Joybuy Insights

Gaming monitor kiezen: zo vind je de juiste snelheid, resolutie en functies

Een gaming monitor kopen lijkt eenvoudig totdat je de specificaties vergelijkt. 180Hz, 200Hz, 240Hz, HDR10, FreeSync, G-SYNC en responstijden van minder dan 1 milliseconde klinken aantrekkelijk, maar zeggen pas iets als ze passen bij je pc, games en gebruikssituatie.

De grootste miskopen ontstaan meestal door drie valkuilen:

  • Een hoge verversingssnelheid zonder voldoende grafische prestaties: een 240Hz monitor heeft weinig nut als je computer in je favoriete game slechts 90 beelden per seconde haalt.
  • Een lage responstijd zonder duidelijke meetmethode: MPRT en GTG zijn verschillende waarden. Een opgegeven 0,5 ms MPRT is daarom niet één-op-één te vergelijken met 1 ms GTG.
  • HDR als marketinglabel: HDR10-ondersteuning betekent dat een monitor HDR-signalen kan verwerken. Het zegt niet automatisch dat de helderheid, zwartweergave en lokale contrastregeling vergelijkbaar zijn met die van een gespecialiseerd HDR-scherm.

Welke eigenschappen moet je controleren?

1. Resolutie en schermformaat

Een Full HD gaming monitor met 1920 × 1080 pixels vraagt minder van je videokaart. Dat maakt Full HD praktisch voor competitieve games en betaalbare systemen. Op 23,8 of 24,5 inch blijft de pixeldichtheid bovendien redelijk overzichtelijk.

Een QHD gaming monitor met 2560 × 1440 pixels toont meer detail. Op 27 inch is dit een gangbare combinatie voor zowel shooters als singleplayergames. Voor QHD op hoge snelheid is wel een krachtigere grafische kaart nodig.

Een ultrawide monitor, zoals een 34-inch scherm met 3440 × 1440 pixels, biedt extra horizontale werkruimte. Dat is handig voor simulatiegames, multitasking en videobewerking. Controleer vooraf of je bureau breed genoeg is en of je game de 21:9-verhouding goed ondersteunt.

2. Verversingssnelheid en responstijd

De verversingssnelheid geeft aan hoeveel keer per seconde het beeld wordt vernieuwd:

  • 100Hz: merkbaar vloeiender dan 60Hz voor dagelijks gebruik en casual gaming.
  • 180Hz: een praktische middenweg voor snelle games en QHD-schermen.
  • 200Hz: geschikt voor spelers die hoge snelheid zoeken zonder direct naar 240Hz te gaan.
  • 240Hz: interessant voor competitieve pc-games, mits je systeem hoge beeldfrequenties haalt.
  • 320Hz: vooral gericht op esports en zeer snelle Full HD-opstellingen.

Let ook op de aansluiting. Een monitor kan bijvoorbeeld 240Hz via DisplayPort ondersteunen, terwijl HDMI een lagere maximale frequentie heeft. Controleer daarom altijd de combinatie van resolutie, verversingssnelheid en HDMI- of DisplayPort-versie.

3. Paneeltype en synchronisatie

Een IPS gaming monitor biedt doorgaans brede kijkhoeken en consistente kleuren. Dat is handig voor gaming, streaming en lichte creatieve taken. Een VA gaming monitor heeft op papier vaak een hoger statisch contrast, waardoor donkere scènes anders worden weergegeven. Een OLED gaming monitor gebruikt zelfoplichtende pixels en kan zeer donkere zwarttinten tonen, maar vraagt om aandacht voor de gebruiksvoorwaarden en fabrieksgarantie.

Een monitor met FreeSync werkt met compatibele AMD-videokaarten en kan variabele verversing ondersteunen. Een monitor met G-SYNC of G-SYNC Compatible is gericht op NVIDIA-systemen. Controleer altijd de officiële compatibiliteit van je videokaart, kabel en monitor. Bij de LG 34WR50QK-B staat bijvoorbeeld dat G-SYNC mogelijk kan werken, maar niet officieel als compatibel is getest.

Aanbevolen gaming monitors per gebruiksprofiel

Geschikt voor: Prijsbewuste beginners
Lenovo LOQ 24-10 23.8 Full HD gaming monitor

Lenovo LOQ 24-10 23,8-inch Full HD gaming monitor

Waarom dit bij het profiel past: De Full HD-resolutie en het compacte formaat houden de belasting voor de videokaart overzichtelijk, terwijl 200Hz ruimte biedt voor snelle games.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De specificaties vermelden zowel 200Hz als 1ms GTG en 0,5ms MPRT. Daardoor zie je welke meetwaarden worden gebruikt in plaats van alleen een losse responstijd.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

23,8 inch, Full HD, Fast IPS, AMD FreeSync Premium en HDMI 2.1- en DisplayPort 1.4-aansluitingen.

