Een gaming monitor kopen lijkt eenvoudig totdat je de specificaties vergelijkt. 180 Hz, HDR10, OLED, 1 ms, Adaptive Sync en HDMI 2.1 klinken aantrekkelijk, maar deze termen zeggen pas iets als ze passen bij je pc, games en bureau. Een verkeerde keuze kan leiden tot een te lage beeldscherpte, onbenutte verversingssnelheid of een scherm dat simpelweg te groot is voor je werkplek.
Een 240Hz gaming monitor kan bewegingen vloeiend weergeven, maar je computer moet ook voldoende frames per seconde leveren. Bij een minder krachtige pc blijft een deel van die capaciteit ongebruikt. Voor veel gamers biedt een 180Hz gaming monitor al een duidelijke stap boven 60 Hz, zonder dat een zeer krachtige videokaart noodzakelijk is.
Let daarnaast op de aansluiting. De maximale verversingssnelheid kan per ingang verschillen. Bij de AOC AGON PRO AG346UCD staat bijvoorbeeld 175 Hz via DisplayPort en 100 Hz via HDMI vermeld. Controleer dus niet alleen de paneelspecificatie, maar ook de HDMI- en DisplayPort-versie.
Een opgegeven responstijd, zoals 0,03 ms of 1 ms, is afhankelijk van de gebruikte meetmethode en monitorinstelling. Kijk daarom ook naar het paneeltype, de verversingssnelheid en ondersteuning voor variabele synchronisatie. Een FreeSync monitor of G-SYNC Compatible monitor kan beeldscheuren en haperingen helpen beperken wanneer de framerate van je pc wisselt. Controleer wel of de functie via jouw gekozen aansluiting en grafische kaart werkt.
HDR-ondersteuning alleen vertelt niet hoeveel verschil je in de praktijk ziet. Let op de helderheid, het contrast, het type paneel en de HDR-certificering. OLED-panelen kunnen pixels afzonderlijk uitschakelen, terwijl VA- en IPS-panelen andere sterke punten hebben. Volgens eigen productinformatie van fabrikanten worden eigenschappen zoals HDR, kleurdekking en contrast op verschillende manieren gepresenteerd. Gebruik daarom de vermelde specificaties als vergelijking, niet alleen de marketingnaam.
Een gaming monitor 27 inch is een praktische middenmaat voor een bureau en werkt goed met Full HD of QHD. Bij 27 inch geeft QHD 2560 × 1440 doorgaans meer detail dan Full HD, zonder de grafische belasting van 4K.
Een gaming monitor 32 inch biedt meer schermruimte voor RPG’s, simulators en multitasken. Bij dit formaat past QHD goed bij wie een groot beeld wil zonder direct een zeer krachtige videokaart nodig te hebben. Voor scherpe tekst en gedetailleerde beelden kun je ook een 4K gaming monitor overwegen, zoals een 27- of 31,5-inch model. Houd rekening met de hogere eisen aan je GPU.
Een ultrawide gaming monitor gebruikt vaak een 21:9-verhouding. Dat is handig voor racespellen, simulators, films en twee vensters naast elkaar. Controleer vooraf of je bureau minstens de breedte van het scherm plus ruimte voor speakers en kabels aankan.
Een QD-OLED monitor combineert OLED-technologie met quantum dots. De uiteindelijke beeldkwaliteit hangt nog steeds af van helderheid, kalibratie, beeldmodus en het soort content.
60 Hz is voldoende voor standaard kantoorwerk, maar een monitor met hoge verversingssnelheid geeft bij snelle games een vloeiender beeld. 100, 120, 165, 180 en 240 Hz zijn gangbare keuzes. Kijk ook naar:
Een verstelbare voet is vooral belangrijk als je de monitor dagelijks gebruikt voor thuiswerken, streamen of beeldbewerking.
Waarom dit bij het profiel past: Deze 27-inch monitor combineert QHD-resolutie met 180 Hz en is geschikt voor shooters, multiplayergames en dagelijks gebruik op één bureau.
De specificaties vermelden zowel QHD, 180 Hz als 1 ms GTG en FreeSync Premium. Daardoor vergelijk je meer dan alleen een losse responstijdclaim.
27 inch, 2560 × 1440, 180 Hz en HDR10; met HDMI 2.0 en DisplayPort 1.4.
Waarom dit bij het profiel past: De QD-OLED-techniek, QHD-resolutie en hoge verversingssnelheid passen bij gamers en creatieve gebruikers die diepe contrasten en snelle beeldwisselingen belangrijk vinden.
De productgegevens noemen 280 Hz, 0,03 ms, HDR True Black 400 en ondersteuning voor FreeSync Premium Pro en G-SYNC Compatible. Je kunt de belangrijkste claims daardoor naast elkaar beoordelen.
26,7 inch QHD QD-OLED, 280 Hz, HDMI 2.1, DisplayPort 1.4 en een in hoogte verstelbare voet.
Waarom dit bij het profiel past: Dit 34-inch ultrawide scherm is gericht op simulators, RPG’s, streaming en multitasken met een brede 21:9-weergave.
De productvermelding maakt onderscheid tussen DisplayPort met 175 Hz en HDMI met 100 Hz. Dat voorkomt een verkeerde verwachting over de maximale snelheid.
3440 × 1440, QD-OLED, 175 Hz, HDR True Black 400, USB-hub en verstelbare hoogte, draaiing en kanteling.
Waarom dit bij het profiel past: Het 31,5-inch 4K-scherm biedt veel werkruimte voor spreadsheets, content en games waarbij detail belangrijker is dan extreem hoge esportsnelheid.
De combinatie van 4K, 120 Hz, HDMI 2.1 en FreeSync Premium maakt de verhouding tussen scherpte, snelheid en aansluiting duidelijk.
31,5 inch, 3840 × 2160, 120 Hz, VA-paneel, HDMI 2.1, DisplayPort 1.4, speakers en hoogteverstelling.
We hebben een volledige, actuele lijst samengesteld van producten die volledig voldoen aan deze strenge selectiecriteria en aan de geldende Europese veiligheidsvoorschriften.
Het verschil is kleiner dan de stap van 60 naar 144 Hz, maar beweging kan nog vloeiender worden weergegeven. Het voordeel hangt af van je game, framerate, videokaart en persoonlijke voorkeur.
Dat kan, maar let op je gebruik. Veel statische vensters of taakbalken vragen extra aandacht voor de onderhoudsfuncties en garantievoorwaarden. Voor gemengd gebruik zijn helderheid, tekstweergave en ergonomie net zo relevant als contrast.
Niet automatisch. Het verbruik hangt af van paneeltype, helderheid, resolutie, HDR-modus en instellingen. Vergelijk het opgegeven energieverbruik en de energielabelklasse voordat je bestelt.