhoeken en kleurconsistentie.
Bij een 27-inch Full HD gamingmonitor kunnen afzonderlijke pixels duidelijker zichtbaar zijn dan bij een 24-inch model. Een 27-inch QHD-monitor heeft doorgaans een fijnere pixeldichtheid. Controleer ook of je videokaart en aansluitingen de gewenste resolutie en verversingssnelheid ondersteunen.
VA staat vaak voor een hoog statisch contrast en diepe donkere tinten. Dat past bij films, RPG’s en gebruik in een minder fel verlichte kamer. IPS biedt doorgaans brede kijkhoeken en consistente kleuren, wat handig is voor esports, productiviteit en creatieve toepassingen. OLED gebruikt zelfoplichtende pixels en kan zeer diepe zwartwaarden weergeven. Bij langdurig statisch beeld is het verstandig de instructies van de fabrikant over schermonderhoud en pixelbescherming te volgen.
Een monitor met Adaptive Sync stemt de verversingssnelheid af op de framerate van de grafische kaart. Dat kan tearing en haperingen helpen beperken, maar controleer altijd welke technologie officieel wordt ondersteund, zoals FreeSync, G-SYNC Compatible of VESA Adaptive Sync.
Kijk daarnaast naar:
Waarom dit bij het profiel past: Een 24-inch Full HD gamingmonitor met 144Hz sluit aan op een instap-pc en vraagt minder grafische kracht dan QHD of 4K.
De specificaties combineren een overzichtelijk schermformaat met een duidelijke 1080p-resolutie en Adaptive Sync, zonder alleen op een extreem hertzcijfer te focussen.
IPS-paneel, 144Hz, 1920 × 1080 en HDMI, DisplayPort en audio-uitgang.
Waarom dit bij het profiel past: Dit OLED-gamingmonitor past bij spelers en creatieve gebruikers die QHD-detail, een hoog contrast en een snelle beeldweergave zoeken.
De productinformatie vermeldt naast 240Hz en 0,03ms ook QHD, OLED, HDR True Black 400 en ondersteuning voor G-SYNC Compatible en FreeSync Premium Pro.
2560 × 1440, 240Hz, HDMI 2.1, verstelbare standaard en 98,5% DCI-P3 volgens de productspecificaties.
Waarom dit bij het profiel past: Voor esportsliefhebbers en competitieve spelers die een 320Hz gamingmonitor en een compacte 24,5-inch beeldmaat prefereren.
De 320Hz-vermelding staat naast Full HD, DisplayPort 1.4, HDMI 2.1 en officiële FreeSync Premium- en G-SYNC Compatible-ondersteuning.
Fast IPS-paneel, 320Hz, 400 cd/m² helderheid, hoogteverstelling en USB 3.2-hub.
Waarom dit bij het profiel past: De 21:9-verhouding biedt ruimte voor meerdere vensters, brede games en productiviteit op één scherm.
De 100Hz-verversingssnelheid is gekoppeld aan 3440 × 1440, een VA-paneel, FreeSync en een 1800R-kromming.
34 inch, 3440 × 1440, Picture-by-Picture, HDR10 en 99% sRGB volgens de productinformatie.
We hebben een volledige, actuele lijst samengesteld van producten die volledig voldoen aan deze strenge selectiecriteria en aan de geldende Europese veiligheidsvoorschriften.
Dat hangt af van je game, grafische kaart en instellingen. Bij snelle esports-games kan 240Hz een vloeiender beeld geven wanneer de pc ook een hoge framerate haalt. Bij grafisch zware games kan QHD met 144Hz of 180Hz een logischere combinatie zijn.
Een kromming van bijvoorbeeld 1500R of 1800R kan passen bij een brede kijkopstelling. Controleer wel of je software en vensters goed met de beeldverhouding omgaan. Voor tekstwerk is een verstelbare standaard vaak belangrijker dan alleen de kromming.
Het verbruik verschilt per paneel, helderheidsinstelling, HDR-gebruik en formaat. Bekijk het opgegeven typische en maximale verbruik op het productlabel of in de productspecificaties. Een groter 4K-, OLED- of ultrawide model kan anders uitvallen dan een compacte Full HD-monitor. Zet het scherm uit wanneer je de pc langere tijd niet gebruikt; de slaapstand verlaagt het verbruik, maar schakelt het niet altijd volledig uit.