Joybuy Insights

Gaming monitor kiezen: zo vind je een scherm dat past bij je games en budget

Een gaming monitor kopen lijkt eenvoudig, totdat je specificaties naast elkaar legt. Een scherm met 1 ms responstijd is niet automatisch sneller in elke instelling. Een hoge verversingssnelheid heeft weinig nut als je pc die beeldfrequentie niet kan leveren. En een groot scherm kan bij dezelfde resolutie minder scherp ogen dan een kleiner model.

Voor Nederlandse gamers, thuiswerkers en studenten zijn vooral deze valkuilen belangrijk:

  • Marketing rond responstijd: een waarde zoals 1 ms kan gelden voor MPRT of alleen voor een specifieke overdrive-instelling. Controleer daarom of er ook een GtG-waarde wordt vermeld.
  • Hoge hertz zonder passende aansluiting: HDMI, DisplayPort en de gebruikte kabel bepalen mede welke resolutie en verversingssnelheid beschikbaar zijn.
  • Te groot scherm met Full HD: op een 27 inch gaming monitor is 1920 × 1080 minder fijnmazig dan op een 24 inch model. Tekst en details kunnen daardoor minder scherp lijken.
  • Oogcomfort als gezondheidsbelofte: functies zoals Low Blue Light, anti-flicker en een matte coating kunnen het gebruik prettiger maken, maar vervangen geen goede zithouding, verlichting of pauzes.

De belangrijkste specificaties uitgelegd

1. Schermformaat en resolutie

Een 24 inch gaming monitor met Full HD of 1080p is een praktische keuze voor competitieve games, kleinere bureaus en setups waarbij je dicht op het scherm zit. De pixeldichtheid ligt bij 23,8 inch Full HD rond 93 ppi. Dat is doorgaans overzichtelijk voor games en kantoorwerk.

Een 27 inch gaming monitor met Full HD biedt meer schermoppervlak, maar heeft ongeveer 82 ppi. Dat verschil is zichtbaar bij kleine letters, spreadsheets en gedetailleerde interfaces. Voor een 27 inch scherm kan QHD, zoals 2560 × 1440, een logische stap zijn als je videokaart dit aankan.

Let bij een monitor voor pc-gaming ook op de prestaties van je grafische kaart. Een 200Hz-monitor toont alleen daadwerkelijk 200 beelden per seconde wanneer je systeem en game die beeldsnelheid kunnen leveren.

2. Verversingssnelheid en synchronisatie

De verversingssnelheid wordt uitgedrukt in hertz:

  • 100Hz tot 120Hz: merkbaar vloeiender dan 60Hz en geschikt voor kantoorwerk, casual gaming en consoles.
  • 144Hz tot 165Hz: een gangbare keuze voor snelle pc-games.
  • 180Hz tot 200Hz: interessant voor esports en systemen die hoge framerates halen.

Een FreeSync monitor of Adaptive-Sync monitor kan de verversingssnelheid afstemmen op de framerate van de grafische kaart. Volgens de productinformatie van de betreffende merken is dit bedoeld om tearing en haperingen te beperken. De werking hangt echter af van compatibiliteit tussen monitor, videokaart, kabel en instellingen.

Controleer daarom na installatie de Windows- of console-instellingen. Een scherm kan standaard op 60Hz ingesteld staan, ook al ondersteunt het paneel een hogere waarde.

3. Paneel, responstijd en aansluitingen

Een IPS monitor biedt doorgaans brede kijkhoeken en consistente kleuren. Dat is handig wanneer je naast gamen ook foto’s bekijkt, video’s monteert of een monitor voor kantoor gebruikt. VA-panelen kunnen volgens de opgegeven productspecificaties een hogere statische contrastverhouding bieden, maar de ervaring met beweging verschilt per model.

Let bij een monitor met 1 ms responstijd op de meetmethode. De ASUS VG249Q3A vermeldt bijvoorbeeld 1 ms, terwijl de MSI PRO MP271A E2 zowel 1 ms MPRT als 4 ms GtG noemt. Bij de Dell SE2425HG worden verschillende GtG-modi vermeld. Deze waarden zijn dus niet één-op-één vergelijkbaar.

Controleer daarnaast:

  • DisplayPort: vaak relevant voor hoge verversingssnelheden op pc.
  • HDMI-versie: belangrijk voor compatibiliteit met pc’s en consoles.
  • VESA-ondersteuning: handig voor een monitorarm of wandbeugel. Controleer het formaat, zoals 100 × 100 mm.
  • Ingebouwde luidsprekers: praktisch voor eenvoudige audio, maar niet altijd nodig bij gebruik van een headset.

