Joybuy Insights

Gaming monitor kiezen: zo vergelijk je verversingssnelheid, resolutie en paneeltype

Een gaming monitor kopen lijkt eenvoudig totdat je de specificaties naast elkaar legt. 144Hz, 165Hz, 180Hz, 240Hz of zelfs 320Hz: de getallen lopen snel op. Ook termen als HDR10, Adaptive Sync, FreeSync en G-SYNC klinken aantrekkelijk, maar zeggen pas iets als ze passen bij je pc, games en aansluitingen.

De grootste miskopen ontstaan meestal door drie valkuilen:

  • Een hoge verversingssnelheid zonder voldoende fps: een monitor met 240Hz heeft vooral nut wanneer je computer in je games ook ongeveer zulke beeldsnelheden kan leveren.
  • Een responstijd verkeerd interpreteren: 0,5ms MPRT, 1ms MPRT en 1ms GTG zijn verschillende meetmethodes. Ze voorspellen niet automatisch de totale inputlag of beeldkwaliteit.
  • Resolutie en schermformaat niet op elkaar afstemmen: Full HD op een groot scherm kan minder scherp ogen dan QHD op dezelfde kijkafstand. Een 4K monitor vraagt bovendien meer grafische rekenkracht.

Welke specificaties moet je controleren?

1. Resolutie en schermformaat

Een Full HD gaming monitor met 1920 × 1080 pixels is praktisch voor competitieve games en systemen die hoge fps leveren. Op 23,6 of 24 inch blijft de pixeldichtheid doorgaans overzichtelijk. Bij 27 of 32 inch kan dezelfde resolutie grover ogen, vooral wanneer je dicht op het scherm zit.

Een QHD gaming monitor met 2560 × 1440 pixels biedt meer werkruimte en detail. Dit is een logische middenweg voor pc-gaming, productiviteit en entertainment. Voor foto- of videowerk kan een 4K monitor met 3840 × 2160 pixels interessant zijn, maar controleer vooraf of je videokaart, kabel en gewenste verversingssnelheid dit ondersteunen.

2. Verversingssnelheid en synchronisatie

De verversingssnelheid wordt uitgedrukt in hertz:

  • 100Hz tot 144Hz: geschikt voor dagelijks gebruik, casual gaming en veel pc-systemen.
  • 165Hz tot 180Hz: een praktische keuze voor snelle shooters, racegames en soepel scrollen.
  • 200Hz tot 240Hz: interessant voor competitieve spelers met een krachtige pc.
  • 320Hz: vooral relevant wanneer je systeem zeer hoge fps haalt en je prioriteit bij esports ligt.

Een monitor met FreeSync stemt de verversingssnelheid af op de beeldsnelheid van een compatibele grafische kaart. Sommige modellen vermelden daarnaast G-SYNC Compatible. Controleer altijd de officiële compatibiliteitslijst en welke aansluiting je gebruikt. De functie moet vaak ook handmatig in het schermmenu en de driver worden ingeschakeld.

3. Paneeltype, HDR en aansluitingen

Een IPS monitor staat doorgaans bekend om brede kijkhoeken en consistente kleuren. Dat past bij gamers die hun scherm ook gebruiken voor ontwerp, foto’s of thuiswerk. Een VA monitor heeft volgens de productspecificaties vaak een hoger contrast, waardoor donkere scènes krachtiger kunnen overkomen. Daar staat tegenover dat bewegingsweergave per model kan verschillen.

Een OLED gaming monitor gebruikt zelf oplichtende pixels en kan zeer diepe zwarttinten tonen. Let wel op de gebruiksaanwijzing, energiestanden en eventuele voorwaarden rond langdurige statische beelden. Een merkclaim over beeldkwaliteit is geen universele garantie; kijk naar de concrete specificaties zoals helderheid, kleurdekking en HDR-type.

HDR10 betekent dat het scherm dit HDR-formaat ondersteunt. Het zegt op zichzelf niet hoeveel helderheid of contrast je in de praktijk krijgt. Controleer ook de aansluitingen: een monitor met DisplayPort is vaak relevant voor hoge pc-verversingssnelheden, terwijl HDMI handig is voor consoles en laptops. Kijk naar de exacte HDMI- en DisplayPort-versie en de maximale resolutie bij de gewenste hertz.

Aanbevolen gaming monitor per gebruikersprofiel

Geschikt voor: Prijsbewuste beginners
TITAN ARMY C24A1H Gaming Monitor

TITAN ARMY C24A1H Gaming Monitor R1500

Waarom dit bij het profiel past: Deze 23,6-inch curved gaming monitor combineert Full HD met 240Hz en past bij spelers die vooral snelle games spelen op een compatibele pc.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De opgegeven HDMI 2.0- en DisplayPort 1.2-aansluitingen ondersteunen volgens de productinformatie 1920 × 1080 bij 240Hz. Controleer wel of je pc dit haalt.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

VA-paneel, 1500R-kromming, FreeSync Compatible, HDR10-ondersteuning en VESA 100 × 100mm.

