Joybuy Insights

Computer monitor kiezen: praktische koopgids voor elke werkplek

Een computer monitor lijkt op het eerste gezicht eenvoudig te kiezen. Toch kunnen marketingtermen, beperkte aansluitingen en verkeerde afmetingen ervoor zorgen dat je scherm na enkele maanden niet meer goed bij je gebruik past. Een gaming monitor vraagt andere eigenschappen dan een scherm voor thuiswerken, ontwerp of een interactieve toepassing.

Let daarom niet alleen op de prijs of het aantal functies. Kijk vooral naar de combinatie van schermformaat, resolutie, paneeltype, verversingssnelheid en aansluitingen.

Veelvoorkomende valkuilen bij een computer monitor

1. Een hoge verversingssnelheid zonder passende aansluiting

Een monitor met 180 Hz, 200 Hz of 240 Hz kan vloeiende bewegingen tonen, maar alleen wanneer je computer, videokaart en kabel de gewenste snelheid ondersteunen. Controleer daarom de versie en mogelijkheden van HDMI en DisplayPort. Bij sommige modellen is DisplayPort nodig om de maximale verversingssnelheid te bereiken.

Een monitor met hoge verversingssnelheid is vooral relevant voor snelle games. Voor tekstverwerking, administratie en standaard kantoorwerk is 60 tot 100 Hz vaak voldoende.

2. Een groot scherm met te lage resolutie

Een 27 inch monitor met Full HD biedt een ruim beeldoppervlak, maar heeft minder pixels per inch dan een 24 inch monitor met dezelfde resolutie. Tekst en fijne lijnen kunnen daardoor minder scherp ogen wanneer je dichtbij zit.

Voor een 27 inch scherm kun je ook een Quad HD- of 4K monitor overwegen. Controleer wel of je computer de hogere resolutie vloeiend kan aansturen. Een 4K monitor is niet automatisch geschikt voor iedere gebruiker: bij gaming kan een krachtige videokaart nodig zijn.

3. Functies die je niet daadwerkelijk kunt gebruiken

Een touchscreen monitor heeft meestal naast HDMI of DisplayPort ook een USB-kabel nodig voor de aanraakfunctie. Zonder die verbinding werkt het beeld wel, maar de touchbediening mogelijk niet. Bij een monitor met USB-C moet je bovendien controleren of USB-C video, gegevens en Power Delivery ondersteunt. Niet iedere USB-C-poort kan een laptop opladen.

Een VESA-mount maakt flexibele plaatsing mogelijk, maar controleer het patroon, zoals 75 × 75 mm of 100 × 100 mm, en het gewicht van de monitor voordat je een arm of muurbeugel koopt.

Welke specificaties moet je vergelijken?

Schermformaat en resolutie

  • 24 inch monitor: geschikt voor compacte bureaus, kantoorwerk en Full HD.
  • 27 inch monitor: biedt meer werkruimte en is populair voor gaming en thuiswerken.
  • 31,5 inch of groter: interessant voor multitasking, ontwerp en grote spreadsheets.
  • Ultrawide monitor: een 21:9-scherm kan meerdere vensters naast elkaar tonen zonder tweede monitor.

Full HD betekent doorgaans 1920 × 1080 pixels. Quad HD gebruikt bijvoorbeeld 2560 × 1440 pixels en 4K UHD 3840 × 2160 pixels. Kijk niet alleen naar het aantal pixels, maar ook naar de kijkafstand en de schaalinstellingen van je besturingssysteem.

Paneeltype: IPS, VA of TN

Een IPS monitor staat bekend om brede kijkhoeken en doorgaans consistente kleurweergave. Dat past bij kantoorwerk, beeldbewerking en algemeen gebruik. VA-panelen bieden vaak een hoger statisch contrast, wat donkere beelden in films en games kan ondersteunen. TN-panelen hebben vaak snelle responstijden, maar kunnen beperktere kijkhoeken hebben.

Specificaties zoals 1 ms of 5 ms zijn niet altijd één-op-één vergelijkbaar. Fabrikanten kunnen verschillende meetmethodes gebruiken, zoals GTG of MPRT. Gebruik de responstijd daarom als aanwijzing, niet als enige besliscriterium.

Verversingssnelheid, synchronisatie en ergonomie

De verversingssnelheid wordt uitgedrukt in hertz. 60 Hz is gangbaar voor productiviteit; 100 Hz, 144 Hz, 180 Hz, 200 Hz en 240 Hz zijn gericht op vloeiendere bewegingen. Adaptive Sync-technologie kan beeldscheuren helpen beperken wanneer de beeldsnelheid van de computer wisselt. Controleer altijd of jouw videokaart en verbinding compatibel zijn.

