Joybuy Insights

Gaming monitor kiezen: let op deze specificaties en koopvalkuilen

Een gaming monitor kopen lijkt eenvoudig totdat je verversingssnelheden, responstijden, paneeltypes en aansluitingen naast elkaar legt. Een scherm met 240Hz is niet automatisch geschikt voor jouw pc. En een monitor met HDR10 levert niet vanzelf een duidelijk beter beeld.

De juiste keuze hangt af van je games, grafische kaart, bureauformaat en budget. Met de onderstaande controlepunten voorkom je dat je betaalt voor functies die je nauwelijks gebruikt.

Veelvoorkomende valkuilen bij een gaming monitor

1. Alleen naar de hoogste verversingssnelheid kijken

Een 240Hz monitor of 320Hz monitor kan beweging vloeiender weergeven dan een 60Hz scherm. Daarvoor moet je pc echter ook voldoende frames per seconde leveren. Bij een game die rond 100 fps draait, benut je een groot deel van een 240Hz-paneel niet.

Voor competitieve shooters kan 180Hz, 240Hz of zelfs 320Hz zinvol zijn. Voor strategie, simulatie, role-playing games en dagelijks gebruik is een 100Hz tot 180Hz monitor vaak een praktische balans tussen vloeiend beeld en prijs.

2. Responstijd zonder meetmethode vergelijken

Een opgegeven responstijd van 1ms kan verwijzen naar GTG of MPRT. Dat zijn verschillende meetmethoden. Een lage MPRT-waarde betekent niet automatisch dat elke overgang in de praktijk even snel is. Controleer daarom ook het paneeltype, de gebruikte overdrive-instellingen en beoordelingen van gebruikers.

Let bovendien op ghosting: lichte schaduwen achter bewegende objecten. Een VA-paneel heeft vaak een hoger contrast, maar kan bij bepaalde donkere overgangen meer smearing tonen dan een IPS monitor. De prestaties verschillen per model.

3. HDR10 als garantie voor een sterk HDR-beeld zien

HDR10 is een ondersteund signaalformaat, geen volledige kwaliteitsgarantie. Voor een zichtbaar HDR-effect zijn onder meer helderheid, contrast en lokale dimming van belang. Een scherm kan dus HDR10 ondersteunen zonder dat HDR-beelden veel verschil maken ten opzichte van SDR.

Ook kleurclaims verdienen controle. Volgens eigen informatie van het merk kan een monitor bijvoorbeeld 99% sRGB of een bepaald DCI-P3-bereik tonen. Kijk bij aankoop naar de officiële productspecificaties en beschouw zulke waarden niet als een garantie voor kleurkalibratie in elke gebruikssituatie.

Welke specificaties moet je controleren?

Formaat en resolutie

Een 24 inch gaming monitor met Full HD is geschikt voor een compact bureau en vraagt minder van je videokaart. Een 27 inch gaming monitor biedt meer werkruimte, maar Full HD oogt op dit formaat minder scherp dan QHD. Voor 27 inch is een QHD monitor met 2560 × 1440 pixels vaak een logische combinatie.

Een ultrawide monitor van 34 inch, zoals een model met 3440 × 1440 pixels en een 21:9-verhouding, geeft extra ruimte voor games, tijdlijnen en twee vensters naast elkaar. Controleer vooraf de bureaubreedte: een 34-inch scherm kan ongeveer 80 centimeter breed zijn.

Verversingssnelheid en responstijd

De verversingssnelheid wordt uitgedrukt in hertz:

  • 100Hz tot 120Hz: geschikt voor kantoorwerk, video, casual gaming en algemene pc-gebruikers.
  • 144Hz tot 180Hz: een goede middenweg voor veel gamers en QHD-systemen.
  • 200Hz tot 240Hz: gericht op snelle games en systemen die hoge fps halen.
  • 320Hz: vooral interessant voor esportsliefhebbers met een krachtige pc.

Kijk naast het getal naar de aansluitingen. Een monitor kan een hoge verversingssnelheid ondersteunen via DisplayPort, terwijl HDMI een andere limiet heeft. Controleer de combinatie van resolutie, poortversie en gewenste frequentie voordat je bestelt.

Paneeltype, synchronisatie en ergonomie

Een IPS monitor staat doorgaans bekend om brede kijkhoeken en consistente kleuren. Een VA monitor biedt volgens de opgegeven specificaties vaak een hoger statisch contrast, wat donkere scènes meer diepte kan geven. Een OLED gaming monitor gebruikt een ander beeldtechnologieconcept en kan diepe zwartwaarden en snelle pixelovergangen bieden. Let bij OLED wel op de gebruiksaanwijzing, garantievoorwaarden en je eigen gebruikspatroon bij langdurige statische beelden.

FreeSync of Adaptive Sync kan beeldscheuren en haperingen helpen beperken wanneer de verversingssnelheid van de monitor wordt afgestemd op de beeldoutput van een compatibele grafische kaart. Controleer de compatibiliteit met jouw pc en de gewenste aansluiting.

