Joybuy Insights

Computer monitor kopen: zo kies je een scherm dat bij jouw gebruik past

Een computer monitor kopen lijkt eenvoudig, totdat je moet kiezen tussen Full HD, QHD, 4K, IPS, VA, 144Hz en allerlei gamingfuncties. Marketingteksten leggen vaak nadruk op één indrukwekkend getal, terwijl andere eigenschappen minstens zo belangrijk zijn. Een hoge verversingssnelheid heeft bijvoorbeeld weinig nut als je computer die beeldfrequentie niet kan leveren.

De belangrijkste valkuilen zijn:

  • Alleen naar de verversingssnelheid kijken: 240Hz of 320Hz klinkt aantrekkelijk, maar vraagt om een geschikte videokaart, aansluiting en game-instellingen.
  • Resolutie en schermformaat niet op elkaar afstemmen: Full HD op een groot scherm kan minder scherp ogen dan QHD op hetzelfde formaat.
  • Aansluitingen en verstelbaarheid vergeten: Een scherm met HDMI en DisplayPort is niet automatisch geschikt voor elke laptop, spelcomputer of werkplek.
  • HDR-claims als beeldgarantie zien: HDR10-ondersteuning zegt iets over compatibiliteit, maar niet op zichzelf over helderheid, contrast of de totale beeldkwaliteit.

De belangrijkste specificaties bij een monitor kopen

1. Schermformaat en resolutie

Voor dagelijks kantoorwerk en studie is een Full HD monitor van 24 inch vaak praktisch. De resolutie van 1920 × 1080 pixels vraagt relatief weinig van je computer en past bij tekstverwerking, internet en videostreaming.

Een QHD monitor met 2560 × 1440 pixels biedt meer werkruimte en scherpere tekst. Dat is interessant voor een monitor voor pc, fotobewerking, multitasken en gaming. Een 27-inch QHD-scherm is een veelgebruikte combinatie. Wie meerdere vensters naast elkaar wil plaatsen, kan naar een ultrawide monitor kijken. De LG 34WR50QK-B gebruikt bijvoorbeeld 3440 × 1440 pixels, een 21:9-verhouding en een schermdiagonaal van 34 inch.

Een 4K monitor heeft 3840 × 2160 pixels. Controleer vooraf of je computer, laptop of console deze resolutie ondersteunt en welke verversingssnelheid daarbij haalbaar is. Een hogere resolutie vraagt doorgaans meer grafische rekenkracht.

2. Verversingssnelheid en reactietijd

De verversingssnelheid wordt uitgedrukt in hertz. Een 60Hz-monitor vernieuwt het beeld tot 60 keer per seconde, terwijl een 144Hz monitor, 240Hz monitor of 320Hz monitor dat vaker doet. Voor competitieve pc-games kunnen hogere waarden relevant zijn. Voor kantoorwerk is 75Hz of 100Hz vaak voldoende, afhankelijk van je voorkeur en systeem.

Let ook op het verschil tussen MPRT en GtG bij de reactietijd. Merken gebruiken verschillende meetmethodes, waardoor waarden niet altijd rechtstreeks vergelijkbaar zijn. Volgens de productbeschrijving vermeldt de Titan Army C24A1H bijvoorbeeld 1ms MPRT, terwijl de Alienware AW2525HM 0,5ms GTG vermeldt. Zie deze cijfers als productspecificaties, niet als garantie dat iedere gebruiker dezelfde ervaring heeft.

3. Paneeltype, aansluitingen en ergonomie

Een IPS monitor staat doorgaans bekend om brede kijkhoeken en consistente kleurweergave. Een VA monitor biedt op papier vaak een hoger statisch contrast, wat prettig kan zijn voor films en donkere scènes. De keuze hangt af van je gebruik, de verlichting in de kamer en de gewenste beeldweergave.

Controleer daarnaast:

  • HDMI- en DisplayPort-versie: belangrijk voor resolutie en maximale verversingssnelheid.
  • Adaptive Sync, FreeSync of G-SYNC-ondersteuning: controleer of je grafische kaart en monitor compatibel zijn.
  • VESA-montage: handig voor een monitorarm of wandbeugel.
  • Hoogteverstelling, kanteling en pivot: relevant voor een ergonomische werkplek.
  • USB-C: vooral belangrijk bij een draagbare monitor of laptopopstelling.
  • Kabels in de doos: niet ieder model bevat dezelfde aansluitkabels.