Voor dagelijks gebruik zijn een verstelbare hoogte, kantelfunctie en eventueel draaien belangrijker dan een extra beeldmodus. Een monitor met VESA-mount biedt meer keuze in monitorarmen en muurbeugels. Let daarnaast op energieklasse en energieverbruik per 1.000 uur, omdat het scherm dagelijks meerdere uren kan aanstaan.

Aanbevolen modellen per gebruikersprofiel

Geschikt voor: Prijsbewuste beginners
ASUS TUF Gaming VG246H1A Computer Monitor

ASUS TUF Gaming VG246H1A Computer Monitor

Waarom dit bij het profiel past: Een 23,8 inch Full HD-scherm voor wie een compact formaat en gamingfuncties zoekt zonder direct naar een groot of ultrawide model te gaan.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De productgegevens vermelden 100 Hz, Full HD, twee HDMI-poorten en VESA 100 × 100 mm. Zo zijn de belangrijkste aansluitingen en montageopties vooraf duidelijk.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

IPS-paneel, 1920 × 1080 pixels, FreeSync-ondersteuning en een kantelbare standaard.

Geschikt voor: Kopers die topkwaliteit zoeken
LG UltraFine 27U711B-B 27 4K IPS monitor

LG UltraFine 27U711B-B 27 4K IPS monitor

Waarom dit bij het profiel past: Gericht op gebruikers die veel waarde hechten aan een hoge resolutie voor ontwerp, foto’s, video en scherpe tekst.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De combinatie van 3840 × 2160 pixels, een IPS-paneel en HDR10 staat duidelijk beschreven. Controleer vooraf of je computer 4K op 60 Hz ondersteunt.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

27 inch, 4K UHD, IPS, 60 Hz en 5 ms responstijd.

Geschikt voor: Specifiek gebruik & intensieve gebruikers
ASUS TUF Gaming VG279Q5R Computer Monitor

ASUS TUF Gaming VG279Q5R Computer Monitor

Waarom dit bij het profiel past: Voor gamers die een 27 inch scherm, snelle bewegingen en een Full HD-resolutie willen combineren.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De productinformatie vermeldt afzonderlijk de 200 Hz-verversingssnelheid, DisplayPort 1.4 en twee HDMI 2.0-poorten. Zo kun je de verbinding afstemmen op je computer.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

Fast IPS, 200 Hz, 1 ms GTG, 100% sRGB en VESA 75 mm-compatibiliteit.

Geschikt voor: Interactieve toepassingen
iiyama ProLite T2438MSC-B1 computer monitor

iiyama ProLite T2438MSC-B1 computer monitor

Waarom dit bij het profiel past: Gericht op balies, presentaties, kiosken en werkplekken waar directe bediening op het scherm nodig is.

Hoe dit product de valkuil vermijdt

De touchfunctie, USB-hub en VESA 100 mm-montage zijn als afzonderlijke specificaties opgegeven. Voor touchbediening moet je naast de videokabel ook USB aansluiten.

Belangrijkste voordeel & pluspunten

23,8 inch Full HD, IPS, 10-punts capacitieve touch, 525 cd/m² helderheid en twee USB 3.2-poorten.

Op zoek naar meer opties?

We hebben een volledige, actuele lijst samengesteld van producten die volledig voldoen aan deze strenge selectiecriteria en aan de geldende Europese veiligheidsvoorschriften.

Veelgestelde vragen over een computer monitor

Is een 24 inch monitor geschikt voor thuiswerken?

Ja. Een 24 inch monitor neemt relatief weinig bureauruimte in en biedt met Full HD voldoende werkruimte voor tekst, e-mail en spreadsheets. Voor meerdere vensters naast elkaar kan een 27 inch monitor of ultrawide monitor praktischer zijn.

Hoe lang gaat een computer monitor mee?

De gebruiksduur hangt af van gebruiksintensiteit, warmte, transport en de kwaliteit van de voeding. Controleer bij aankoop de garantievoorwaarden en bewaar de factuur. In de EU geldt voor consumenten minimaal de wettelijke conformiteitsbescherming; bij de genoemde producten wordt doorgaans een wettelijke garantie van ten minste twee jaar vermeld. Dit staat los van eventuele aanvullende fabrieksvoorwaarden.

Verbruikt een grotere of snellere monitor meer stroom?

Dat kan, maar het verbruik verschilt per model. Controleer de energieklasse en het opgegeven verbruik per 1.000 uur. Een groter scherm, hogere helderheid, HDR en een hogere verversingssnelheid kunnen het energiegebruik beïnvloeden. Zet de monitor uit of gebruik slaapstand wanneer je de computer langere tijd niet gebruikt.