Vergeet de praktische punten niet:

  • Is de voet in hoogte verstelbaar of alleen kantelbaar?
  • Zit er een VESA-aansluiting op?
  • Zijn HDMI, DisplayPort en een hoofdtelefoonuitgang aanwezig?
  • Heeft het scherm ingebouwde luidsprekers, een USB-hub of USB-C?
  • Past de voet op je bureau en blijft er ruimte over voor toetsenbord en muis?
Geschikt voor: Prijsbewuste beginners
Philips 1000 Series 24E2N1100LB/00 24 inch Full-HD 100Hz VA Monitor

Philips 1000 Series 24E2N1100LB/00 24" Full-HD 100Hz VA Monitor

Waarom dit bij het profiel past: Het 24-inch formaat en de Full HD-resolutie passen bij een kleiner bureau, kantoorwerk en casual gaming. De opgegeven 100Hz-verversingssnelheid is een stap boven 60Hz zonder direct naar een esportsconfiguratie te gaan.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De specificaties vermelden zowel resolutie als verversingssnelheid duidelijk. Daardoor betaal je niet voor een extreem hoge frequentie die je systeem mogelijk niet benut.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

24 inch, 1920 × 1080 pixels, VA-paneel, 100Hz en een opgegeven responstijd van 4ms.

Geschikt voor: Kopers die topkwaliteit zoeken
Alienware AW3425DW 34 inch QD-OLED gaming monitor

Alienware AW3425DW Computer Monitor 34" 3440 × 1440 QD-OLED

Waarom dit bij het profiel past: Dit model richt zich op gebruikers die een ultrawide monitor zoeken voor meeslepende games, entertainment en multitasking. Volgens de productinformatie combineert het QD-OLED-paneel 3440 × 1440 pixels met 240Hz.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De combinatie van formaat, resolutie, paneeltype en aansluitingen staat afzonderlijk vermeld. Controleer wel of je videokaart 3440 × 1440 bij de gewenste verversingssnelheid aankan.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

34 inch, QD-OLED, 3440 × 1440 pixels, 240Hz, 21:9-verhouding en HDMI-, DisplayPort- en USB-aansluitingen.

Geschikt voor: Specifiek gebruik & intensieve gebruikers
TITAN ARMY C24A1H 240Hz gaming monitor

TITAN ARMY C24A1H Gaming Monitor R1500 240Hz

Waarom dit bij het profiel past: Dit 23,6-inch gebogen model is gericht op spelers die een hoge verversingssnelheid zoeken voor snelle games, maar liever bij Full HD blijven.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De productinformatie vermeldt de HDMI- en DisplayPort-limieten voor 1920 × 1080 bij 240Hz. Dat maakt het eenvoudiger om de aansluiting met je pc te controleren.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

VA-paneel, 1920 × 1080 pixels, 240Hz, 1500R-kromming, HDR10-ondersteuning en FreeSync-compatibiliteit.

Geschikt voor: Thuiswerkers die ook gamen
LG 34WR50QK-B ultrawide monitor

LG 34WR50QK-B 34" Wide Quad HD VA Monitor

Waarom dit bij het profiel past: De 21:9-verhouding en 3440 × 1440 pixels bieden ruimte voor meerdere vensters, spreadsheets en entertainment. De 100Hz-verversingssnelheid past bij productiviteit en niet-competitieve games.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De keuze voor 100Hz voorkomt dat je alleen op een hoog gaminggetal selecteert. Controleer wel of de 34-inch breedte op je bureau past.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

34 inch, VA-paneel, 3440 × 1440 pixels, 100Hz, 1800R-kromming, HDR10 en Picture-by-Picture.

Op zoek naar meer opties?

We hebben een volledige, actuele lijst samengesteld van producten die volledig voldoen aan deze strenge selectiecriteria en aan de geldende Europese veiligheidsvoorschriften.

Veelgestelde vragen over een gaming monitor

Is 144Hz voldoende voor pc-gaming?

Voor veel gamers is een 144Hz monitor voldoende. Het beeld kan merkbaar vloeiender zijn dan bij 60Hz, vooral wanneer je pc in games ongeveer 100 tot 144 beelden per seconde haalt. Voor competitieve spelers kan 180Hz of 240Hz interessant zijn, maar het verschil hangt af van game, hardware en persoonlijke voorkeur.

Is QHD beter dan Full HD voor een gaming monitor?

QHD toont meer pixels en kan op een 27-inch scherm scherper ogen dan Full HD. Daar staat tegenover dat QHD meer grafische rekenkracht vraagt. Full HD is praktisch voor 24 inch, betaalbare systemen en hoge fps. Kies QHD wanneer je videokaart de resolutie bij jouw games goed aankan.

Hoe lang gaat een gaming monitor mee?

De levensduur hangt af van gebruik, warmte, instellingen en bouwkwaliteit. Een monitor kan meerdere jaren meegaan, maar aansluitingen, voet en paneel bepalen mede hoe lang hij praktisch bruikbaar blijft. Controleer de garantie, bewaar de aankoopgegevens en plaats het scherm stabiel met voldoende ventilatieruimte. Kijk bij een OLED gaming monitor bovendien naar de onderhoudsinstructies van de fabrikant.