Functies zoals Reader Mode, Flicker Safe en LowBlue Mode staan in sommige productbeschrijvingen. Volgens eigen informatie van de merken zijn deze functies bedoeld om de kijkervaring bij langdurig gebruik aangenamer te maken. Ze vormen geen medische behandeling en vervangen geen goede werkhouding of regelmatige pauzes.

Welke monitor past bij jouw situatie?

Geschikt voor: Prijsbewuste beginners
Philips 1000 Series 24E2N1100LB/00 24 inch Full HD VA monitor

Philips 1000 Series 24E2N1100LB/00 24" Full-HD 100Hz VA Monitor

Waarom dit bij het profiel past: Dit 24-inch scherm combineert Full HD, een VA-paneel en 100Hz voor kantoorwerk, studie en multimedia zonder onnodig grote behuizing.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De specificaties vermelden zowel de resolutie als de verversingssnelheid, zodat je niet alleen op een marketingfunctie hoeft af te gaan.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

24 inch, 1920 × 1080 pixels, VA-paneel, 100Hz en 4ms reactietijd volgens de productinformatie.

Geschikt voor: Kopers die topkwaliteit zoeken
LG 34WR50QK-B 34 inch ultrawide monitor

LG 34WR50QK-B Computer Monitor 34" Wide Quad HD

Waarom dit bij het profiel past: De brede 21:9-indeling is praktisch voor spreadsheets, twee vensters naast elkaar, creatieve software en entertainment.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De productinformatie noemt het schermformaat, de 3440 × 1440-resolutie, de aansluitingen en de vaste 1800R-kromming.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

34 inch, VA-paneel, 100Hz, DisplayPort 1.4, twee HDMI 2.0-poorten en Picture-by-Picture.

Geschikt voor: Specifiek gebruik & intensieve gebruikers
Alienware AW2525HM 320Hz gaming monitor

Alienware AW2525HM 24,5" Full HD gaming monitor

Waarom dit bij het profiel past: Dit model richt zich op pc-gamers die een hoge verversingssnelheid en verstelbare opstelling belangrijker vinden dan een hogere resolutie.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De HDMI 2.1- en DisplayPort 1.4-aansluitingen zijn duidelijk vermeld. Controleer wel of je pc daadwerkelijk 320Hz bij Full HD kan uitvoeren.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

24,5 inch, Full HD, Fast IPS, 320Hz, verstelbare hoogte, pivot en ondersteuning voor G-SYNC Compatible en FreeSync Premium volgens de productinformatie.

Op zoek naar meer opties?

We hebben een volledige, actuele lijst samengesteld van producten die volledig voldoen aan deze strenge selectiecriteria en aan de geldende Europese veiligheidsvoorschriften.

Veelgestelde vragen over computer monitors

Welke monitor is geschikt voor thuiswerken?

Voor thuiswerken zijn een 24-inch Full HD monitor of een 27-inch QHD monitor logische keuzes. Let vooral op tekstscherpte, verstelbaarheid, kijkhoek en aansluitingen. Wie vaak meerdere documenten tegelijk gebruikt, heeft mogelijk meer aan QHD of een ultrawide monitor dan aan een hogere verversingssnelheid.

Is een 144Hz monitor merkbaar bij kantoorwerk?

Een 144Hz monitor kan bewegingen en scrollen vloeiender weergeven, maar voor tekstverwerking is het verschil met 100Hz of 75Hz niet voor iedereen doorslaggevend. Bij gaming hangt het voordeel bovendien af van de framerate die je computer haalt. Controleer daarom de combinatie van videokaart, resolutie en aansluiting.

Hoeveel stroom verbruikt een monitor?

Het verbruik verschilt per schermformaat, helderheid, resolutie en paneeltype. Bekijk het opgegeven stroomverbruik en de energielabelinformatie. Een groot ultrawide- of 4K-scherm kan meer energie vragen dan een compacte Full HD monitor. Gebruik de slaapstand en schakel het scherm volledig uit wanneer je het langere tijd niet gebruikt.