Geschikt voor: Kopers die topkwaliteit zoeken
Samsung LS27FG500SUXEN OLED Gaming Monitor

Samsung LS27FG500SUXEN Quad HD 180Hz 27" OLED Gaming Monitor

Waarom dit bij het profiel past: De combinatie van QHD, OLED en 180Hz is gericht op gamers en creators die beeldkwaliteit en snelheid willen combineren.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De productinformatie vermeldt QHD-resolutie, 180Hz en HDMI 2.0 plus DisplayPort 1.2. Controleer de beschikbare bandbreedte en instellingen van je pc.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

OLED-paneel, 2560 × 1440 pixels, HDR10, AMD FreeSync en G-SYNC Compatible volgens de opgegeven productspecificaties.

Geschikt voor: Specifiek gebruik & intensieve gebruikers
Alienware AW2525HM Gaming Monitor

Alienware AW2525HM 24,5-inch Full HD Gaming Monitor

Waarom dit bij het profiel past: Deze monitor richt zich op competitieve pc-gamers die een hoge verversingssnelheid en verstelbare ergonomie belangrijk vinden.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De 320Hz-modus is alleen zinvol bij voldoende fps. De monitor vermeldt HDMI 2.1 en DisplayPort 1.4, zodat je de kabelkeuze en pc-configuratie gericht kunt controleren.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

24,5-inch Full HD, Fast IPS, 320Hz, 0,5ms GTG volgens de productinformatie, G-SYNC Compatible en FreeSync Premium.

Geschikt voor: Pc-gamers en thuiswerkers
Philips Evnia 27M2N3500NF QHD Gaming Monitor

Philips Evnia 27M2N3500NF 27" QHD Gaming Monitor

Waarom dit bij het profiel past: QHD, IPS en 144Hz maken dit model geschikt voor gaming, streaming, kantoorwerk en algemene pc-productiviteit.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De specificaties noemen DisplayPort 1.4 en HDMI 2.0. Dat maakt het eenvoudiger om de juiste bron aan te sluiten, maar de maximale modus blijft afhankelijk van je hardware.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

IPS-paneel, 2560 × 1440 pixels, 144Hz, HDR10, Adaptive Sync en VESA 100 × 100mm.

Op zoek naar meer opties?

We hebben een volledige, actuele lijst samengesteld van producten die volledig voldoen aan deze strenge selectiecriteria en aan de geldende Europese veiligheidsvoorschriften.

Praktische controle vóór aankoop

  1. Meet je bureau op. Controleer de voetdiepte, kijkafstand en ruimte voor kabels. Een 32-inch scherm vraagt een andere opstelling dan een 24-inch model.
  2. Controleer de videokaart. Vergelijk de gewenste resolutie en hertz met de fps die je computer in je favoriete games haalt.
  3. Bekijk de meegeleverde kabels. Een HDMI-kabel in de doos betekent niet automatisch dat iedere maximale beeldmodus wordt ondersteund.
  4. Let op verstelbaarheid. Kijk naar hoogteverstelling, kanteling, draaifunctie en VESA-ondersteuning. Dit bepaalt hoe makkelijk je het scherm in je werkplek integreert.
  5. Vergelijk energiegebruik. Een scherm met hoge helderheid, HDR of een hoge verversingssnelheid kan meer stroom gebruiken. Controleer daarom het energielabel en het opgegeven verbruik.

Veelgestelde vragen over een gaming monitor

Is 144Hz voldoende voor pc-gaming?

Voor veel spelers wel. 144Hz toont aanzienlijk meer beeldverversingen dan 60Hz en past bij veel middenklasse-pc’s. Een monitor met 165Hz, 180Hz of 240Hz is vooral zinvol wanneer je computer structureel hogere fps levert en je snelle competitieve games speelt.

Wat is een geschikte resolutie voor een 27-inch gaming monitor?

QHD is vaak een praktische keuze voor 27 inch, omdat 2560 × 1440 meer detail biedt dan Full HD. Full HD kan nog steeds passend zijn wanneer een hoge fps belangrijker is of wanneer je pc minder grafische rekenkracht heeft. Kijk ook naar je afstand tot het scherm en je gebruik voor werk of entertainment.

Verbruikt een monitor met hoge hertz meer stroom?

Dat kan, maar het exacte verbruik verschilt per model en instelling. Helderheid, HDR, schermtechnologie en energiebesparingsmodi spelen eveneens mee. Vergelijk daarom het opgegeven verbruik en gebruik de slaapstand wanneer je het scherm niet nodig hebt.