Joybuy Insights

Gaming monitor kiezen: zo vergelijk je snelheid, beeldkwaliteit en aansluitingen

Een gaming monitor koop je niet alleen op basis van het hoogste aantal hertz. Een scherm kan bijvoorbeeld 240Hz ondersteunen, maar alleen via DisplayPort, terwijl je laptop of console uitsluitend een oudere HDMI-aansluiting heeft. Ook een groot ultrawide scherm past niet automatisch op ieder bureau en een lage responstijd zegt weinig als de gekozen resolutie niet bij je videokaart past.

De belangrijkste valkuilen bij het vergelijken van een gamingmonitor zijn:

  • Alleen naar de verversingssnelheid kijken: 240Hz of 300Hz is vooral nuttig als je pc ook veel beelden per seconde kan leveren.
  • Responstijd zonder meetmethode vergelijken: een waarde in GtG, MPRT of een overdrive-modus is niet één-op-één vergelijkbaar.
  • HDR en kleurclaims te ruim interpreteren: controleer helderheid, certificering en kleurdekking in de specificaties. Volgens eigen onderzoek van een merk kunnen kleurpercentages anders zijn gemeten dan bij een onafhankelijke productvergelijking.
  • Aansluitingen en ergonomie overslaan: een scherm zonder hoogteverstelling, USB-hub of geschikte videopoort kan na aankoop minder praktisch blijken.

De belangrijkste specificaties van een gaming monitor

1. Resolutie en schermformaat

De resolutie bepaalt hoeveel pixels het scherm toont. Een Full HD gaming monitor met 1920 × 1080 pixels vraagt minder van je videokaart dan een QHD- of 4K-model. Dat maakt Full HD interessant voor esports en betaalbare pc-configuraties.

Een QHD gaming monitor met 2560 × 1440 pixels biedt een merkbaar ruimer beeld voor games, kantoorwerk en fotobewerking. Bij 27 inch is dit een veelgebruikte combinatie. Een 4K gaming monitor met 3840 × 2160 pixels toont meer detail, maar vereist doorgaans een krachtigere grafische kaart om hoge beeldsnelheden te halen.

Een ultrawide gaming monitor gebruikt vaak een verhouding van 21:9. Modellen met 3440 × 1440 pixels bieden extra horizontale werkruimte. Een scherm van 32:9, zoals een Dual QHD-model, vraagt nog meer bureauruimte en past vooral bij simulatiegames, multitasking en brede tijdlijnen.

2. Verversingssnelheid en responstijd

De verversingssnelheid wordt uitgedrukt in hertz. Een gamingmonitor 144Hz ververst het beeld vaker dan een standaard 60Hz-monitor. Voor veel pc-gamers is dit een praktische balans tussen soepel beeld en benodigde grafische prestaties.

Een gamingmonitor 240Hz of hoger is vooral relevant bij snelle shooters en esports, wanneer je pc consequent hoge framesnelheden produceert. Een model met 300Hz of 320Hz kan interessant zijn voor competitieve spelers, maar het verschil met 144Hz of 165Hz hangt af van je games, hardware en persoonlijke voorkeur.

Let daarnaast op de gebruikte meeteenheid. 1ms GTG, 1ms MPRT en 0,03ms GTG beschrijven niet exact dezelfde test. Kijk ook naar overdrive-instellingen en eventuele aanbevelingen in de handleiding. Een extreem lage opgegeven waarde is dus geen zelfstandige reden om een scherm te kiezen.

3. Paneel, HDR en adaptive sync

  • IPS: brede kijkhoeken en vaak een voorspelbare kleurweergave. Geschikt voor gaming, kantoorwerk en creatieve toepassingen.
  • VA: doorgaans een hoger opgegeven contrast en donkere zwarttinten. Handig voor films en games met donkere scènes.
  • OLED of QD-OLED: pixels geven zelfstandig licht. Dit kan diepe zwarttinten en een zeer snelle pixelreactie opleveren. Controleer wel de garantievoorwaarden, OLED-beveiligingsfuncties en het gebruiksscenario bij langdurige statische beelden.
  • Adaptive Sync: synchroniseert de verversingssnelheid met de beeldproductie van de videokaart. Controleer of het scherm officieel werkt met FreeSync, G-SYNC of beide, en via welke aansluiting.

HDR is geen garantie voor een opvallend beeld. Controleer de helderheid in cd/m², de HDR-standaard en of HDR via jouw gekozen HDMI- of DisplayPort-versie beschikbaar is.