Aanbevolen gaming monitors per gebruiksprofiel

Geschikt voor: Prijsbewuste beginners
Ochama 23.8-Inch Gaming Office Monitor

Ochama 23.8-Inch Gaming Office Monitor

Waarom dit bij het profiel past: Het 23,8 inch Full HD-scherm combineert een compact formaat met 100Hz. Daarmee past het bij een eerste game-pc, studieplek of thuiskantoor.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De productspecificatie vermeldt concreet 1080p en 100Hz, zonder een extreem hoge verversingssnelheid die niet bij iedere pc past.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

23,8 inch, 1920 × 1080, 100Hz, blauwlichtfilter en een smalle rand aan drie zijden.

Geschikt voor: Kopers die topkwaliteit zoeken
ASUS TUF Gaming VG249Q3A

ASUS TUF Gaming VG249Q3A

Waarom dit bij het profiel past: Dit 23,8 inch IPS-model is gericht op snelle pc-games en biedt aansluitingen voor zowel DisplayPort als HDMI.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De specificaties noemen afzonderlijk de IPS-techniek, 180Hz, 1 ms en FreeSync. Daardoor kun je de relevante eigenschappen controleren in plaats van alleen een marketinglabel.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

180Hz, IPS-paneel, FreeSync, VESA 100 × 100 mm en Flicker-Free- en Low Blue Light-functies.

Geschikt voor: Specifiek gebruik & intensieve gebruikers
MSI MAG 274F Computer Monitor

MSI MAG 274F Computer Monitor

Waarom dit bij het profiel past: Voor spelers met een krachtige pc is 27 inch met 200Hz interessant, zolang de videokaart voldoende frames levert bij Full HD.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De monitor vermeldt zowel 0,5 ms GtG als Adaptive-Sync en gebruikt een DisplayPort- en HDMI-aansluiting. Controleer wel welke poort de gewenste instelling ondersteunt.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

27 inch, Rapid IPS, 200Hz, 0,5 ms GtG, Adaptive-Sync en VESA-ondersteuning.

Geschikt voor: Werk, studie en ontspannen gaming
LG Monitor 27U411A-B

LG Monitor 27U411A-B

Waarom dit bij het profiel past: Dit scherm richt zich op een gemengde werk- en entertainmentopstelling met 27 inch, IPS en 120Hz.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De keuze blijft overzichtelijk: Full HD, 120Hz, IPS en VESA zijn duidelijk gespecificeerd. Voor kleine tekst is een kijkafstand of QHD-alternatief wel het overwegen waard.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

IPS, 120Hz, HDR10 volgens de productspecificatie, 99% sRGB, anti-flicker en VESA 100 mm.

Op zoek naar meer opties?

We hebben een volledige, actuele lijst samengesteld van producten die volledig voldoen aan deze strenge selectiecriteria en aan de geldende Europese veiligheidsvoorschriften.

Praktische checklist voor aankoop en installatie

  1. Controleer of je pc of console de gewenste resolutie en verversingssnelheid ondersteunt.
  2. Kijk welke HDMI- of DisplayPort-versie nodig is en gebruik een geschikte kabel.
  3. Vergelijk responstijd op basis van dezelfde meetmethode, bijvoorbeeld GtG met GtG.
  4. Kies 24 inch voor een compactere Full HD-opstelling en overweeg QHD bij 27 inch als tekstscherpte belangrijk is.
  5. Controleer VESA-maat, verstelbaarheid en maximale draagkracht van je monitorarm.
  6. Stel de monitor in op de hoogste ondersteunde verversingssnelheid en activeer FreeSync of Adaptive-Sync wanneer je hardware compatibel is.
  7. Plaats het scherm niet recht tegenover een raam en gebruik een zachte, droge doek voor het onderhoud.

Veelgestelde vragen over een gaming monitor

Is 144Hz voldoende voor pc-gaming?

Voor veel gamers is een 144Hz monitor een praktische balans tussen vloeiende bewegingen en systeemvereisten. Het verschil met 60Hz is duidelijk, maar het voordeel neemt af wanneer je game niet boven ongeveer 100 tot 144 frames per seconde komt. Voor esports kan 165Hz, 180Hz of 200Hz interessant zijn wanneer je pc deze framerate stabiel haalt.

Hoe lang gaat een gaming monitor mee?

De levensduur hangt af van gebruik, warmte, transport en voeding. Een monitor heeft geen vaste vervaldatum. Let op een stabiele ventilatie, voorkom vocht en gebruik de meegeleverde of geschikte voedingskabel. In Nederland geldt voor veel nieuwe producten minimaal de wettelijke garantie; controleer de specifieke voorwaarden bij het product.

Verbruikt een 200Hz-monitor veel stroom?

Het verbruik hangt af van schermformaat, helderheid, HDR en instellingen. In de productspecificaties staan vaak waarden voor SDR en HDR. Een hogere verversingssnelheid kan het verbruik beïnvloeden, maar de helderheid en het paneel spelen eveneens mee. Zet het scherm lager of uit wanneer je het niet gebruikt en vergelijk de energiegegevens vóór aankoop.