Geschikt voor: Kopers die topkwaliteit zoeken
AOC AGON PRO AG276QZD2 QHD OLED gaming monitor

AOC AGON PRO AG276QZD2 27-inch QHD QD-OLED

Waarom dit bij het profiel past: Dit scherm combineert QHD-resolutie met een QD-OLED-paneel en 240Hz, voor gebruikers die beeldcontrast en hoge snelheid samen willen.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De productinformatie vermeldt de paneeltechniek, HDR 400, FreeSync en G-SYNC Compatible afzonderlijk. Controleer wel of de opgegeven 240Hz via de gewenste aansluiting beschikbaar is.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

2560 × 1440 pixels, 240Hz, 0,03ms opgegeven responstijd, 99% DCI-P3 en een volledig verstelbare voet.

Geschikt voor: Specifiek gebruik & intensieve gebruikers
Thunderobot CF25F300L Full HD 320Hz gaming monitor

Thunderobot CF25F300L 24,5-inch Full HD 320Hz

Waarom dit bij het profiel past: De 320Hz verversingssnelheid richt zich op spelers die vooral competitieve Full HD-games spelen en hoge beeldfrequenties uit hun pc halen.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De resolutie blijft Full HD. Daardoor hoeft de videokaart minder pixels te renderen dan bij QHD, wat logischer aansluit bij een zeer hoge verversingssnelheid.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

24,5 inch, Full HD en 320Hz. De monitor is bedoeld voor een snelle esports-opstelling met een VESA 100 × 100 mm-mogelijkheid.

Geschikt voor: Multitaskers en ultrawide-gamers
LG 34WR50QK-B 34 inch UltraWide gaming monitor

LG 34WR50QK-B 34-inch UltraWide

Waarom dit bij het profiel past: Het 21:9-scherm biedt ruimte voor meerdere vensters, streaming en games zonder twee losse monitoren te gebruiken.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De productdetails vermelden 3440 × 1440 pixels, 100Hz, DisplayPort 1.4, twee HDMI 2.0-poorten en PBP. Zo kun je vooraf controleren of je apparaten en werkruimte passen.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

34 inch, 1800R gebogen VA-paneel, WQHD-resolutie, HDR10, FreeSync en een kantelbare standaard.

Op zoek naar meer opties?

We hebben een volledige, actuele lijst samengesteld van producten die volledig voldoen aan deze strenge selectiecriteria en aan de geldende Europese veiligheidsvoorschriften.

Praktische kooptips voor je gaming monitor

  • Controleer hoeveel fps je pc werkelijk haalt in de games die je speelt.
  • Kijk naar de maximale verversingssnelheid per aansluiting, niet alleen naar de waarde in de producttitel.
  • Controleer of de voet in hoogte verstelbaar is of alleen kan kantelen.
  • Meet je bureau op bij een curved gaming monitor of ultrawide monitor.
  • Vergelijk een HDR10 monitor op helderheid en paneeltype; HDR10 alleen is geen garantie voor een sterk HDR-beeld.
  • Controleer voor consoles de beschikbare resolutie en verversingssnelheid via HDMI.

Veelgestelde vragen

Is 240Hz zichtbaar beter dan 180Hz?

Het verschil kan zichtbaar zijn in snelle pc-games, maar het voordeel hangt af van je beeldfrequentie, videokaart en kijkgedrag. Als je systeem meestal rond 120 fps blijft, benut je een deel van de capaciteit van een 240Hz monitor niet.

Hoe lang gaat een gaming monitor mee?

De levensduur hangt af van gebruik, warmte, voeding en paneeltype. Een monitor kan technisch meerdere jaren meegaan, maar aansluitingen, standaarden en gewenste verversingssnelheden kunnen eerder verouderd raken. Bewaar de aankoopdocumenten en controleer de wettelijke garantie en eventuele fabrieksgarantie.

Verbruikt een gaming monitor veel stroom?

Het verbruik verschilt per formaat, helderheid, paneeltype en verversingssnelheid. Een groot OLED- of ultrawide-scherm kan anders uitvallen dan een compacte Full HD gaming monitor. Kijk daarom naar het opgegeven typische verbruik en zet het scherm uit wanneer je het niet gebruikt.