Aanbevolen gamingmonitoren per gebruikersprofiel

Geschikt voor: Prijsbewuste beginners
GIGABYTE GS24F14A Gaming Monitor

GIGABYTE GS24F14A Gaming Monitor

Waarom dit bij het profiel past: Dit 23,8-inch scherm combineert Full HD met 175Hz en is geschikt voor een compacte pc- of studentensetup.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De productinformatie vermeldt de resolutie, verversingssnelheid, IPS-paneel en aansluiting concreet. Er is geen HDR-functie opgegeven, waardoor je die eigenschap niet ten onrechte hoeft mee te rekenen.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

175Hz, 1ms opgegeven responstijd, IPS-paneel, FreeSync en VESA 100 × 100mm.

Geschikt voor: Kopers die topkwaliteit zoeken
LG UltraGear 27GX704A-B OLED QHD gaming monitor

LG UltraGear 27GX704A-B OLED QHD gaming monitor

Waarom dit bij het profiel past: Voor gamers en creatieve gebruikers die QHD-detail, OLED-contrast en hoge snelheid willen combineren.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De productgegevens noemen OLED, QHD, 240Hz, HDR True Black 400 en ondersteuning voor FreeSync Premium Pro en G-SYNC Compatible. Controleer voor aankoop de garantie en OLED-onderhoudsfuncties.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

27 inch QHD, OLED-paneel, 240Hz, 0,03ms opgegeven responstijd en HDMI 2.1.

Geschikt voor: Specifiek gebruik & intensieve gebruikers
MSI MPG 346CQRF X24 ultrawide gaming monitor

MSI MPG 346CQRF X24

Waarom dit bij het profiel past: Een 34-inch ultrawide scherm voor racers, simulatiefans en gebruikers die naast gaming meerdere vensters willen openen.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De 3440 × 1440-resolutie en 21:9-verhouding staan duidelijk vermeld. Controleer vooraf de beschikbare bureaubreedte en of je pc deze resolutie op hoge snelheid kan aansturen.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

Rapid VA, 3440 × 1440, 240Hz, Adaptive-Sync, DisplayHDR 400 en verstelbare standaard.

Geschikt voor: Esportsliefhebbers
TITAN ARMY C27A1H 300Hz gaming monitor

TITAN ARMY C27A1H R1500

Waarom dit bij het profiel past: Gericht op spelers die een hoge verversingssnelheid zoeken voor snelle pc-games en een gebogen scherm prettig vinden.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De specificaties vermelden 300Hz, 1ms GTG, FreeSync, twee HDMI 2.0-poorten en twee DisplayPort 1.4-poorten. Controleer de kabel en videokaart voordat je de hoogste stand selecteert.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

27 inch Full HD, 300Hz, 1500R VA-paneel, Adaptive Sync en kantelbare standaard.

Op zoek naar meer opties?

We hebben een volledige, actuele lijst samengesteld van producten die volledig voldoen aan deze strenge selectiecriteria en aan de geldende Europese veiligheidsvoorschriften.

Controleer dit vóór je bestelling

  1. Videokaart en aansluitingen: kijk of DisplayPort of HDMI de gewenste resolutie en verversingssnelheid ondersteunt.
  2. Afmetingen: meet de bureaubreedte, kijkafstand en ruimte achter het scherm. Een 34- of 45-inch ultrawide monitor neemt aanzienlijk meer plaats in.
  3. Ergonomie: controleer hoogteverstelling, kantelen, draaien en VESA-ondersteuning.
  4. Garantie en retourvoorwaarden: let bij OLED op de voorwaarden rond statische beelden en eventuele paneelgarantie.
  5. Energiegebruik: vergelijk het opgegeven verbruik in SDR en HDR wanneer de monitor dagelijks vele uren aanstaat.

Veelgestelde vragen over een gaming monitor

Is 144Hz voldoende voor pc-gaming?

Voor veel spelers is een gamingmonitor 144Hz voldoende, vooral bij Full HD of QHD. Het scherm voelt duidelijk vloeiender dan 60Hz. 240Hz is vooral interessant wanneer je pc in de gekozen game structureel hogere framesnelheden produceert.

Welke monitor is geschikt voor een laptop?

Een portable monitor met USB-C is praktisch wanneer de laptop DisplayPort via USB-C ondersteunt. Controleer ook of één USB-C-poort voldoende stroom levert. De TECLAST V16Q heeft volgens de productinformatie twee USB-C-poorten, mini-HDMI, een 2.5K IPS-paneel en 144Hz; controleer de handleiding voor de exacte kabelconfiguratie.

Hoe lang gaat een gaming monitor mee?

De levensduur hangt af van gebruik, warmte, transport en het paneeltype. LCD-monitoren kunnen jarenlang functioneren bij correcte ventilatie en stabiele plaatsing. Bij OLED is het verstandig de ingebouwde pixelbescherming te gebruiken, statische beelden niet onnodig lang te tonen en de specifieke garantievoorwaarden te lezen.